Dnešní témata: Zahlcená justice? ; Střídavá péče? ; Vyprahlá Afrika; Barvy Ostravy

Obsah dílu

Přehrát vše

Zahlcená justice?

Čeští soudci bijí na poplach. Nestíhají práci, dostávají málo peněz a nevyřešené případy jim přerůstají přes hlavu. Hlavním viníkem je podle nich Ministerstvo spravedlnosti, které s rostoucí agendou nenabírá dostatek nových pracovníků. Pokud resort včas nezmění svůj přístup, hrozí podle zástupců Soudcovské unie kolaps české justice. Jak se ke kritice staví ministerstvo? Leží opravdu vina jen na jeho bedrech? A jak by se podle soudců mělo zahlcení justice řešit? Otázky pro náměstka ministra spravedlnosti Filipa Melzera a prezidenta Soudcovské unie Tomáše Lichovníka.


Střídavá péče?

Při rozpadu manželství by soudy neměly dítě automaticky přidělovat do střídavé péče obou rodičů. Myslí si to ústavně-právní výbor Senátu, který doporučil vyjmutí těchto pasáží z návrhu novely zákona o rodině. Senátorům dala za pravdu i vládní skupina odborníků zabývající se dětskými právy. Podle ní totiž není střídavá výchova dětí pokaždé vhodná. Jak ale postupovat v případech, kdy jeden z rodičů úmyslně brání dítěti v kontaktu s tím druhým? A kdyby se naopak o výchovu měl starat jen jeden rodič? Zeptáme se vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové a poslance a předkladatele novely zákona o rodině Pavla Staňka /ODS/.


Vyprahlá Afrika

Východ černého kontinentu sužují největší sucha za 60 let. Situace je kritická hlavně v takzvaném Africkém rohu, kde na některých místech nepršelo už půl roku. Kvůli rozmarům počasí také v regionu stoupají ceny potravin. Miliony lidí proto trpí hladem a jsou odkázání na humanitární pomoc. Jak svým občanům pomáhají tamní vlády? A co právě teď prožívají lidé v nejpostiženějších oblastech? Hostem Událostí, komentářů bude vedoucí afrických projektů z organizace Člověk v tísni Dana Plavcová.


Barvy Ostravy

V moravskoslezské metropoli začíná jubilejní desátý ročník multižánrové přehlídky Colours of Ostrava. Mezi největší lákadla patří australský zpěvák Nick Cave nebo hudební souboj nejslavnějších balkánských romských dechovek. Novinkou budou umělecká vystoupení přímo v ulicích. V čem jsou ostravské Colours jedinečné? Živě z festivalu se přihlásí redaktorka ČT Martina Tlachová.


Řekli v Událostech, komentářích

Filip Melzer, náměstek ministra spravedlnosti

"My se nedomníváme, že by projekt rozsáhlé soudcovské samosprávy byl smysluplný, že by vedl k lepší justici. Jednak je tam prblém teoretický - ztráta demokratické legitimity soudnictví. A za druhé, my máme zkušenost z okolních států. Slovensko zvolilo tento model a nepřeji paní slovenské ministryni ty problémy stávající, které tam přináší. /…/ My si myslíme, že v českém ústavním systému je standardní a běžné, že jedna státní moc je okrajovaná jinou státní mocí. Vláda taky není volena úředníky, ale vláda si chodí pro důvěru do parlamentu."


Řekli v Událostech, komentářích

Tomáš Lichovník, předseda Soudnické unie, o možném zřízení Nejvyšší rady soudní moci

"Současný model řízení soudnictví se neosvědčil. /…/ Politika by neměla mít tak velký vliv na soudnictví, jako má dnes. /…/ Vrcholný orgán justice by nebyl složen jen ze soudců, ale byli by v něm zastoupeni i reprezentanti moci výkonné a moci zákonodárné. Byli by tam i členové, kteří by byli jmenováni prezidentem republiky, vládou, zvoleni Senátem či Poslaneckou sněmovnou. A právě tato kontrola by přispěla k vyvážení mocí ve státě tak, jak by to mělo být. V současné době je ministerstvo spravedlnosti jakýmsi patronem soudnictví."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2011
 P ST
ŽánrMagazín