Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová

Obsah dílu

Přehrát vše

Otravy dravých ptáků

Podzimní průtah dravců přes Česko odstartoval další vlnu zabíjení dravých ptáků. Celkem čtyři mrtvé luňáky našli ornitologové díky satelitním vysílačům, kterými dravce označili. Jednoho luňáka dohledala psovodka Klára Hlubocká České společnosti ornitologické v Ústeckém kraji přímo pod posedem a předala ho policii s podezřením na zástřel. Na dalších dvou luňácích nalezených v Jihomoravském kraji byl mrtvý hmyz, který je neklamnou známkou otravy. Tu následně také potvrdila laboratoř. Tříměsíčního mladého luňáka pak ornitologové dohledali uhynulého v koruně stromu jen díky datům z vysílače. I tento jedinec nalezený ve Středočeském kraji byl otrávený karbofuranem. Jen za tento rok tak počet obětí ptačí kriminality přesáhl padesátku. Přitom otrávené nástrahy jsou u nás více jak padesát let zakázané a za jejich pokládání hrozí pachateli i vězení. Přesto lidé tyto středověké metody k hubení domnělých škůdců stále používají. Každoročně tak zabijí desítky ptáků, včetně vzácných a ohrožených dravců," uvádí Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické.

V reportáži vám ukážeme nejen práci speciální psí jednotky, ale dozvíte se také proč k otravám dravých ptáků dochází, jak proti tomu bojovat i to, jaké postihy pachatelům hrozí a co dělat v případě nálezu podezřelé návnady nebo uhynulého zvířete.

Více informací najdete například na: www.birdlife.cz, www.karbofuran.cz

Teriéři

Australský teriér

Starší bratr australského silky teriéra ve srovnání se svým kolegou vypadá trochu jako voříšek. Co mu chybí v eleganci, ale nahrazuje povahou. Jeho původní prací bylo hubení nepříjemných hlodavců v lidském obydlí, využití tedy měl při lovu metly Austrálie – přemnožených králíků – a údajně si výborně poradil i s jedovatými hady. Dnešní australský teriér vypadá stejně jako jeho předci před sto lety. Má chytré oči, hrubou, trimováním se upravující srst, radostný temperament, občas svou hlavu, ale výborný vztah k lidem. Lovecké vlohy mu nechybí, ale k domácím zvířatům svého pána má spíše ochranitelský vztah. Hodí se ke všem věkovým kategoriím lidí. Plemeno se dožívá 14–15 let.

Autorka textu: Vladimíra Tichá

Příběh nevidomé Petry a jejích psů

Petra Zelenková je nevidomá a v životě jí pomáhá už druhý asistenční pes. Její první fenka Bella (plemeno zlatý retrívr) byla nejen věrnou pomocnicí, ale především velkou láskou Petry. Loni na podzim odešla Bella za duhový most a Petra se dlouhou dobu odhodlávala pořídit si druhého asistenčního pejska. Nemohla na Bellu zapomenout, byla to srdcovka a bála, se, že by ji s novým pejskem srovnávala, a to jí přišlo nefér. Nakonec se ale odhodlala a když poprvé uviděla fenku Viky (kříženka labradora s retrívrem) na první pohled se zamilovala znovu. Ve štěňátku najednou viděla svoji milovanou Bellu a všechny krásné okamžiky, které spolu prožily. A tak si těsně před Štědrým dnem přivedla Viky domů.

V reportáži vám ukážeme, jak se jim spolu žije. Co všechno asistenční pejsek dokáže a jak moc užitečný může být člověku, který jeho pomoc potřebuje. Petra prozradí mnohé ze svého života, a seznámí vás i s užitečnými informacemi, jak se k asistenčním psům a jejich majitelům chovat.

Nabídka koček z Vrbičan

Srdcem pro kočky, z.s.
Vrbičany 18, okres Kladno
tel. č.: 777 757 445
č. účtu: 234 909 954 / 0300
www.srdcemprokocky.cz
www.facebook.com/SrdcemProKocky

Terinka

Roční kočička Terinka byla do útulku přijata v rámci kastračního programu. Nakonec však pro klidnou a milou povahu zůstala v útulku. Terinka už jednou nový domov našla, ale protože se nesnesla s kočičkou domácí, vrátila se zpět do útulku, kde je v kočičí skupině naprosto klidná a snášenlivá. Terince hledáme nový domov v bytových podmínkách u prima páníčků.

Vánočka

Vánočka je výstavní kus. Jsou jí asi tři roky, je velmi mazlivá, lidskou přízeň si umí užít. Hodila by se i ke starším lidem, kterým by dělala velmi milou společnost. Vánočka je kočička hodící se do bytu, venkovní toulky ji nijak nelákají. Najde domov u hodných lidí?

Paní Šreková

Kočička jménem Paní Šreková se dostala do útulku s vážným úrazem přímo z veterinární kliniky. Má za sebou operaci přední polámané a vykloubené tlapičky a k tomu měla potíže se zorničkami očí, které se nesouměrně stahovaly a roztahovaly. Časem se kočička ze všeho dostala. Paní Šreková je velmi mazlivé a komunikativní zvířátko – zkrátka kamarádka do pohody i nepohody. Je jí asi pět let. Hodí se jen do bytu.

Rubínek

Vzrůstem drobný asi sedmiletý kocourek Rubínek má za sebou velké trápení a před sebou určitě hromadu prima zážitků. Kocourek byl v původní lokalitě šest let krmený, až jednoho dne si hodná paní všimla zbídačeného kocourka s ošklivě poraněnými zádíčky, jak pije vodu z louže. Zorganizovala kocourkův odchyt, a tak se dostal Rubínek do útulku. Dnes je z Rubínka mazlivý parádníček, kterému bychom moc rádi našli nový domov v bytových podmínkách, kde by uvítali zvířecího kamaráda.

Mandarínek

Kocourek Mandarínek pochází z Kladna. Krmičky ho našli poraněného v boudičce a přivezli ho do srdíčkového útulku. Mandarínek měl přerušenou páteř, zlomenou zadní tlapičku a přišel o ocásek, ale naštěstí se ze všeho zotavil. Teď už se zase raduje ze života. Těšíme se, že si pro něj přijede hodný člověk, který mu dá pocit bezpečí a trvalý domov. Zpočátku je trochu opatrný, ale rychle si na nové prostředí zvykne. Zvlášť, když mu tam bude dobře. Madarínkovi jsou asi tři roky.

Amazonka

Asi čtyřletá Amazonka se dostala do útulku v zuboženém stavu s rozdrcenou pánví. Kočička byla březí, ale o koťata přišla. Prodělala operaci a postupem času se z Amazonky vyklubala krásná kočička plná síly. Vyměnila vyšisovaný kožíšek za krásný nový šedočerný. Kočička je ještě maličko opatrná, ale mazlivá a zvědavá. V novém domově potřebuje trpělivé páníčky, kteří jí dají potřebný čas na rozkoukání. Amazonka hledá nový domov v bytových podmínkách a nepohrdne ani hodným zvířecím kamarádem.

Bolek

Kocourek Bolek přišel do útulku velmi nemocný. Přišel o nemocné očko a ledvinové hodnoty, které nebyly zpočátku vůbec příznivé, se upravily. Bolek je opatrný kocourek, ale jakmile si zvykne, stává se z něj mazel. Jen před návštěvami zalézá pod lavici v kuchyni. Bolečkovi hledáme nový domov v bytových podmínkách u trpělivých páníčků. V nové domácnosti se s hodným zvířátkem snese a bude rád za jeho společnost.

Salem

Salem už bude mít nějaký ten rok na kontě, ale je to nádherný kocour. Do útulku se dostal s poraněnými předními tlapičkami, asi od ostnatého drátu. Rtg. vyšetření pak potvrdilo artrózu. Kocourek se dostal z nejhoršího a už je zase v pořádku. Určitě se ale nehodí jako venkovní zvířátko, musí bydlet v teple. Ujměte se kocourka Salema, uvidíte, jak krásně se vám bude spolu žít.

Pes

Úzkostný Ron

Zdá se, že německý ovčák Ron trpí obsedantní poruchou. Točí se za svým ocasem, štěká na zahradní sekačku a chová se nepředvídatelně vůči fence Gali. Vendule a její rodině je psa líto a rádi by zjistili, co Ronův afekt spouští, a jak ho co nejrychleji zklidnit. Soužití s útulkovým psem je pro ně dost náročné. Ruda radí zaměstnat Rona pokyny a obrátit tak jeho pozornost na jiné aktivity. Pakliže se začne točit za ocasem, je třeba ho hned zarazit a prolomit jeho stereotypní chování.

Kočka

Hysterická Baruška

Kočka Baruška už pár měsíců žije ve své nové rodině v pražském panelovém bytě, ale nemůže si stále zvyknout na pětici kocourů, kteří se tam zabydleli před ní. Ukrývá se před ostatními pod postelí a vůbec se nepohybuje po bytě. Renáta s manželem netuší, jak kočky skamarádit. Klára přivezla svůj oblíbený kufřík plný voňavých bylinek a hned měla jasno. Baruška potřebuje hlavně hodně klidu a odpočinku. Zato kocour Filip musí mít více aktivity a je třeba si s ním hrát. Majitelka musí sladit rozdílné, a navíc dominantní povahy obou koček.

Stopáž27 minut
Rok výroby 2019
 P ZJ ST AD HD