Dnešní témata: Centrální registr přestupků; Centrální registr přestupků; Anthropoid po 70 letech

Obsah dílu

Přehrát vše

Centrální registr přestupků

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil chce skoncovat s drobnou kriminalitou. Představil návrh centrálního registrů přestupků, ve kterém se objeví jména drobných zlodějů a recidivistů, kteří opakovaně překračují zákon. Díky seznamu by se mělo zpřísnit i jejich trestání. Zřízení databáze má stát 30 milionů a start se plánuje na polovinu roku 2013. K registru mají mít primárně přístup soudy, policie nebo státní zastupitelství. O vlastní výpis si bude moct zažádat také každý občan. Jak chce ale ministerstvo zabránit únikům citlivých osobních informací do nepovolaných rukou? Nebudou se data zneužívat? A klesne opravdu díky registru počet přestupků? Hosty Událostí, komentářů budou ministr spravedlnosti za ODS Jiří Pospíšil a poradce z organizace Otevřená společnost Oldřich Kužílek.


Pohřeb Kim Čong-ila

Nejtvrdší diktatura světa se loučí s bývalým vůdcem Kim Čong-ilem. Zahájení dvoudenního pohřbu sledovaly v ulicích hlavního města desítky tisíc lidí. Úřady totiž nakázaly povinnou účast a do Pchjongjangu se museli vrátit i Severokorejci, kteří pracují v zahraničí. Ani při smutečním průvodu nezapomněla státní média na propagandu – už několikátý den v řadě opěvovala diktátorova syna a nástupce Kim Čong-una. Jeho pozice ale zatím není podle odborníků příliš silná a mladý vůdce se možná bude muset o moc ve státě dělit. Co teď KLDR čeká? Mohl by mocenský boj asijskou diktaturu oslabit? A co znamená nové vedení pro okolní svět? Odpovídat budou politický geograf Martin Riegl a koreanista Jaromír Chlada.


Anthropoid po 70 letech

Před sedmdesáti lety seskočili nedaleko Prahy Jozef Gabčík a Jan Kubiš z výsadkového letounu a zahájili tak odbojovou operaci Anthropoid. Protinacistická akce vyvrcholila jarním atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Ve středočeských Nehvizdech si lidé obtížnou a nebezpečnou operaci připomněli. Kvůli špatnému počasí ale nakonec parašutisté neseskočili. Jak se s povětrnostními překážkami vypořádali výsadkáři před 70 lety? A co prožívali, když v noci skákali do neznáma? Otázky pro velitele 43. výsadkového praporu Ladislava Švejdu.


Řekli v Událostech, komentářích

Jiří Pospíšil /ODS/, ministr spravedlnosti, o tom, jak postupoval v kauze MUS

"Jediný, kdo může uplatnit pohledávku ve Švýcarsku je ministerstvo financí. Já jsem se osobně o této věci dozvěděl 15. března tohoto roku, kdy za mnou přišel švýcarský velvyslanec a dal mi diplomatickou nótu. /…/ Já jsem druhý den poté celou nótu vzal a odeslal ji na ministerstvo financí. /…/ Ministr Kalousek to od nás věděl, potvrdil mi dopisem, že je v té věci činný, že v té věci koná."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2011
 P ST
ŽánrMagazín