Magazín nejen pro zdravotně postižené

Obsah dílu

Přehrát vše

Často si stěžujeme, že naše dítě se málo učí, že zapomíná úkoly, zlobí apod. To všechno je pro rodiče dětí, které se narodí s nějakým zdravotním postižením, malichernost. Mají úplně jiné starosti a taky jiné radosti. Každý pokrok, každý sebemenší úspěch je odměnou za obrovské úsilí a lásku, kterou svým dětem věnují. A mezi těmito dětmi se najdou i velcí bojovníci, kteří svůj handicap berou jako součást života, nestěžují si, naopak dělají všechno proto, aby zvládli to, co jejich vrstevníci.

V dnešním pořadu se podíváme za osmiletou Danielkou, která má odmalička vývod, protože jí chybí 80 % střev. Kvůli tomu nemohla dlouho přijímat normální stravu a nevyvíjely se jí kousací svaly v obličeji. S tím souvisel i problém s mluvením, protože chyběla hybnost lícních svalů. Danielka je nesmírně trpělivá a dennodenní rituály s výměnou kanyl, léky a kapačkami přijímá jako samozřejmost. Dokonce už začala chodit do školy. Její maminka věnuje veškerý čas tomu, aby se jednou dokázala zapojit do běžného života a aby mohla samostatně žít a fungovat.

Druhý příběh nás zavede do rodiny manželů Cikrtových. Oba jsou postiženi achondroplazií. Protože věděli, že je toto genetické postižení přenosné na potomky, rozhodli se pro adopci, a proto do rodiny přibyl malý Honzík. Nemá vyvinuté ruce, navíc trpí tzv. syndromem TAR, tedy nedostatečnou tvorbou krevních destiček. Honzík je přes to všechno velice pozitivní dítě. Brzy se u něj objevil hudební talent. Dnes se učí hrát na cimbál, na klavír, věnuje se zpěvu v Dětské opeře Praha. Jeho chuť do života a láska k umění jsou doslova nakažlivé. Zvládá i druhý stupeň základní školy bez asistentky. To vše je velká zásluha jeho a rodičů, kteří stejně jako maminka Daniely věří, že ho dokáží připravit na smysluplný život.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 P ST AD
ŽánrMagazín