Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová

Obsah dílu

Přehrát vše

Ohňostroje a zábavní pyrotechnika

V pořadu se téma zábavní pyrotechniky objevuje opakovaně; je nutné jej stále připomínat. Tentokrát to však nebude pouze o výzvě, aby lidé byli ke konci roku ohleduplní a o tom, že slavit se dá i bez petard a rachejtlí, ale nabídneme i „návod“ jak se zábavní pyrotechnice bránit a jak bojovat za to, aby byla ještě více omezena, ideálně úplně zakázána. K tomu nám poskytne rozhovor Petr Švehla, dobrovolný ochránce přírody, který se touto problematikou zabývá už mnoho let a ve Františkových Lázních se mu podařilo iniciovat u veřejnosti takovou aktivitu, že tam zábavní pyrotechniku výrazně omezili. O tom, jak pyrotechnika škodí, a to nejen zvířatům, ale i lidem, pohovoří Petr Stýblo z Českého svazu ochránců zvířat. Dita Michaličková ze Společnosti pro zvířata zase uvede zákony, na které se dá odvolávat a poradí jak na to. Navštívíme také Záchrannou stanici v Praze – Jinonicích, kam se každoročně dostane pěkná řádka volně žijících zvířat, která doplatí na oslavy spojené s koncem roku zraněním, a někdy dokonce i životem.

Pokud se chcete o zábavní pyrotechnice dozvědět více, podívejte se třeba na facebookové stránky Stop petardám a ohňostrojům: www.facebook.com/groups/stopohnostrojum

Teriéři

Německý lovecký teriér – Jagdteriér

Plemeno je známo veřejnosti jako jagdteriér nebo německý lovecký teriér. Jedná se o jedno z mála teriérských plemen nepocházejících z Velké Británie. Jako všestranného loveckého psa jej vyšlechtili v Německu na začátku XX. století. Jagdteriér patří mezi střední teriéry. Je to po všech stránkách typický lovecký pes. Je vynikající norník, využívá se při práci na černou zvěř a v podstatě všude tam, kde myslivec psa potřebuje. Je temperamentní, ostrý a kdo jej chce zvládnout, musí být důsledný. Z hlediska péče je nenáročný, srst nepotřebuje úpravu, stačí ji občas pročesat. Pokud si někdo chce pořídit jagdteriéry za jiným účelem, než je lov, musí mu poskytnout psychickou a fyzickou zátěž. Jinak nebude spokojený pán ani pes. Plemeno se dožívá 12-14 let.

Autorka textu: Vladimíra Tichá

Kalendář spolku Psí život na podporu psích bezdomovců

Ochranářské spolky a útulky vydávají ke konci roku kalendáře, o které je velký zájem. Výtěžek jde vždy na pomoc potřebným zvířatům. I spolek Psí život vydává kalendář, již po sedmé. Ten letošní ale bude trochu jiný. Autorkou projektu je herečka Patricie Solaříková.

V kalendáři 2019 se objeví tyto známé osobnosti: Jana Bernášková, Lenka Zahradnická, Ljuba Krbová, Jitka Schneiderová, Dara Rolins, Mariana Prachařová, Patricie Solaříková, Kateřina Hrachovcová, Veronika Arichteva, Andrea Kerestešová, Berenika Kohoutová, Veronika Kubařová. Kalendář pro rok 2019 má ještě další přidanou hodnotu – s dvanácti známými osobnostmi se fotili psi (z různých útulků a organizací), kteří hledají nový domov a propagace v kalendáři by jim k tomu měla pomoci. Nový ročník kalendáře tedy pomáhá hned dvakrát – financemi a hledáním nových domovů pro pejsky z několika útulků a organizací (Dogpoint, For Dogs, Srdeční záležitosti, Pro psí voči, Útulek Libeň, a Psí život).

Na focení se vybírali hlavně pejsci, kteří domov hledají už dlouhou dobu a nedaří se to (jsou v útulku více měsíců nebo i let). Najdete tam i fenku Astičku, kterou má Psí život v trvalé péči a je k "pouze" virtuální adopci. S Astičkou se setkáte i v reportáži.

Každý rok se vybere více peněz, loni to bylo přes 600.000 Kč. Výtěžek z prodeje jde každý rok na pomoc zvířatům v nouzi, část zůstává ve Psím životě a část je rozdělena mezi další organizace – o konkrétních organizacích se rozhoduje až v

průběhu prodeje. A všechny útulky z výtěžku vždy hradí hlavně veterinární a další péči pro zvířata. V případě Psího života jde o pomoc zvířatům, která patří lidem bez domova.

Koupí kalendáře můžete udělat někomu radost, a ještě podpoříte dobrou věc.

Více na stránce www.psizivot.com.

Nabídka koček ze Dvora Králové nad Labem

Depozit Další šance, z. s.
nám. Republiky 101
Dvůr Králové nad Labem
Tel. číslo: 605 751 717
Č. účtu: 240 081 03 43 / 2010 v. s. 1311
www.dalsisance.cz
www.cs-cz.facebook.com/KockyDvurKralove/

Adélka

Adélka je asi tříměsíční kotě. Byla nalezena jako sotva měsíční hladové koťátko. Proto není divu, že za svou mámu považuje spíše člověka. Je velmi milá, kontaktní, ke každému má důvěru. Ráda se mazlí, miluje dobré jídlo a skotačení s kočičími kamarády. Adélka je také velmi zvídavá a chytrá. Hledáme pro ni umístění do bytu nebo s bezpečným výběhem ven.

Muffík

Muffík je asi roční kastrovaný kocourek, který se do depozita dostal v dosti zanedbaném stavu. Nyní je z něho nenáročný, čilý kocourek, který se všude hned cítí jako doma. K lidem je velmi přátelský, nedělá mu problém ani soužití s pejsky. Muffík bude umístěn pouze do bytu, nebo do domku se zabezpečeným výběhem, kde nehrozí nebezpečí zlých lidí, protože mu ve vztahu k nim chybí pocit sebezáchovy.

Filípek

Filípek je čtyřměsíční roztomilý kocourek, který kromě člověka miluje ze všeho nejvíc dobré jídlo. Neustále něco zkoumá, ale přesto nepatří k těm, co by s oblibou něco ničili. Je čistotný, mazlivý a velmi přizpůsobivý. Rád by byl umístěn s některou další kočičkou z depozita, na kterou je zvyklý. Nebojte se toho. Jedna nebo dvě kočky, to už je vážně jedno. Navíc se koťata dobře zabaví, když nebudete doma. Vím, o čem mluvím.

Lia

Kočička Lia je v depozitu již od desátého dne od svého narození. Azyl tu našla společně s dalšími dvěma sourozenci a kočičí maminkou. Lia je malá, rozpustilá kočička, která miluje honičky s ostatními koťaty. Ráda jí, na mazlení nemá díky své čilosti zatím moc času. Uvítala by domov nejlépe v bytě a tam, kde nebude jediným kočičím členem rodiny. Lie jsou tři měsíce.

Ricci

Půlroční kocourek Ricci je čilý, bezproblémový kocourek, kterému by vyhovovalo umístění spíše do domku s výběhem ven. Neustále pozoruje dění venku, nasává vůni přírody a touží být její součástí. Kocourkovi nevadí přítomnost jiných koček nebo hodných pejsků. Na nové prostředí si zvykne velmi rychle.

Bonifác

Bonifác je asi čtyřměsíční kontaktní kocourek. Byl nalezen na autobusovém nádraží. Určitě nikam necestoval, ale byl tam úmyslně vyhozen ve večerních hodinách. Měl štěstí na hodného člověka, který ho nenechal napospas osudu a donesl ho alespoň do útulku. Tady se kocourek rychle zabydlel, v teplíčku s dostatkem jídla a dobrých kamarádů se mu hned zalíbilo. Ale domov mu chybí. Je čistotný, přátelský a přizpůsobivý.

Žofré

Urostlý, asi tři roky starý kocourek Žofré pobývá v útulku už rok. Srazilo ho auto, ležel poblíž hlavní silnice. Prodělal vážnou operaci, ze které se léčil čtyři měsíce. Díky skvělé práci lékařů je dnes úplně zdravý. Nikdo by nepoznal, že měl Žofré kdysi tříštivou zlomeninu zadní nohy. Z vyděšeného kocourka se stal nekonfliktní mazel, který by určitě rád pobýval jak v teple domova, tak na zahradě. Dočká se?

Micina

Asi pětiletá kastrovaná mourovatá kočičí dáma Micina potřebuje akutně umístění ze všech kočiček z depozita nejvíce. V depozitu je nejdéle ze všech a není tu vůbec spokojená. Přítomnost ostatních koček jí velmi vadí, proto začala být náladová. V novém domově by ráda chodila ven, lezla po stromech a válela se v trávě. To má moc ráda. Pro Micinu hledáme domov v klidném prostředí nejlépe u starších lidí, kde si bude konečně užívat života opečovávaného jedináčka, kterým byla i dříve před smrtí svého původního majitele.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2018
 P ZJ ST AD HD