Kučera bez taláru; Prezident kritizuje ÚS; Nový ombudsman; Značka „Město kultury“

Obsah dílu

Přehrát vše

Kučera bez taláru

Jednoho z nejvyšších představitelů české justice, místopředsedu Nejvyššího soudu Pavla Kučeru, zbavil kárný senát pražského vrchního soudu funkce. Podle verdiktu ovlivňoval vyšetřování údajné korupční kauzy expremiéra za KDU-ČSL Jiřího Čunka. Kučera vinu odmítá a proti verdiktu se odvolal. Je verdikt ukázkou nestrannosti soudnictví, nebo projevem bojů o vliv v nejvyšších patrech české justice? Mluvit o tom budeme přímo s Pavlem Kučerou. Účinkování justice v Čunkově aféře rozebereme s reportérem ČT Daliborem Bártkem.


Třetí parlamentní komora?

Postavení Ústavního soudu by se mělo změnit, aby se nemohl chovat jako nekontrolovatelná třetí parlamentní komora. To je asi nejsilnější vzkaz z dnešního prezidentova projevu k poslancům. Ústavní soud podle Václava Klause místo toho, aby ústavu pouze vykládal, ústavní zákony nad rámec svých pravomocí mění a zasahuje tak do výsadního práva parlamentu. Překračuje Ústavní soud své kompetence? Měl by prezident do diskuse o jeho fungování vstupovat? Hostem úvodu Událostí, komentářů bude předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová /ODS/. Co dalšího prezident ve svém projevu řekl, rozebereme s naší politickou analytičkou Martinou Lustigovou.


Nový ombudsman

Veřejným ochráncem práv bude bývalý ústavní soudce Pavel Varvařovský. Sněmovna ho zvolila ve druhém kole tajných voleb. Kam by měl úřad ombudsmana pod jeho vedením směřovat? A jaký má názor na současné fungování českého soudnictví? Zeptáme se přímo čerstvě zvoleného veřejného ochránce práv Pavla Varvařovského.


Značka „Město kultury“

Souboj Plzně a Ostravy o to, kdo bude za Česko Evropským hlavním městem kultury pro rok 2015, vrcholí. Už zítra mezinárodní komise vybere vítěze. Jak významné je nosit tento titul? Jde spíš o prestiž, nebo o finanční prostředky? Zkušenosti Prahy, která byla Evropským městem kultury v roce 2000, připomene tehdejší primátor Jan Kasl. A jak tato značka pomohla rozvoji kulturních projektů v Košicích, které budou za tři roky reprezentovat Slovensko, se zeptáme našeho slovenského zpravodaje Ladislava Kerekeše.


Řekli v Událostech, komentářích

Miroslava Němcová /ODS/, předsedkyně Poslanecké sněmovny

„Já osobně bych si určitě přála, aby v zákoně o Ústavním soudu byla jasná zmínka, že nemůže rušit ústavní zákony."


Stopáž60 minut
Rok výroby 2010
 P ST
ŽánrMagazín