Dnešní témata: Medvěděv v Česku; Výstražná stávka učitelů; Životním stylem k rakovine? ; Rudá muzea

Obsah dílu

Přehrát vše

Ruský prezident v Praze

Ruský prezident Dmitrij Medveděv je v Praze. Do České republiky přiletěl na dvoudenní státní návštěvu. Čeká ho jednání s prezidentem, premiérem Petrem Nečasem a slavnostní podepisování bilaterálních smluv. Hlavních tématem schůzek přitom zřejmě bude dostavba jaderné elektrárny Temelín, ve které se chce ruská strana angažovat. To vše v napjaté atmosféře po ruských parlamentních volbách, ve kterých Medveděvovo Jednotné Rusko ztratilo rekordní počet hlasů. Jak pomůže návštěva prezidenta Dmitrije Medveděva ruské straně v boji o obří zakázku? A může se na podobných návštěvách vůbec něco dojednat? Přímo před Strahovský klášter, kde mají ruský a český prezidentský pár večeřet, se spojíme s naším zpravodajem Bohumilem Vostalem. Možné výsledky návštěvy pak okomentuje bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda a analytik Asociace pro mezinárodní otázky Karel Svoboda.


Konec ministra Bessera?

Účinkování Jiřího Bessera ve vládě České republiky se zřejmě chýlí ke konci. Jeho odchod požadují i poslanci z řad jeho domovského hnutí Starostové a nezávislí, a to kvůli jeho napojení na kontroverzního podnikatele Pavla Hrácha. Možné nástupce Jiřího Bessera a vývoj celé kauzy vám přiblížíme v reportáži.


Výstražná stávka učitelů

Děti z více než 1600 škol dnes kvůli stávce začaly školní den o hodinu později. 25 tisíc učitelů tak protestovalo proti změnám v platových tarifech, které připravil ministr Josef Dobeš. Nově totiž bude výše jejich mezd záležet na ředitelích škol. Podle Dobeše ale stávkou kantoři především poškodili rodiče. Dosáhli učitelé narychlo svolaným protestem něčeho? Sníží se jim kvůli změnám v tarifech skutečně platy? A jak chtějí postupovat dál? Odpoví šéf jihomoravských školských odborů a učitel Leopold Králík.


Životním stylem k rakovině?

Skoro polovinu případů rakoviny ve Velké Británii má na svědomí životní styl. Většinou jde o kouření, nadměrnou konzumaci alkoholu nebo obezitu. Pro muže je přitom podle vědců překvapivě velmi nebezpečný taky nedostatek ovoce a zeleniny. Britové tak změnili pohled veřejnosti na příčinu onemocnění. Až doteď se totiž mělo za to, že za rakovinou většinou stojí genové dispozice. Dají se výsledky výzkumu aplikovat na Českou republiku? Jak se situace u nás od Velké Británie liší? Zeptáme se onkologa Pavla Klenera.


Rudá muzea

Výstava představující historii českých komunistických muzeí odstartovala v Národním památníku na pražském Vítkově. Národní muzeum se v ní snaží odpovědět na otázku, do jaké míry totalitní režim zneužíval tyto instituce pro své cíle. Jak komunisté svůj režim a ideologii prezentovali? Závěrečným hostem Událostí, komentářů bude Marek Junek, komisař výstavy Rudá muzea.


Řekli v Událostech, komentářích

Cyril Svoboda /KDU-ČSL/, bývalý ministr zahraničí, o důvodu návštěvy Dmitrije Medveděva v České republice

"Rusko má logický zájem na slabé Evropě a na možnosti jednat s jednotlivými členskými státy Evropské unie. Nikoli s Evropou jako celkem. Proto Temelín, protože jde o jádro a je to vstup do velké debaty o budoucnosti jádra v Evropě. Proto protiraketový štít, který není útočný, je obranný, ale znamená oslabení alianční soudržnosti, když nebude. /.../ Podle mě to je velmi vážná návštěva a měla by se jí věnovat větší pozornost. Ta bude mít důsledky ještě za mnoho let"


Řekli v Událostech, komentářích

Karel Svoboda, analytik Asociace pro mezinárodní otázky, komentuje snahu Dmitrije Medveděva podpořit zájmy ruské strany v boji o zakázku na dostavbu Temelína

"Spíš je snaha, aby nebyla ta firma znevýhodněna. Rusové té své nabídce poměrně věří, protože to není čistě ruská nabídka, je to nabídka spolu s českou firmou a oni se snaží toto akcentovat. Proto i ta nabídka podílu českých firem na opravě vrtulníků. Je tam snaha akcentovat zájmy českého průmyslu. Řekl bych, že tato návštěva spíše znamená (snahu) nějakým způsobem neznevýhodnit tu svoji firmu a určitým způsobem udržet Atomstrojexport ve hře."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2011
 P ST
ŽánrMagazín