Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Petr Rajchert

Obsah dílu

Přehrát vše

Opička či papoušek jako domácí mazlík?

U chovatelů exotických zvířat a zároveň zachránců osiřelých pejsků v Dříteči u Pardubic se děti z mateřských I základních škol mohou dozvědět, zda jsou drápkatá opička, suchozemská želva nebo velký papoušek ara vhodnými mazlíky pro chov v domácích podmínkách, nebo ne. A také to, co pro šťastný život v domácích podmínkách u nás, kde nejsou běžnými divokými zvířaty, takoví tvorové potřebují. Chovatelka dětem mnohdy vyvrací sen o tom mít doma v obýváku navolno živou opici, se kterou si budou hrát, nebo velkého pestrobarevného papouška, který na ně bude mluvit. Kromě osvětové a zájmové činnosti zde majitelka zvířat se svým partnerem vyrábějí pro chovatele exotických zvířat keramická pítka, různé misky nebo úkryty a take klasická terraria. Tak se děti dozvídají, co které zvíře potřebuje pro to, aby se ve svém prostředí cítilo co nejlépe, a čím mu naopak majitelé mohou uškodit. Děti se nejen seznamují s nevšedními druhy zvířat, ale učí se vztahu k nim, péči o ně a dozvídají se spoustu zajímavostí z expedic, které jim rozšiřují vědomosti, jež uplatní v přírodovědných a zeměpisných předmětech. Takovou výchovou k zodpovědnosti chovatelé v Dříteči přispívají k tomu, aby děti o to víc v budoucnu chránily zvířata a nenapadlo je hladit si v exotických zemích v přírodě ulovená zvířata pro turisty na tržištích nebo si koupit psa a po několika měsících ho jako nepohodlného umístit do útulku.

Psí senioři v nouzi

V Chrástu poblíž Českého Brodu se skupina dobrovolníků a milovníků zvířat s názvem Psí senioři v nouzi, z. s. rozhodla pomáhat pejskům a v roce 2014 začala zachraňovat ty, kteří nejvíce potřebují pomoci – starší pejsky. Zaměřují se především na psy u nás starší sedmi let, z útulků, týrané a opuštěné. Výjimečně přijímají i psy od majitelů, kteří se o ně nezvládají dále starat. Těmto psům poskytují dočasný domov vždy uvnitř svých domů a bytů, kompletní veterinární péči, socializují je a upravují jejich případné problémové chování podle jejich povahy a pokud je třeba, naučí je žít krásný život, dopřejí jim procházky a poté jim hledají ten nejlepší domov. Žádného z dočasných svěřenců nevydávají do kotce, boudy či k celodennímu pobytu na zahradě. Vždy se podepisuje adopční smlouva, a pokud se nejedná o složitější případ, kdy spolek nabízí doživotní úhradu veterinárních nákladů, hradí noví majitelé adopční poplatek, který je stanoven individuálně. Po adopci jsou s novými majiteli nadále v kontaktu, pravidelně dostávají fotodokumentaci a informace, jak se psovi daří. Může nastat i vážná situace, kdy se o psa majitelé dále nemohou starat, v takovém případě musí být pes vrácen vždy do jejich péče. Členové spolku pomáhají bez nároku na jakoukoli odměnu a provoz spolku i veškeré náklady s činností spojené jsou financovány z darů a dobrovolných příspěvků.

Nabídka psů z Jimlína

Útulek pro opuštěná zvířata
Jimlín 242
Tel.: 604451258
Č. ú.: 162445432/0600
www.utulek-jimlin.cz

Kim

Kim je nejspíše kříženec kavkazského pasteveckého psa. Asi šestiletý pes je zpočátku nedůvěřivý k cizím lidem, bude si muset chvíli zvykat. Je kastrovaný a bylo mu odstraněno zvětšené třetí víčko. V útulku už je rok. Je trochu paličatý, proto ho doporučujeme zkušenému chovateli tohoto plemene.

Mrzout

Mrzout je zřejmě kříženec belgického ovčáka malinois s německým ovčákem. Je mu asi 7,5 roku, je mohutný a dříve býval hodně apatický a smutný. Proto se mu říkalo Mrzout. Ale nyní je přátelský, vděčný a mazlivý. V útulku už bude rok, a to není dobře. Má skvělé hygienické návyky a zaslouží si laskavého pána.

Geňa

Geňa je dvouapůlletý přátelský pes, pravděpodobně kříženec labradorského retrívra. Je mladý a vhodný k odrostlejším dětem, a především k aktivním lidem. Miluje výlety, sportování a zábavu, jen potřebuje pořádně vychovat a vycvičit.

Rex

Rex je osmiletý německý ovčák bez průkazu původu. Měl velice silný zánět a svrab v uších a stále mu léčíme ušní kvasinky. Dříve býval agresivní, ale dnes jde o velikého mazla. Má lovecké tendence a ostatní psy si pečlivě vybírá.

Lord

Lord je osmapůlletý kříženec stafordšírského teriéra. Je temperamentní, umí povely sedni, lehni a za pamlsky a pochvalu s vámi bude ochotně spolupracovat. Je vhodný i ke starším aktivním lidem, lovecké tendence ho neopustily a ostatní psy si vybírá. Má dobré hygienické návyky a doporučujeme ho ke zkušenému chovateli.

Omar

Omar je nejspíše kříženec středoasijského pasteveckého psa, asi dvouapůlletý pes, který se do útulku dostal zanedbaný a s ranami na nohách. Je kastrovaný, temperamentní, hravý a bude z něj skvělý parťák, pokud se dostane ke zkušenému chovateli.

Brit

Brit je zřejmě německý ovčák bez průkazu původu. Je mu více než 10 let, ale je to kliďas, který sice hůře chodí a k jiným psům se chová spíše dominantně, ale jinak je to dobrák a má skvělé hygienické návyky.

Ajax

Ajax je asi kříženec stafordšírského teriera a čau-čau. Pětiapůlletý pes s fialovým jazykem je čipovaný, ale majitel se odhlásil z registru. Má narušenou orientaci, a při mírné excitaci se motá a je trochu dezorientovaný. Ale na vycházkách je pohodový, i když chvílemi na vodítku táhne. Avšak spíše je to čmuchálek, všechno ho venku zajímá. Rád si hraje s uzlem, a ještě radši ho v klidu rozkousá…

Kočka

Bázlivá Vinky

Vydáme se do pražských Holešovic za Michaelou, Jakubem a jejich malým potomkem. V domácnosti mají také dvě kočičí sestry, Tinky a Vinky. Vinky je velmi plachá. Navíc po narození miminka majitelů močí mimo svůj záchůdek. Dokonce několikrát vykonala potřebu i do dětské postýlky. Michaela se domnívá, že Vinky žárlí a tímto způsobem se mstí. Klára doporučuje, aby Michaela zašpuntovala vanu a přidala alespoň jeden další záchůdek. Zároveň musí znovu na veterinu, aby se definitivně vyřešil zánět močového měchýře Vinky.

Pes

Ďábelská Chelsea

Zamíříme i do Chrášťan za Charlotte s Lukášem a jejich fenkou Chelsea. Ta je až moc živelná a pokusy páníčků o její zklidnění nepadly na úrodnou půdu. Chelsea vyjíždí na cizí psy, neposlouchá povely a tahá na vodítku. V okolí si vysloužila přezdívku Ďáblice. Ruda navrhuje, aby Charlotte vyměnila Chelseino vybavení za lepší a pevnější. Zároveň musí Chelseu odnaučit tahání na vodítku. Je nutné, aby si majitelé sjednali respekt. Chelsea pak bude mnohem ovladatelnější. Možná je měsíc na změnu krátký a na převýchovu bude potřeba delší čas. Nechme se překvapit.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2020
 P ZJ ST AD HD