Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová

Obsah dílu

Přehrát vše

Nadační fond Slza zvířat

Činnost Nadačního fondu spočívá v materiální pomoci útulkům a spolkům, které pečují o zvířata v nouzi. Fond je financován z příspěvků dobrovolníků a všichni členové nadačního fondu pomáhají na bázi dobrovolnictví. Veškerý výtěžek z akcí, které fond pořádá, tak jde skutečně jako přímá pomoc do útulků a na podporu zvířat, která to potřebují.

Nadační fond Slza zvířat spolupracuje například s útulkem Jimlín, se spolkem Azyl Lucky Černiv, nebo s útulkem Galgo v nouzi, který se specializuje na pomoc chrtům, ale stará se třeba i o psy odebrané z množíren. Útulek Galgo v nouzi navštívíme s kamerou, abychom vám přiblížili životní osudy alespoň některých pejsků. Třeba si některého z nich zamilujete a rozhodnete se nabídnout mu pomocnou ruku.

Více na www.slzazvirat.cz

Život s okřídleným kamarádem

Kakariky červenočelý a žlutočelý

Kakarikové jsou nenápadní zelení papoušci s červeným páskem nad ozobím. Kakariky žlutočelý má ještě žluté čelo nad červeným pruhem. Oba druhy žijí na Novém Zélandu ve smíšených lesích a křovinách. Živí se semeny, bobulemi a hmyzem. Hnízdí v dutinách stromů, skalních štěrbinách, často i při zemi v křoví. Na Novém Zélandu jsou kakarikové silně ohroženi zavlečenými kočkami a krysami, které likvidují jejich hnízda. V domácích chovech se dobře množí. Jsou dost opomíjeni, což je škoda. Je to nesmírně akční a veselý papoušek, který chvilku neposedí. Aby dobře prospívali, potřebují často dostat na dno klece či voliéry drn trávy i s hlínou, odkud si hledají různé minerály a jíly. Velmi rádi se koupou. Jejich výhodou je skutečnost, že nejsou hluční. Jejich zvuky často připomínají jemné mečení kozy. Dobře se ochočí, ale nejsou moc zdatní na mluvení, to je jenom malá daň za to, že nekřičí, jako jiní papoušci. V umělém chovu se objevili i další barevné mutace, jako jsou lutina, straky, skořicové a poslední dobou i modré kakariky – parblue. Dožívají se věku kolem deseti let.

Autorka textu: Magdalena Žohová

Spolek na ochranu zvířat Litoměřicko SOZLIT

Spolek SOZLIT tvoří parta lidí, kteří se ve svém volném čase a bez nároku na odměnu věnují především pomoci kočkám. Finance na pomoc zvířatům získávají od dobrovolných dárců. Finanční dary jsou použity na veterinární péči o nemocné kočky, krmivo, podestýlku a zejména pak na kastrace bezprizorních koček, které jsou přemnožené. Další výdaje jsou spojené s péčí o kočky a nalezená koťata, která nejde vrátit do původní lokality a jsou umisťována do domácích depozit.

V reportáži představíme činnost spolku a Lucie Oravcová, předsedkyně spolku pohovoří o tom, jak co nejúčinněji pomoci kočkám z ulice, proč je kastrační program tak důležitý i to, proč se nebát krmit kočky, které v dané lokalitě žijí. Ve své praxi se totiž stále ještě velmi často setkávají s názory (především na venkově), že kastrace koček je proti přírodě, ale topení čerstvě narozených koťat nikoliv. Dozvíte se také, jak se můžete třeba i vy osobně do pomoci kočkám žijících v ulicích měst zapojit, případně, jak se zapojit do činnosti litoměřického spolku.

Více informací hledejte na stránce www.spolekprozvirata.cz.

Nabídka koček z Teplic

Fousek z.s.
Husitská 211/19, Teplice – Krupka
tel. číslo: 723 037 633
číslo účtu: 220 011 43 00 / 2010
www.fousek-kocky.cz

Karin

Karin je kotě z krabice. Společně s bráškou Kamílkem a ségrou Karličkou je někdo nechal v krabici u silnice. Naštěstí se dostali do Fouska, kde z nich vyrostli krásní a zdraví junioři. Karin dokonce měla na čas už i svoji novou rodinu, ale před Vánoci jí vrátili, že prý jí jejich kocour, starousedlík, nemá rád. Jak Karin, nejmilejší holku severu, nemůže mít někdo rád?! No chápete to? A tak tu kočička Karin čeká na další šanci.

Eda

Kocour Eda nutně shání někoho na mazlení. V útulku je teprve krátce. Našly ho hodné slečny, hladového a zoufale pobíhajícího po silnici. Eda má lidi rád, kočky má také rád, má rád i dobré jídlo a měkké pelíšky. Je prostě rád na světě, raduje se, že se mu venku nic nestalo a s radostí čeká na svoji novou rodinu.

Chiko

Kocourek dostal v útulku jméno Chiko. Dřív jméno neměl, protože to byl kocour pouliční a nikdo se o něj nezajímal. Teď je Chiko kocour útulkový, protože se konečně našel někdo, kdo si všiml špinavého oranžového kocoura u popelnic a vyhodnotil, že tam nepatří. Chiko je veselý týpek, má rád dvojnožce a s ostatními kočkami z útulku se rád a dobře baví. Hodil by se i ke staršímu člověku.

Sofi

Sofii přivezli do útulku letos v létě. Zablešenou, nemocnou a se starším zraněním oka. Neviděla, špatně dýchala a vypadala jako špinavá drátěnka. Naděje na záchranu poškozeného oka nebyly velké, ale pan doktor, co jí zachraňoval, má zlaté ruce! Oko odoperoval tak, že byste nepoznali, že kdy bylo bolavé a slepé. Teď už je Sofie krásná jak mrkací panenka. Je kastrovaná, očkovaná a připravená na nový domov.

Lucinka

Kočka Lucinka měla velké štěstí. Z lokality, kde si lidé dokážou dát tu práci, aby zvířeti, které přežívá na ulici, vyhodili misky a zničili pelech, jí zachránila dobrá duše a přivezla do Fouska. Lucinka je ukecaná, umazlená malá holka. Kdo si jí odveze domů, získá super parťáka rovnou pro celou rodinu.

Lisa

Lisa se courala po ulicích. Nakonec se dostala až k budově teplického soudu, kde si jí konečně někdo všiml a došlo mu, že takové hladové vyžle nemá samo na ulici co dělat. Vzal jí do tepla, ale protože na soudě zrovna nové „pracovníky“ nehledali, přivezl hodný pán kočičku do útulku Fousek. Od té doby úřaduje Lisa tady. Baví jí tu všechno, mazlení, hraní i pucování misky.

Toník

Toník je velký mazel. Narodil se spolu s dalšími koťaty ve výrobním areálu strojírenské firmy. Dobří lidé je pochytali a odvezli do místního útulku. Koťata se tu rychle zabydlela v teplých pelíšcích a zdatně si krmí si bříška dobrou baštou... O tom se jim venku ani nesnilo. Toník už se začal i mazlit a jen čeká, až si pro něj přijde jeho spřízněná duše.

Denny

Denny je kočičí senior. Kocourek už špatně vidí, ale na radosti ze života mu to neubírá. Vzhledem k tomu, že má vysoký tlak, musí brát denně léky, ale to je ve vyšším věku zcela normální, že? Takže se ptáme: najde se pro Dennyho príma parťák nebo parťačka, také klidně vyššího věku, kteří by se Dennyho ujali a dopřáli mu dožít v láskyplném prostředí domova?

Dnešní díl bude speciální. Vrátíme se za majiteli domácích mazlíčků z minulého roku a zjistíme, jestli rady Kláry a Rudy stále dodržují. Zůstalo jim jejich původní nadšení, nebo usnuli na vavřínech?

Návrat za štěněcím Gigim

Vypravíme se do Velké Chuchle za štěnětem Gigi. Neposlouchalo svoji mladou paničku a občas pojídalo výkaly.

Návrat za zaujatým Ďupkou

Zjistíme, jak je na tom herec Martin Sochor s kocourem Ďupkou, který s oblibou značkoval věci svého majitele.

Návrat za ustrašeným Kamilem

Zkontrolujeme i vlkodava Kamila. Ten se i přes svoji velikost bál dominantnějších psů a potřeboval zvýšit sebevědomí.

Návrat za odtažitou Annie

Nezapomeneme ani na vystresovanou a nesmírně odtažitou Annie útočící na svoji majitelku. V žádném případě nedovolila, aby si ji v klidu mohla pochovat a raději se schovávala za nábytek.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2020
 P ZJ ST AD HD