Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Petr Rajchert

Obsah dílu

Přehrát vše

Ohrožení sysli na vinicích

Víte, že vinaři jsou nadějí pro přežití syslů? Sysel, před pár desítkami let hojný škůdce na obilných polích, je dnes jedním z nejohroženějších savců v Evropě. Před pár desítkami let tito hlodavci tvořili celé kolonie, které však především kvůli změně hospodaření, scelování pozemků a moderní technologii sklizně, omezení pastvy i sekání trávy na okrajích polí zanikly. Dnes pro tohoto chráněného savce především společnost Alka Wildlife hledá a nachází nová prostředí, aby ho navrátila do naší zemědělské krajiny, kam patří. Do podpory jeho výskytu se dali i moravští vinaři. Těm ani ve vinohradech, ani v meruňkových sadech sysli neškodí, proto jim nevadí. Vinaři, kteří se zapojili do projektu ochrany syslů, získávají od Alky Wildlife zlaté známky, které mohou vylepovat na lahve i na sklepy, aby dali najevo a informovali ostatní, že jsou součástí záchrany těchto savců. A co musí vinaři pro udržení syslů na vinicích udělat? Zejména udržovat a sekat zatravněný porost, na němž jsou sysli závislí. Nehnojit prostředky na hubení hlodavců a dovolit vysazování syslí populace ze záchranných chovů v zoo do vinic i dalších lokalit ve volné přírodě.

Zejozob africký

Pražská Zoo Praha přirozeně odchovala 30 mláďat zejozoba afrického za osm chovatelských sezón, čímž se nemůže pochlubit žádná jiná zoo na světě. Návštěvníci najdou tyto možná až bizarně vyhlížející ptáky se zvláštním tvarem zobáku v Ptačích mokřadech umístěných v dolní části zoo. Pražská zoo chová zejozoby, velké černé brodivé ptáky pozoruhodného vzhledu, od roku 1996. Velký úspěch zaznamenala v roce 2011, kdy se jí jako první z evropských zoo povedl přirozený odchov zejozoba afrického pod rodiči. Letos si může připsat další úspěch, a to světový – nejvíce přirozeně odchovaných mláďat za osm chovatelských sezón. „V prvních dnech chovatelé dvakrát denně pravidelně lezou k hnízdům, aby mláďata zvážili, dle potřeby přikrmili a podali výživové doplňky a léky, než se chovné páry ujmou své rodičovské úlohy naplno,“ vysvětlil kurátor chovu ptáků Zoo Praha Antonín Vaidl. Zejozobové afričtí se coby potravní specialisté živí sladkovodními rybami a kuřaty; nejdůležitější složku potravy ovšem tvoří hlemýždi. Zejozobi je svým zručným, speciálně uzpůsobeným zobákem vytahují z ulit, aniž by tyto ulity porušili. V hnízdní sezóně dokáže pražské hejno denně spořádat celý kbelík hlemýžďů. Celkem se v Zoo Praha podařilo odchovat již 35 mláďat zejozoba afrického, která pak odešla jak do českých zoo, tak do zoo ve Francii, Německu a Rakousku.

Zdroj: Zoo Praha

Na slovíčko s výtvarnicí

Lvice, která plakala

V ZOO jsem malovala šelmy. Ten den jedné lvici odebrali tři její lvíčata. Říkali, že je budou vyměňovat se zoologickou zahradou v Curychu za dospělého lva. Tříměsíční lvíčata byla jako plyšové kuličky. Směla jsem si je pohladit. Potom je ošetřovatelé odnesli a já pokračovala v práci. Když jsem došla ke kleci, kde byla máma lvice, a chystala jsem se jí nakreslit, uvědomila jsem si její hluboký smutek, jaký by v takové situaci prožívala i lidská máma. Po jejích lvích tvářích stékaly slzy a byl slyšet tlumený, vzlykavý zvuk. Nikdy na její tichý, bezmocný smutek nezapomenu! Nesouhlasím s tvrzením, že zvířata nemají cit, ale jen instinkt!

Autor textu: Inka Delevová, malířka a ilustrátorka

Ochranná křídla pro pejsky

Dočasná péče s názvem Česká a slovenská ochranná křídla pro pejsky vznikla jako nápad v hlavách Češky a Slovenky, které chtěly pomoci psíkům v nouzi na území Čech a Slovenska. Zajistit jim veterinární péči, pomoci najít jim nový domov a zorganizovat adopci na základě platných smluv. Zatím jsou k nalezení na facebooku, ale právě čekají na schválení žádosti o založení vlastní neziskové organizace, občanského sdružení, aby v této činnosti mohly pokračovat a nehradit vše ze své vlastní kapsy. Nikola Nohejlová z Bakova nad Jizerou se věnuje dočasné péči domácích mazlíčků, zejména nalezených pejsků. O ty se stará, než se jí podaří vyhledat jim nový vhodný domov. Více o jejich činnosti nám poví i Nikolina kamarádka Alva Hlavatá, která si z dočasné péče také vzala štěně.

Protože Nikola stále častěji vidí na sociálních sítích příspěvky s fotografiemi nalezených krabic plných krásných štěňat, uspořádala dobročinnou akci. Na ni pozvala všechny páníky, kteří už si od ní vzali pejska. Vyměnili si zkušenosti, předvedli spokojené čtyřnohé svěřence ve své péči a dozvěděli se, co „Ochranná křídla“ aktuálně nejvíce potřebují. Zároveň si mohli prohlédnout další nalezence vhodné k adopci. Proběhla dobročinná sbírka, do které lidé mohli přispět granulemi, pamlsky či hračkami. Celá akce se odehrála 14. září na hřišti v Bakově nad Jizerou. Na místě připravíme byl připraven i doprovodný program a občerstvení. A bylo vidět, že dobrých duší lidí, kteří dokážou pejskům v nouzi pomoci, není málo.

Nabídka psů z Rudolic

Útulek pro opuštěná a zatoulaná zvířata
Školní 9, Rudolice-Most
tel. 476 703 605, 602 432 302
č.ú. 252248491/0100
www.utulek-most.estranky.cz

Jack

Jack je tříletý kříženec jack russela. Miluje pohyb, proto se hodí k aktivním lidem, kteří s ním rádi vyrazí běhat a slídit ven do přírody. Určitě to bude dobrý parťák a hlídač. Bude mu skvěle jak v bytě, tak v domě se zahrádkou. Ve smečce se chová trochu dominantně. Není to rváč, ale chce být středem zájmu u svého páníka. Když si vás osvojí, bude to vynikající ochránce.

Červenáček

Červenáček je šesti až osmiletý kříženec. Velmi pohodový, klidný, vyrovnaný, určitě nevyrůstal v bytě, nýbrž na zahradě. S pejsky se snáší dobře. Je v dobré kondici a má rád dlouhé procházky. Nebude mu vadit chvilka samoty, když budete v práci. Zatím dobře pohlídá a bude se těšit na váš příchod. Je to věrný kamarád, který bude dobrým společníkem rodiny i osamoceného člověka.

Ben

Ben je velký mazel, čtyřletý, velmi milý a hravý kříženec jorkšíra. Je to učenlivý a veselý kamarád s velkým srdcem a krásnou duší. Moc rád si hraje, běhá a učí se novým věcem. Když dostane pána, který se mu bude věnovat, mohou společně dokázat velké věci. Určitě vám dá spoustu o lásky a dobré nálady. Nezkazí žádnou legraci.

Dan

Dan je asi tři až čtyři roky starý kříženec jorkšíra, a to velice temperamentní. Je to pohodář a mazel, vhodný do bytu i na zahrádku. Má rád dlouhé procházky a pohlazení. Bude to mazlík a kamarád všech. S ostatními pejsky se snáší velmi dobře. Doporučujeme ho jen pro aktivního osvojitele.

Cofee

Cofee je roční kříženec, který byl nalezený uvázaný u kostela. Je temperamentní, ale zatím bez výcviku. Měl by si ho osvojit zkušený pejskař, trpělivý a laskavý. Pejsek potřebuje hodně pohybu a zaměstnání, aby se unavil a zklidnil. Když to všechno dostane od páníka, bohatě mu to vrátí svojí oddaností a láskou.

Giffy

Giffy je sedmiletý německý pinč s vyrovnanou povahou. Je pohodový, poslušný, zvládá základní povely výcviku, na vodítku chodí bez problémů. Osvojitelem by měla být osoba, která dá Giffovi lásku a pohodu. Je vhodný do bytu, ale nikoli do rodiny s dětmi, protože děti nemá rád.

Bobík

Bobík je asi tříletý až čtyřletý velice temperamentní pejsek středního vzrůstu, který pobíhal sám v Mostě. Je trošku tvrdohlavý, nerad poslouchá povely, proto potřebuje, aby si ho osvojil zkušený pejskař. Určitě nepatří do rodiny s dětmi. Ale miluje venčení a společnost dalších pejsků.

Mája

Mája je šestiletá kříženka staforda, kterou do útulku přivezla mostecká městská policie. Z počátku byla nezvladatelná až agresivní na všechny ošetřovatele, ale postupně si zvykla, dnes je bezproblémová. Osvojitel musí počítat s delší seznamovací dobou. K dalším psům se chová bezproblémově, ale není vhodná do rodiny s dětmi. Měl by ji mít zkušený a trpělivý osvojitel.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2019
 P ZJ ST AD HD