Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Petr Rajchert

Obsah dílu

Přehrát vše

Záchrana užovky stromové

Podle užovky stromové či užovky Aeskulapovy dostal název ZAMENIS, o.s. – spolek na její ochranu v Poohří. Ten se zde mimo jiné stará o to, aby vzácná užovka stromová přežila. Od r. 2005 se Zamenis zabývá především obnovou zarostlých zídek v celé oblasti výskytu užovky stromové v Poohří. Obnovuje její líhniště a na základě výzkumu a pozorování monitoruje její výskyt, ohrožující faktory a seznamuje s jejím výskytem širokou veřejnost, aby lidé užovky z neznalosti neničili. Užovka stromová totiž patří k našim kriticky ohroženým druhům.

Obratně šplhá a využívá díky ventrolaterálním hranám i malé nerovnosti na povrchu kmenů, skal či stěnách budov. Dobře plave, je schopna překonat i říční toky, avšak do vody nevstupuje často. Dává přednost stanovištím lesostepního charakteru, avšak s výskytem vlhkých míst. Osidluje zejména křovinami porostlé kamenité stráně, zarostlé vinohrady a sady, okraje pastvin, lesů a lesní průseky, zcela otevřené krajině se však vyhýbá. Největší koncentrace jedinců bývá na místech s množstvím úkrytů, dostatkem potravy a líhnišť. Bývají to skalní strže, zídky, rozvaliny budov, kůlny, smetiště či skládky dřeva. Nevyhýbá se ani blízkosti lidí, naopak často se stahuje k okrajům vesnic a hospodářským stavením. Proniká i přímo do lidských obydlí; zda tam však setrvá, záleží na toleranci obyvatel. Bývá aktivní od konce dubna po říjen.

Obvykle snáší pět až dvanáct vajec a inkubace vajec trvá zpravidla 60 dní. Užovky mohou zimovat v dutinách stromů, ve skalních štěrbinách, starých sklepních prostorách, hromadách pilin atd. Potravu užovky stromové tvoří drobní teplokrevní obratlovci i ptačí vejce, ve vzácných případech také obojživelníci a plazi, nepohrdne ani zdechlinou. Kořist aktivně vyhledává jak na povrchu, tak přímo v norách hlodavců, vzácně i ve větvích stromů. Mezi její největší přirozené predátory patří šelmy a draví ptáci. Decimují ji divoká prasata i krkavci, mláďata se stávají potravou užovky hladké. Ze zavlečených druhů představuje vysoké riziko norek americký, psík mývalovitý a mýval severní. Z domácích zvířat ohrožují užovku kočky, psi a drůbež. Člověk jí škodí výstavbou, sekáním zahrádek, vysekáváním průsmyků i chatařením, ale i neznalostí.

Na slovíčko s výtvarnicí

Kůň, který uměl plivat pecky

Nejednou jsem malovala slavnostní aukce koní v Písku. Taky koně v píseckém hřebčíně a na pastvinách. Stalo se mi, že jsem se dostala mezi těla hřebců, zápasících o dominanci ve stádě, a slyšela jejich ržání, žbluňkání jejich břich a rány kopyty, které si navzájem uštědřovali. Zblízka jsem viděla, jak se bolestivě koušou do slabin, jak padají na kolena, válejí se a vstávají. Jednou v červnu jsem kreslila dvouročky. Byli dost bujní a po předešlých zkušenostech se mi mezi ně moc nechtělo. Potřebovala jsem je nalákat blíž k ohradě, a protože se třešňové větve okolo prohýbaly pod množstvím svých sladkých, červených plodů, lákala jsem je na třešně. Všichni je chtěli a natahovali měkké tlamy, aby je rychle spolykali. Všimla jsem si, že jeden z nich každou třešeň, kterou přijal, chvíli převaloval v tlamě, potom našpulil pysky a vyplivl pecku. Když to několikrát zopakoval, dala jsem mu hned několik třešní najednou a on je všecky odpeckoval a vyplivnul. Ostatní koně to neuměli. Taková maličkost! A mě, když si na to vzpomenu, to ještě dneska rozveselí!

Autorka textu: Inka Delevová, malířka a ilustrátorka

Ježčí zimování

Ježci jsou součástí naší přírody. Žijí tu dva druhy – ježek západní a ježek východní. Zřejmě se však navzájem nekříží. I když se zdá, že jich u nás žije dost, přesto ubývají. Především v blízkosti lidských sídel, kde se totiž vyskytují častěji než ve „volné“ přírodě, jim hrozí mnoho nebezpečí. Potřebují rozmanitou krajinu, s malými houštinami, remízky, živými ploty a menšími travnatými plochami. Jejich původní biotop dnes zemědělské krajině najdeme jen vzácně, a proto se ježci stahují do okolí lidských sídel a do zahrad. Mnohdy končí pod koly aut, poraní je či zabije zahradní technika, především strunové sekačky. Nebezpečí jim hrozí i ze strany psů. Další nástrahy pro ně představují lidské odpadky, ploty, nezakryté výkopy, zahradní jezírka a nebezpečné látky, např. různé jedy a insekticidy. Kromě těchto nepřirozených nepřátel ježky ve velké míře sužují parazité. A proto jsou zejména na podzim ježci jedněmi z nejčastějších pacientů záchranných stanic. Pojďme se za nimi podívat do jedné takové v Praze Jinonicích, kde se od odbornice na ježky dozvíme, jak s nimi zacházet, když je zesláblé nebo zraněné najdeme na zahradách či jinde v přírodě.

Nabídka psů z Němčovic

Útulek pro psy Němčovice
zařízení mikroregionu Radnicko
tel. č.: 602 799 335, 603 315 320
č. účtu: 843 454 369 / 0800
www.utulek.nemcovice.cz

Alan

Šestiletý rotvajler Alan osiřel, když mu zemřel majitel. Je to nekonfliktní pes, pohodář, který se těší na náhradního páníka. Za pohlazení ho dobře ohlídá.

Sam

Čtyřletý Sam je výmarský ohař. Mladý, temperamentní pes vyžaduje delší seznámení s novým pánem, protože nijak zvlášť nestojí o lidský kontakt. Potřebuje nejen čas, ale také hodně pohybu. Proto se hodí pro aktivní dvounožce.

Zed

Zed je čtyřletý kříženec staforda, který je v útulku už půl roku. Je to mladý aktivní pes, hodí se k domku se zahradou a využijete ho k zátěžovým sportům. Nesnáší jiné psy, proto by měl být zvířecím jedináčkem…

Bron

Bron je tříletý boxer. Potřebuje zkušeného páníka, doslova pevnou ruku i disciplínu, protože je nevychovaný a zkouší, co mu projde. Ale má velké dobré srdce a bude oddaným společníkem.

Sonny

Tříletý křížený rotvajler Sonny má energie na rozdávání. Hodí se na hlídání objektu. Je to houževnatý parťák a skvělý společník, ale jiné psy nemusí, spíš se těší na důsledného pána s laskavým přístupem.

Wenda

Wenda je roční kříženka, odrostlé štěně českého fouska. Je to veselá psí holka, které by bylo dobře na zahradě a s lidmi, kteří ji vyvedou na dlouhé procházky. Bude to milující členka rodiny.

Asterix

Asterix je pětiletý kříženec chodského ovčáka. Je dobře vychovaný, poslušný a milý. Ale pozor, taky je to útěkář, proto je třeba mít dobře zabezpečený plot. A chce být jediným pejskem v rodině, ostatní psy těžko snáší.

Žolda

Roční Žolda je odrostlé, temperamentní, nevychované a potrhlé štěně křížence německého ovčáka, které zatím nezná ani základní povely. Doporučujeme ho důslednému majiteli, který z něj citlivým výcvikem udělá milou, příjemnou a také poslušnou hlídačku.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2019
 P ZJ ST AD HD