Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová

Obsah dílu

Přehrát vše

Novinky z Pestré

Společnost Pestrá, o. p. s. oslavila loni deset let své činnosti. Byli jsme při tom a představili vám mimo jiné i dva pejsky – Izzy a Chance, které měli v předvýchově dva zaměstnanci České televize. V současné době je v předvýchově pejsek Trixie. Péče o ni se ujala Markéta Vránková, která pracuje v redakci sportu.

V reportáži vám nabídneme novinky z Pestré i setkání s Izzy a Chance, kteří se připravují pro svou životní roli asistenčních psů. S tím ale souvisí náročný výcvik. A právě to bude jedním ze stěžejních témat, kterým se v reportáži budeme věnovat.

Pestrá o. p. s. má jako jediná v České republice mezinárodně akreditovaný přirozený bezkotcový výcvik asistenčních psů. Psa vybírá a cvičí vždy na míru klientovi, dle jeho potřeb a životního stylu. Už během výcviku se oba pravidelně potkávají a sžívají. Výcvik trvá přibližně 8–9 měsíců a probíhá výhradně v domácím prostředí trenérek.

Předáním psa klientovi však nic nekončí. Přibližně rok trvá secvičování a sžívání se psa s člověkem. Pestrá pořádá pravidelně nácvikové dny a rekondiční pobyty, kde soulad dvojice stále zdokonaluje. Po celou dobu společného soužití oběma pomáhá zvládat nástrahy běžného života.

Je třeba mít ale stále na mysli, že asistenční pes není robot ani hračka na klíček.

Asistenční pes je pes. Možná vás tato věta zarazí. Co by měl být jiného? Pes je pes, tak jakýpak copak… Ve chvíli, kdy si přiznáme tuto skutečnost, však musíme přijmout i to, že pes je živý tvor (se všemi jeho potřebami) a ne naprogramovaný stroj. A proč o tom vůbec píši? V naší práci se setkáváme s různými představami o asistenčních psech. Jak jsou pracovití, spolehliví, oddaní, prostě dokonalí. Tohle všechno je pravda. Ale… Než se asistenční pes stane dokonalým parťákem a společníkem svého páníčka, čeká je oba náročná společná cesta.

Pes se pilně připravuje u trenéra a v průběhu výcviku se setkává s budoucím páníčkem. Oba se poznávají, trénují potřebné cviky a vzájemnou souhru. Trenér učí páníčka pracovat se psem a předává mu své zkušenosti. Pak konečně přichází den D a pes jde k páníčkovi do rodiny. A v tuto chvíli začíná nejobtížnější část soužití. Pokud automaticky předpokládáte, že vše bude perfektní, přichází zklamání a leckdy přijdou i pocity rozčarování.

Jak je to možné, vždyť pes je vycvičený a řádně složil zkoušky? Právě proto, že pes je živý tvor a jako takový reaguje. Potřebuje se v novém prostředí „rozkoukat“ – poznat nové pachy, prostory a osoby. Zvyká si na denní režim rodiny a nová pravidla. Zkouší, co je v novém prostředí dovoleno a co ne. I když zná svého páníčka, musí si s ním nejprve vytvořit plnohodnotný vztah, a to není záležitost týdne.

Je to podobné, jako když přijdete do nového zaměstnání, vstupujete do vztahu nebo se stěhujete. Také potřebujete čas a podporu okolí, abyste si zvykli, zapracovali se, poznali svého partnera. Nějakou dobu potrvá, než podáte perfektní výkon. A jistojistě i vy uděláte sem tam nějakou chybu. Ale pokud v těchto nových situacích objevíte něco známého, co fungovalo dříve a o co se můžete opřít, mnohé vám to usnadní. Proto je pro klienta velice důležité od začátku spolupracovat s trenérem, který psa zná nejlépe. Tím, že páníček dodržuje pokyny, správně provádí cviky a ve vhodnou chvíli odměňuje, ulehčí situaci nejen sobě, ale hlavně psovi, kterému dodává jistotu („Tohle přece znám.“). Pokud se vyskytnou problémy, je třeba se zamyslet, proč se tak stalo a s pomocí trenéra začít pracovat na jejich odstranění. Místo lamentování krůček po krůčku vyšlapávat společnou cestu k perfektnímu vztahu.

Pokud si uvědomíme hned na začátku, že i asistenční pes je pes, jsme na nejlepší cestě ke skvělému parťákovi. Je to sice dřina, ale rozhodně to stojí za to.

Jana Augustinová, Pestrá, o. p. s.

Více o Pestré, o. p. s., o tom, jak se stát vychovatelem pejska nebo dobrovolníkem, případně jak získat asistenčního psa hledejte na: www.pestra.cz

Zvířat umírá na silnicích čím dál tím víc. Uber plyn!

Podzim je spojen se změnou letního na zimní čas, se zkrácením slunečního dne, ale také se srážkami dopravních prostředků se zvířaty, zejména se zvěří nebo s ptáky. Takto zraněných zvířat rok od roku přibývá a ta, která nezemřou na místě, přijímají díky zájmu veřejnosti záchranné stanice. Loňský podzim se v důsledku střetu s dopravními prostředky stalo pacienty záchranných stanic pro volně žijící živočichy více než 300 zvířat, od počátku roku 2019 evidovaly záchranné stanice více než 1500 pacientů, což je o 150 zvířat více, než v roce 2018.

Do záchranných stanic koordinovaných Českým svazem ochránců přírody jsou celoročně nahlašovány hlavně větší druhy zvířat, které lidé snáze zaznamenají (buď je sami srazí, nebo si zraněného zvířete cestou všimnou) a díky své velikosti střet přežijí. Nejčastěji přijímanými savci v souvislosti s dopravou jsou však ježci, kteří v podzimním období cestují za potravou a připravují se na zimu. Ježků pracovníci po střetu s dopravou přijali loni 150 (za celý rok 2018 jich bylo jen 128). Pokud se jedná o velké savce, často jsou hlášeny střety se zvěří, jako je srnec obecný, muflon, jelen lesní či prase divoké. V těchto případech však nejsou stanice schopny zvířatům s rozsáhlými zraněními pomoci a na místo je volán myslivecký hospodář.

Z ptáků lidé nahlašují hlavně káně lesní (140), kosy černé (108), poštolky obecné (49) ale také zástupce sov puštíky obecné (42). Jsou to ptáci, kteří kolem silnic velmi často hledají potravu.

Zvířata, která střet s dopravou přežijí a k tomu je někdo nahlásí do záchranných stanic, je však pouze zlomek (odhadem 1 %). Na tom, jak zjistit, kolik zvířat se s motorovými prostředky střetává, pracuje Centrum dopravního výzkumu (CDV). Sbírá data z více zdrojů (mj. Policie ČR, drážní inspekce, myslivců a nově také od Českého svazu ochránců přírody, který je koordinátorem Národní sítě záchranných stanic). Z výsledků CDV lze získat nejen samotná data pro různé statistiky a analýzy, ale data pak slouží k projektování a realizaci opatření přímo v praxi. Vznikají návrhy, které komunikace oplotit, kam zapojit při rekonstrukci nadchod či podchod a jaké další možnosti člověk má, aby střety se zvířaty minimalizoval.

Vzhledem ke každoročním úhynům zvířat v důsledku střetu s dopravou je nezbytné, aby se tato problematika dostala do povědomí široké lidé. Na jednu stranu je dobré připomínat, že čím nižší rychlostí se člověk krajinou řítí, tím má větší možnost střetu se zvířaty předejít. Na druhé straně odborníci uvítají zapojení veřejnosti do samotného sběru dat. Zraněná či uhynulá zvířata na silnicích (železnicích) lze zadávat do formuláře, který lze nalézt na webu srazenazver.cz nebo ve stejnojmenné mobilní aplikaci.

Na činnost záchranných stanic přispívá Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo zemědělství. Pokud chcete podpořit záchranné stanice, můžete poskytnout finanční dar na konto sbírky Zvíře v nouzi nebo poslat dárcovskou SMS. Více se dozvíte na stránkách www.zvirevnouzi.cz.

Nabídka koček z Lovosic

Azyl pro opuštěné kočky LUCKY
Černiv 30, Lovosice 2
tel. čísla: 416 591 322 a 777 444 373
č. účtu: 100 565 93 19 / 0800
www.azyllucky.estranky.cz
https://www.facebook.com/AzylProOpusteneKockyLucky/

Stefany

Asi roční Stefany neměla dobrý start do života. Celé tělíčko i ouška měla napadené ošklivým kožním svrabem kombinovaným s dermatologickým problémem. Stefanka nemohla ani pořádně otevřít oči. Všechno zvládla za pomoci veterinárního lékaře a příkladné péče útulkových tet, ale za cenu trvalých následků – v nosánku jí nemoc vyžrala dírku. Komu by to ale vadilo? Hlavně, že je Stefi zdravá a veselá kočička. Je kastrovaná.

Macík

Macík je asi dva roky starý kocourek. Macík je vhodný pro člověka, který má rád výzvy, protože kocourkovi zvykání na nové prostředí trvá trochu déle než většině ostatních kočiček. Až si ale zvykne, budete koukat, jak milé zvířátko se z něj vyklube. Zamilujete se na celý život.

Bertík

Krásný, přítulný a mazlivý – to je dvouletý kocourek Bertík. Velkou zvířecí společnost zrovna moc nevyhledává, radši bude doma sám, aby si nemusel hledat zákoutí, kde bude mít klid. Ale lidi, to je jiná, ty on má moc rád a mazlil by se do roztrhání těla. Bertíkovi by se líbilo buď u staršího člověka, nebo v rodině, klidně i s dětmi, které však vědí, jak se ke zvířatům chovat a když to bude potřeba, dopřejí Bertíkovi klid.

Péťa

Kocourek Péťa byl nalezen plačící v křoví U Mšených lázních ještě s bratříčkem. Bráška už domov našel, Péťa na něj stále čeká. Momentálně má k hraní další koťata, a tak by si do nového domova určitě chtěl některého z nich vzít s sebou. Petříček je kluk samá tlapka, nevíte, která je přední, která zadní, a plný energie. Nudit se s ním určitě nebudete

Slzička

Slzička je asi osmiměsíční kotě. Je veselá, hravá a velmi zvídavá. Nic jí neunikne, všechno jí zajímá. Rychle se učí a překvapí vás svou vynalézavostí. Líbilo by se jí bydlení ve společnosti lidí, kteří na ni budou mít čas, nebo jí dopřejí kočičího kamaráda. Slzička si potřebuje hrát a bavit se.

Riki

Kocourek Riki žil původně na sídlišti pod lavičkou. Do azylu se dostal v dost zuboženém stavu, se strupy po celém těle, které způsobila alergie na blechy. A že jich měl požehnaně. Kocourek už je ale v mnohem lepší kondici. A zasloužil by si konečně láskyplný domov.

Poli

Poli je krásná asi šestiměsíční mourinka s puntíky a proužky, jak visíte. Někdo ji vhodil rovnou do objektu Městské policie v Lovosicích. V té době jí nebyly ještě ani tři měsíce a byla hodně hubená. V azylu se ale rychle vzpamatovala, vykrmila a teď už se těší na nový domov. Polinka je odčervená a očkovaná. Je čistotná a velice mazlivá.

Majda

Majda je asi dvouletá kočička. Je mazlivá a hravá. Po neúspěšném umístění, kde si pravděpodobně nesedli s domácím kocourkem, se vrátila do domácího depozita. Je tu v pohodě s ostatními kočkami i psími holkami. Nesnáší ale ruch a hluk, takže do rodiny s malými dětmi vhodná není. Pokud bude mít dostatek péče od paničky nebo páníčka, může být i sama. Je očkovaná a kastrovaná.

Stopáž27 minut
Rok výroby 2020
 P ZJ ST AD HD