Železniční neštěstí ve Studénce – na vlak Eurocity spadl most, Válka na Kavkaze? Olympiáda zahájena, Invaze 68

DNEŠNÍ TÉMATA:

ŽELEZNIČNÍ NEŠTĚSTÍ
Tragická nehoda vlaku na Novojičínsku si vyžádala už sedm životů a více než 60 zraněných. Vlak EuroCity, který jel z polského Krakova do Prahy, narazil u Studénky v rychlosti 140 kilometrů v hodině do spadlé části ocelové mostní konstrukce. Jak pokračují záchranářské práce? A jaký je zdravotní stav desítek zraněných? Informace o aktuální situaci přinesou regionální zpravodajové ČT. České dráhy neměly prý o stavbě na železnici žádné informace. Vinu za nehodu dávají stavební firmě - Dopravní stavby Ostrava. Jak je možné, že o probíhajících pracích České dráhy nic nevěděly? Proč s nimi stavbaři nekomunikovali? Otázky pro Dana Šibíka, mluvčího Dopravních staveb Ostrava. Nenesou zodpovědnost za dnešní tragédii také představitelé Moravskoslezského kraje, kteří firmu vybrali? Zeptáme se hejtmana Evžena Tošenovského. Místo navštívil kromě českých politických špiček také polský premiér Donald Tusk. Polské reakce shrne náš tamní zpravodaj Miroslav Karas. 

VÁLKA NA KAVKAZE?
Situace na Kavkaze se vyostřuje. Do Jižní Osetie, separatistické části Gruzie, vjely ruské jednotky. Gruzínský prezident Michail Saakašvili obvinil Rusko z vojenské invaze. Ruští představitelé kontrují tím, že pouze reagují na vpád gruzínské armády do jihoosetinské metropole Cchinvali. Boje ve městě si podle prezidenta neuznané republiky už vyžádaly stovky mrtvých civilistů. Vypukne mezi Gruzií a Ruskem ozbrojený konflikt? Kde jsou příčiny dlouhodobých sporů těchto postsovětských republik? A proč se nedaří zmírnit na Kavkaze napětí? Zeptáme se Ondřeje Soukupa, redaktora Hospodářských novin. 

OLYMPIÁDA ZAHÁJENA
Devětadvacáté olympijské hry v Pekingu oficiálně začaly. Jaká byla atmosféra přímo na místě, se zeptáme zpravodaje ČT v Číně Tomáše Etzlera.

INVAZE 68
Srpnové události roku 1968 zachycené fotoaparátem Josefa Koudelky – tak se dá ve stručnosti shrnout výstava Invaze 68, která zítra začne na Staroměstské radnici v Praze. Jak se fotilo ve vypjaté atmosféře srpna 1968? A jak se na snímky dívá autor po čtyřiceti letech? Zeptáme se přímo Josefa Koudelky. Pozvání do studia přijal také historik Jiří Suk.

Stopáž38 minut
Rok výroby 2008
 P ST 4:3
ŽánrMagazín