Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová

Obsah dílu

Přehrát vše

Jak se žije koním ve Středisku hiporehabilitace Pirueta

Ve Středisku hiporehabilitace Pirueta při Psychiatrické nemocnici v Havlíčkově Brodě pomáhají koně klientům už od roku 1998. V reportáži se dozvíte, jak konkrétně hiporehabilitace pomáhá, jak probíhá a co všechno je potřeba pro to, aby vůbec mohla být hiporehabilitace provozována. A protože pořad Chcete mě? je za každých okolností na straně zvířat, dozvíte se především to, jak se hiporehabilitačním koním žije, jací koně se na hiporehabilitaci hodí a jak to poznat, jak probíhá výcvik, co všechno koníci musí zvládnout a samozřejmě také to, jak odpočívají a jaká péče je jim věnována.

Ve Středisku hiporehabilitace Pirueta žije sedm hiporehabilitačních koní a dva hiporehabilitační minikoníci. Za rok pomohou okolo 300 klientům.

Více informací najdete na: http://hipoterapie.crespo.cz

Opravník biologických omylů

Čmeláci neštípou

Jeden z hluboce zakořeněných biologických omylů se týká čmeláků. Řada lidí si myslí (a dokonce se s tím svěřuje i na sociálních sítích a ve sdělovacích prostředcích), že čmeláci neštípou, neboť prý nemají žihadlo. Dokonce i ti, které setkání s čmeláčím žihadlem zabolelo, často tvrdívají, že je čmelák kousl.

Jak je to doopravdy, by nám měla napovědět už příslušnost čmeláků k čeledi včelovitých. Čmeláci žihadlo pochopitelně mají, stejně jako všechny u nás žijící druhy této čeledi, a to bez výjimky. Týká se to ovšem jen královen a dělnic, samečkové žihadlo postrádají. S těmi se však našinec nesetká tak často. Tyto výjimečné případy setkání s čmeláčím samečkem tak pravděpodobně zavdaly příčinu k tvrzení, že čmeláci neštípou. Samičky čmeláků používají žihadlo jen při přímém ohrožení nebo při obraně hnízda.

Naštěstí pro nás tedy čmeláci nechávají žihadlo poměrně v klidu. Rozhodně na to však nelze spoléhat, když je chcete chytit do ruky.

Autor textu: Jiří Řehounek, Entomolog, Calla – sdružení pro záchranu prostředí, z. s.

Psí cesta František, z. s.

Starých pejsků, pro které se většinou už velmi špatně shánějí náhradní domovy (i když těch, kteří pomáhají právě zvířatům, která jsou hůře umístitelná, přibývá) je poměrně hodně, a tak se Jana Hrstková rozhodla věnovat svoji pozornost a pomoc právě jim. Jak to celé začalo a proč právě František? „Jmenuje se tak můj první psí senior, kterého jsem si vzala z útulku se statusem „počítejte tak tři měsíce, déle s Vámi asi nebude“. František se mnou prožívá už třetí rok a ač má zdravotní problémy, pevně věřím, že se za duhový most ještě nechystá. Jméno dostal po mém dědečkovi Františkovi, který mi toho do života spoustu přinesl. A když jsem zjistila více o sv. Františkovi, patronu zvířat i ochránců přírody, bylo mi jasné, že mě toto jméno neprovází na mé cestě náhodou,“ vzpomíná Jana.

V tuto chvíli pečuje o 15 pejsků a pět koček, se kterými žije v jurtě. Dalších 25 zvířecích seniorů je umístěno v dočasné péči po celé České republice. Na některé se usměje štěstí a ve svém věku (12 let a více) se pro ně podaří najít náhradní domov. A ti, kterým to dopřáno není, nejsou o nic ochuzeni. I oni dožijí v láskyplném prostředí psího hospicu u Jany Hrstkové.

V reportáži vám představíme činnost spolku Psí cesta František i konkrétní příběhy seniorních pejsků a kočiček. Dozvíte se také, jak byste je v případě zájmu mohli podpořit, co můžete udělat pro lepší život zvířecích seniorů.

Více na: www.psicestafrantisek.cz

Konec kožešinových farem v ČR

Kampaň proti srsti! založila organizace Svoboda zvířat v roce 1999, kdy si stanovila dva hlavní cíle: prosadit zákaz chovu takzvaných kožešinových zvířat a snížit prodejnost pravých kožešin.

V roce 2017 byl po dlouhých peripetiích zákon rušící kožešinové farmy v ČR skutečně přijat. Chovatelé museli ukončit svoji činnost do konce ledna 2019.

V současné době se Svoboda zvířat věnuje především osvětové činnosti, jejímž smyslem je snížení prodejnosti pravých kožešin. Spadá sem například projekt Obchod bez kožešin, organizace přednášek a informačních stánků, testování kožešin na zbytky chemických reziduí, monitoring končících farem anebo prosazování legislativy zaručující jasné značení pravých kožešin na výrobcích.

Na některých projektech spolupracuje Svoboda zvířat s Aliancí za módu kožešin (Fur Free Alliance), což je koalice mající za cíl ukončit zabíjení zvířat pro jejich kožešinu a sdružující 40 organizací z celého světa. Svoboda zvířat je členem od roku 2001.

V reportáži se ohlédneme za aktivitami, které Svoboda za posledních dvacet let podnikla, aby dosáhla (ve spolupráci s dalšími ochranářskými organizacemi) ukončení chovu takzvaných kožešinových zvířat na farmách v České republice. Ochranáři to považují za velký úspěch, ale nic tím pro ně nekončí. Výrobci totiž mohou kožešiny dovážet ze zahraničí a zpracovávat je. I to chce Svoboda zvířat změnit.

Více informací najdete na: www.svobodazvirat.cz

Nabídka psů a koček z Ústí nad Labem

Centrum pro zvířata v nouzi
V Lukách 21, Ústí nad Labem
tel. č.: 472 775 202, 733 126 101
č. účtu: 212 441 / 0300, v.s.: 111 11, s.s.: 111 11
www.utulek-ul.cz

Elza

Elza je asi roční moc pěkně vybarvená fenečka. Ráda aportuje a miluje hodně pohybu. Hodí se proto spíše do sportovně založené rodiny. Podnikejte s ní dlouhé výlety a bude se jí líbit i běhání vedle kola. K lidem je velmi hodná, ale pejsky si vybírá a s některými se pere. Ale s tím si zkušený pejskař poradí. Elza je prostě živel.

Jimy

Kříženec Jimy má klidnou a milou povahu. Rád se pomazlí, ale také má rád svůj klid. Hodí se do bezdětné rodiny nebo do rodiny k větším dětem, které už vědí, jak se k pejskovi chovat. Malé děti nemá po předchozích zkušenostech v oblibě. Jimy by byl skvělý společník i ke staršímu aktivnímu člověku.

Bohouš

Bohouše je pěkný kus a na první pohled budí respekt. Přesto má něžnou a kamarádskou povahu. Bohoušek se dostal do útulku po smrti majitelky. Je zvyklý u domku se zahrádkou, který spolehlivě ohlídá. Je mu už deset let, ale rád chodí na vycházky a miluje hodně pohybu. Najde se pro Bohouška domov, kde mu bude dopřáno spokojeně dožít?

Rex

Tříletý Rex si nezažil před příchodem do útulku nic dobrého. Byl odebrán původnímu majiteli pro týrání. Byl ve špatném výživném stavu, měl kožní problémy a nemocné oči. Operace očí se zdařila a nyní už se Rexovi daří dobře. Čeká na nového páníčka nebo paničku, kteří mu ukážou, že na světě jsou i dobří lidé.

Jamal

Jamal je klidný a vyrovnaný pes. Rád chodí na vycházky a víkendové výlety, zkrátka rád tráví ve společnosti milovaného člověka. Jamalovi je sedm let. Hodí se do bytu i k domku se zahrádkou. Pokud by si ho chtěl osvojit starší člověk, není problém, ale musí to být milovník procházek. S Jamalem se vám bude žít skvěle.

Nick

Pětiměsíční štěně Nick je hravý, veselý, má rád hodně pohybu a miluje aportování míčku nebo klacíku. Je vlastně úplně jedno, co mu hodíte, hlavně, že hodíte. S ostatními psy vychází Nick na jedničku. Vzhledem k jeho hravosti a temperamentu by nový majitel nebo majitelka mohli zkusit nějaký psí sport.

Ferda

Černo-rezavý osmiletý kocour Ferda je zpočátku k cizím lidem trochu nedůvěřivý. Musíte počítat s tím, že si potřebuje nejdříve zvyknout. Jakmile se otrká, vyloupne se z něj přítulný kočičák a mazel k pohledání. Chcete Ferdu? Čeká…

Hynek

Deset měsíců starý kocour Hynek je velmi plachý. Je to kocourek z odchytu, takže je rád spíše sám bez kontaktu s lidmi. Hodí se k domku se zahradou a se zázemím v teple, aby měl dostatek prostoru a soukromí. Za Hynečka se hodně přimlouvám, zaslouží si dobrý domov.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2019
 P ZJ ST AD HD