Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Petr Rajchert

Obsah dílu

Přehrát vše

Fotografie pro záchranu velkých opic

Rodinné spojení otce a syna (Vladimír Čech a Vladimír Čech ml.) znamenají a ztělesňují cestovatelské nadšení a více než dvacetileté zkušenosti otce pojí s fotografickou posedlostí syna. Jejich samotné cesty byly od začátku spojeny s nezvladatelným cestovatelským duchem, touhou po poznání, a především otcovou vášní a láskou ke zvířatům. Afrika byla kdysi jasnou volbou otce a dodnes je jeho "srdeční záležitostí". Od roku 1994 procestoval Namibii, Botswanu, Zimbabwe, Zambii a JAR, Ugandu, Rwandu, Tanzánii a Keňu, Etiopii, Republiku Kongo, Demokratickou Republiku Kongo, Egypt, Madagaskar a Mauritius. Mimo černého kontinentu navštívil i Thajsko, Indonézii, Aljašku, USA, Kanadu, Peru, Kamčatku, Nepál a Indii. Všude fotografuje živočichy a zajímá se o to, jak jejich přežití na našem kontinentu podpořit.

Vladimír Čech ml. měl roku 2013 nesmírné štěstí podívat se s fotoaparátem do Indie a splnit si do té chvíle poměrně utopický sen: pozorovat a ve volné přírodě fotografovat tvora, jehož charisma a přirozená krása podle něj nejde ani prostými slovy popsat. Od té doby se za tygry snaží usilovně každý rok vracet. Nedávno oba fotografy zaujala kampaň na crowdfoundingovém portále s knihou Remembering Wildlife na podporu ochrany slonů v divoké přírodě. O rok později za spolupráce s organizací Born Free Foundation vyšlo druhé vydání na podporu ochrany nosorožců a nyní je v oběhu třetí kniha na ochranu lidoopů. A Čechovi se rozhodli i v České republice fotografovat významné osobnosti s těmito knihami a podpořit tím záchranu velkých opic především ve Rwandě a jinde v Africe.

Opravník biologických omylů

Proč ten brouček nevyroste?

Kdo viděl druhý ze tří dílů hollywoodského trháku Doba ledová, možná si vzpomene na rodinku kovově lesklých „hovniválů“, jejíž tatínkovi se nechtělo válet kuličku. Za ním a ráznou maminkou pochodovali dva asi o polovinu menší „hovniválkové“ coby jejich děti. V animovaném filmu bychom to tvůrcům možná mohli odpustit, ani v běžném životě se však obvykle nesetkávám s přílišnou znalostí hmyzího života. Už vícekrát jsem si mohl vyslechnout rozhovory, kdy rodič nad nějakým pišišvorem zasvěceně vysvětloval svým potomkům, že brouček je sice malý, ale ještě vyroste. Odhlédnu-li od faktu, že se obvykle nejednalo o broučka, samotné tvrzení o růstu je pochopitelně zavádějící. Dospělý brouček jakožto představitel hmyzu s proměnou dokonalou pochopitelně nevyroste, protože růst si prožil už jako larva. Jeho velikost se již nezmění od tzv. vykuklení, tedy opuštění kukly.

Jiná situace nastává, pokud si dotyčný rodič splete brouka s některým jiným hmyzem (nejčastěji s plošticí, ale klidně i menším švábem, pavoukem nebo čímkoli jiným, co měří do pěti centimetrů). Pak se může stát, že náhodně narazil třeba na larvální stadium a má dokonce i pravdu. Asi nejkurióznějším omylem s touto tématikou však pro mne bylo tvrzení, že slunéčko dvoutečné je mládětem slunéčka sedmitečného. Jeho autor samozřejmě předpokládal, že růstem slunéčka se zvýší nejen jeho velikost, ale i počet teček na krovkách.

Autor textu: Jiří Řehounek, Entomolog, Calla – sdružení pro záchranu prostředí, z. s.

Ovce a kozy pod Hazmburkem

Matěj Prošek a Václav Košťál trávili skoro celé dětství na Litoměřicku v Českém středohoří, v okolí a na hradě Hazmburku. V té době nebyl kopec všude zarostlý náletovými křovinami jako ještě nedávno. Ještě zajímavější pro ně bylo vyprávění prarodičů o tom, jak to zde vypadalo dříve, kdy skoro na celém kopci byly jen pastviny a sady. Na kratičkou travičku se dalo posadit a kochat se pohledem na rozkvetlé stromy, louky a přemýšlet o tom, jaké záhadné příběhy ukrývá hrad a jeho tajemné zaniklé podhradní městečko. A tak se rozhodli v obci Klapý na úpatí kopce se zříceninou hradu Hazmburku vrátit pastviny na místa, kde kdysi pásli ovce předci. Na začátku roku 2017 tu založili farmu. Začínali jsme od nuly bez vlastních pozemků i zvířat jen s láskou k místní krásné lokalitě. Vlastnoručně se jim podařilo vyčistit většinu z téměř 15 hektarů pastvin, které se snaží rozšířit. Vrch Hazmburk, která je domovem vzácných druhů rostlin a živočichů, proto zde platí přísné podmínky ochranu přírody. Obnova přirozené pastvy napomáhá k ochraně těchto živočichů a rostlin. Klima je zde velice suché, ale díky teplým proudům velice zajímavé pro pěstování ovocných stromů. Rozhodli se pro chov ovcí a koz, které na pastvinách mají dostatek pohybu a jsou celoročně venku. Na procházce kole pastvin uvidíte ovce plemena Dorper, které je v České republice teprve od roku 2012, a suffolk. Od roku 2018 také nádherné ovečky linie Mahdy. Z kozích plemen klidné a nekonfliktní burské a kozičky a anglonubijské. Teď na jaře mají skotačivá mláďata, která v naší reportáži shlédnete.

Nabídka psů z Prahy 8 - Troje

Městská policie hl. m. Prahy
útulek pro opuštěná zvířata
V Zámcích 56
Praha 8 – Troja
tel.: 222025916, 222025917
www.upozpraha.cz

Oli

Oli je jedenapůlletý kříženec, kterého vrátil náhradní majitel, protože nezvládl jeho výchovu. Je to velmi aktivní pes, který zatím není nesocializovaný se psy. Neví, jak se k nim chovat, takže je u něj nutné důsledně nastavit pravidla a upevnit výchovu. Je to hafan pro sportovně založeného člověka s dostatkem volného času. Za předpokladu pravidelného venčení je čistotný.

Jonáš

Jonáš je desetiletý kříženec jezevčíka a zřejmě baseta, na svůj věk velice aktivní a silný pes, který se hodí k fyzicky zdatným lidem. S fenami se snáší dobře, na psy ale útočí. Je čistotný, vhodný do bytu i na zahradu s přístupem do domu.

Butch

Butch je devítiletý velký a silný kříženec, který zvládá základní poslušnost. Je čistotný a hravý a miluje aportování. K dospělým

lidem je kontaktní a hodný, ale nemá rád děti. Se psy se příliš nesnese, feny toleruje. Je vhodný do bytu i do domku se zahradou.

Bady

Bady je na svůj věk velmi aktivní, miluje dlouhé procházky. Je čistotný a vhodný do bytu. Přelézá ploty, proto by zahrada u domku měla být dokonale zabezpečená. K lidem je přátelský a s fenami běžně vychází. Psy samce ale nemusí.

Nabídka koček z Prahy - Dolní Měcholupy

Městská policie hl. m. Prahy
útulek pro opuštěná zvířata
Dolnoměcholupská
Praha – Dolní Měcholupy
tel.: 222025929
stránky: www.upozpraha.cz

Běloba

Krásná sněhově bílá kočička Běloba se před třemi roky ocitla za bránou útulku. Byla ze začátku velice smutná a vystrašená, protože byla „vytržena“ ze svého poklidného stereotypu, po tom, co jí její milovaná majitelka zemřela. Ocitnout se „na stará kolena“ v útulku bývá pro kočičí seniorky stres, ale to neznáte Bělobu. Ta si v útulku všechny omotala kolem prstu a stala se kočičí oblíbenkyní. Jakmile zmerčí potenciální zájemce, hned se hrne ke dveřím, promenáduje se a vyžaduje drbání. Na kráse jí neubírá ani to, že vůbec neslyší.

Želvička

Čtrnáctiletá Želvička je charismatická, atraktivně zbarvená kočičí babička. V útulku na nového majitele marně čeká již více než půl roku. Na chvilku se na ní usmálo štěstí v podobě nové rodiny. Po pár týdnech se však vrátila zpátky do útulku, že se do bytu nehodí. V útulku se Želvička chová vzorně a bez potíží navštěvuje kočičí toaletu. Má ráda svůj klid, přítomnost jiných kočiček nevyhledává a nestojí o ní. Nejradši by našla klidnou domácnost bez malých dětí i dalších domácích zvířat.

Happy

V ojedinělých případech se do útulku dostávají i „čistokrevná“ plemena koček jako Happy - perská činčila, která je kromě krátkého čumáčku a uhrančivě velkých očí charakteristická i svou dlouhou a jemnou srstí. Není pochyb o tom, že je toto plemeno velice oblíbené, mnohdy však jejich majitel přecení své schopnosti a péči o jejich srst nezvládne. Jedním z takových případů je i miloučká peršanka Happynka, která se do útulku dostala v kritickém stavu. Srst s dredy, zubní kámen a zánět dásní zapříčinil, že drobounká kočička zhubla na kost. Kvůli akutnímu zánětu dělohy musela podstoupit operaci. Vše však krásně zvládla a nyní jí kromě dorůstající srsti už nic nepřipomíná její nepěknou minulost.

Johanka

Johanka je milá kočička, která se už nemůže dočkat nového páníka či paničky. Přitom jí stačí tak málo – miska dobré krmě a pohlazení. Usměje se na ni štěstí?

Stopáž27 minut
Rok výroby 2019
 P ZJ ST AD HD