Dědictví barokní Čechie
Výstava "Sláva barokní Čechie", uspořádaná Národní galerií, se stala jednou z nejvýznamnějších kulturních událostí roku 2001.
Tato akce byla také podnětem pro vznik dokumentárního filmu o tomto pozoruhodném a dodnes diskutovaném období našich dějin. Jeho producentem byla, za podpory sponzorů, sama Národní galerie. Režisér Miloslav Kučera, zkušený dokumentarista střední generace s vyhraněným zájmem o českou historii, při přípravě a realizaci úzce spolupracoval s kurátorem výstavy Vítem Vlnasem. Vznikla tak pozoruhodná dokumentární esej o době baroka a její reflexi v dnešní době.
Hodinový dokument "Dědictví barokní Čechie" si klade za cíl seznámit diváky se světem barokního člověka a s bohatstvím materiální i duchovní kultury, s nímž jsme dodnes konfrontování.
Autoři snímku využili nejen ojedinělou příležitost, kterou nabízel svoz výstavních exponátů, ale natáčeli i v charakteristických exteriérech českých měst a venkova.
Barokní éra tak ožívá prostřednictvím malby, plastiky uměleckých řemesel a architektury.
Film ale nabízí také odkazy na barokní poezii, literaturu, hudbu, filosofii a náboženství.
Významnou složkou snímku jsou i názory předních českých historiků umění, historiků a umělců, jakými jsou např. J. Kotalík, V. Vlnas, J. Rak, M. Knížák, P. Oriešek a J. Sozanský.
Jednoznačně se ukazuje, že "dědictví barokní Čechie" je stále živé, a že hledání smyslu "doby temna" či "nebývalého rozkvětu umění" bude zaměstnávat i příští generace.