Dnešní témata: Nemocnice bez dotace; Nepříčetný Breivik; Vysušená Evropa; Kontroverzní Nevěstinec v Praze

Obsah dílu

Přehrát vše

Nemocnice bez dotace

Ústecká Krajská zdravotní musí vrátit téměř půlmiliardovou dotaci na nákup zdravotních přístrojů. Podle nedávného auditu byla technika předražená a Evropská komise ji nehodlá proplácet. Vedení zdravotnického holdingu se ale brání. Údajně všechno proběhlo podle pravidel a získávání dotací koordinovala Krajská zdravotní s Regionální radou soudržnosti Severozápad. Ta má na čerpání evropských peněz dohlížet. Proč nikdo chyby neodhalil dřív? Jaká je reálná hodnota nakoupené techniky? A hrozí kvůli rozhodnutí Evropské komise omezení zdravotní péče na Ústecku? Hosty Událostí, komentářů budou senátorka za hnutí Severočeši.cz Alena Dernerová a předseda představenstva Krajské zdravotní Radek Scherfer. Proč nakupovala Krajská zdravotní předražené přístroje? A kdo by za to měl nést odpovědnost? Otázky rozebereme s redaktorem portálu Aktualne.cz Petrem Holubem.


Nepříčetný Breivik

Andres Breivik byl při červencových útocích v Norsku nepříčetný a za vraždu 77 lidí nenese trestní odpovědnost. To je závěr komise, která útočníka 36 hodin vyslýchala. Podle psychiatrů trpí dvaatřicetiletý vrah paranoidní schizofrenií, a proto by měl místo do vězení zamířit do psychiatrické léčebny. Pokud znalecký posudek uzná i soud, mohl by Breivik v ústavu strávit zbytek života. V opačném případě zůstane nanejvýš 21 let ve vězení. Jak soud nakonec rozhodne? Je pro Breivika doživotní léčba vhodnější než standardní kriminál? Co je lepší pro společnost? A jak na zprávu o útočníkově nepříčetnosti reagují Norové? Odpovídat budou spolupracovník ČT v Norsku Yngvar Brenna a psychiatr z Psychiatrického centra Praha Cyril Höschl.


Vysušená Evropa

Starý kontinent trápí nejsušší listopad za 200 let a problémy se suchem hlásí i Česko. Zemědělci mluví o špatné úrodě, loďaři si stěžují na nedostatečný průtok řek a provozovatelé skiareálů přesouvají začátek lyžařské sezóny. Proč je Evropa na suchu? A kdy se dočká sněhové nadílky? Rozebereme v reportáži.


Kontroverzní Nevěstinec v Praze

V Praze vrcholí přehlídka současného francouzského filmu. Jedním z největších hitů festivalu je předpremiéra snímku Nevěstinec. Film, který v Cannes bojoval o Zlatou palmu, přilákal za první dva týdny do francouzských kin přes 200 tisíc diváků. V Česku ho uvede sám režisér. Proč točil o životě ve vykřičených domech z konce 19. století? A jak se téma promítá do současnosti? Hostem Událostí, komentářů bude režisér filmu Nevěstinec Bertrand Bonello.


Řekli v Událostech, komentářích

Petr Holub, redaktor Aktuálně.cz, k nákupu údajně předražených přístrojů v Krajské zdravotní

"Problém Krajské zdravotní je v tom, že v jejím představenstvu sedí krajští politici, kteří kontrolují i ten úřad regionální rady. Pokud někdo obviňuje Krajskou zdravotní z politické korupce, tak k tomu má dobře nabito. Ale ta korupce zatím prokázána nebyla."


Řekli v Událostech, komentářích

Radek Scherfer, předseda představenstva Krajské zdravotní, k nákupu údajně předražených přístrojů

"Krajská zdravotní celou tuto záležitost konzultovala ve spolupráci s úřadem regionální rady. Úřad regionální rady toto vše monitoroval, vše kontroloval a žádná z těchto kontrol neshledala v průběhu výběrového řízení, ani realizace celé zakázky, žádná pochybení. /…/ Nedomnívám se, že by za éru od roku 2008 byla nějaká chyba."


Řekli v Událostech, komentářích

Alena Dernerová /nez. za Severočeši.cz/, senátorka, o nákupech techniky v Krajské zdravotní

"Já a můj tým jsme si vytipovali několik přístrojů a díl po dílu jsme srovnávali ten přístroj, který se nakoupil do Krajské zdravotní s přístrojem, který je v Nemocnici Na Homolce nebo v Nemocnici Děčín. /…/ A ceny těchto přístrojů byly poněkud jiné."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2011
 P ST
ŽánrMagazín