Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová

Obsah dílu

Přehrát vše

Terezka a Maxík

Terezka studuje první ročník Střední školy zemědělské a veterinární, obor veterinářství. Zvířata miluje a vždycky toužila po pejskovi, což se jí před několika lety splnilo. Dostala štěně border kolie Maxíka a od té doby nabral její život nový směr. S Maxíkem začala trénovat, vycvičila ho a sama oslovila Dům sociální péče a začala s Maxíkem navštěvovat jeho klienty, aby je potěšila a zpestřila jim denní program. Naši pravidelní diváci si možná vzpomenou, točili jsme o tom reportáž.

Za Terezkou a Maxíkem se vypravíme po několika letech, abychom se podívali, jak se jim spolu žije a co všechno podnikají.

Terezka trénuje s Maxíkem dogdancing a frisbee. Frisbee jsou menší či větší létající talíře, které pejsek chytá ještě letící ve vzduchu. Dog frisbee je velmi moderní a oblíbený sport, který upevňuje vztah pána a psa; je velmi aktivní a psi ho milují. Účastní se nejrůznějších akcí a závodů. Dokonce už ji lidé sami zvou na akce, které pořádají, aby tam předvedli s Maxíkem své umění. Kromě toho chodí Terezka téměř každý den pomáhat do místního statku, kde mají tři koně. Kromě péče o ně se učí i jezdit. Terezka žije aktivní život a bez zvířat by si jej představit nedokázala.

Teriéři

Bedlington teriér

Plemeno vzhledem trochu připomíná ovečku a občas si lidé myslí, že to je taková teriérská „fifinka“. Hluboce se mýlí. Hans Räber, autor kynologických publikací, o něm napsal, že to je „vlk v rouše beránčím“. Bedlington byl pes horníků a lovců. Lovil potkany, lišky, vydry a používal se i k zápasům. Údajně dokázal na povel vytáhnout z ohně rozžhavený drát. Má oproti jiným plemenům nezvykle klenutou hřbetní a bederní linii. To mu při běhu, stejně jako některým plemenům chrtů, umožňuje daleko dopředu podsunout pánevní končetiny, získat tak větší odraz a rychlost. Bedlington je tvrdý pes, ale vůči lidem, a zvláště dětem je laskavý. Miluje pohyb, rád bude běhat agility nebo se věnovat dogdancingu. Jeho srst je cupovitá, vůbec nelíná a upravuje se stříháním. Na výživu ani výchovu není náročný. Psi plemene bedlington teriér se dožívají 13 až 15 let.

Autorka: Vladimíra Tichá

Rozloučení se Svatavou a Zbyňkem Nunvářovými

V brněnském parku Lužánky proběhl začátkem října už druhý ročník Velké umísťovací výstavy psů bez domova, na kterou se sjeli ochranářské spolky a provozovatelé útulků z celé republiky, aby návštěvníkům poskytly možnost podat nabízeným psům pomocnou ruku a zároveň se mohli seznámit s činností organizací, které opuštěným zvířatům pomáhají. Výstavu doprovodila celá řada akcí. Zlatým hřebem dne bylo rozloučení se Svatavou a Zbyňkem Nunvářovými, kteří zvířatům bez domova zasvětili své životy a dlouhá léta provozovali v Bulharech u Břeclavi útulek. Letos končí. Na výstavě nabídli poslední útulkové pejsky k osvojení.

Soukromý útulek Minaret byl založen v roce 1994 a poskytuje dočasný azyl psům a kočičkám, kterým hledá nové domovy. Nachází se v Bulharech (okres Břeclav). Pejsci odcházejí do nových domovů kastrovaní, očkovaní, čipovaní, odblešení, celkově vet. ošetření. Kočičkám čip neaplikujeme, ale i ony odcházejí do nových domovů kastrované, odčervené, očkované a odblešené. Útulek je přechodným domovem pro týrané, nalezené a nechtěné pejsky a kočičky. Útulek nikdy nenahradí skutečný domov v milující rodině, u milujícího pánečka. ADOPTUJE, NEKUPUJTE!

https://www.facebook.com/utulekminaret/

Výstavu pořádá spolek Dočasky.cz, což je parta lidí, kteří mají s poskytováním dočasné péče vlastní zkušenosti. „Chceme využít již fungující síť a posunout spolupráci s jinými spolky, aktivními dobrovolníky a provozovateli útulků na vyšší a profesionálnější úroveň. Jsme si vědomi toho, že každý, kdo se v záchraně zvířat angažuje, má plné ruce práce. Víme, že je od základu potřeba změnit systém. ZVÍŘE NESMÍ BÝT VĚC. Stanovili jsme si vysoké cíle – úprava stávajících pravidel celoplošného čipování a evidence zvířat, omezení chovu zvířat bez průkazu původu, stanovení minimálních podmínek pro držení zvířat, ale... než na tyto mety dosáhneme, pomáháme zvířatům, které nás potřebují už dnes,“ představuje spolek jeho předsedkyně Andrea Černá. Více informací najdete na: www.docasky.cz nebo na www.facebook.com/Docaskycz

Ke Svatavě a Zbyňkovi Nunvářovým jsme do útulku Minaret v Bulharech u Břeclavi jezdili za nabídkou zvířat vždycky velmi rádi a těšili jsme se tam. O zvířata se starali – a vlastně stále ještě starají – příkladně, a naše setkání nebyla jen pracovně, ale především lidsky vždy velmi příjemná.

Svatko a Zbyňku, jsme rádi že jsme s Vámi mohli spolupracovat, děkujeme za vše, co jste pro potřebná zvířata udělali, a do dalších let Vám přejeme jen to nejlepší! Tým pořadu Chcete mě?

Nabídka koček z Mochova

Útulek Tlapky Mochov
Mochov, Praha – východ
tel. č: 733 653 114
č. účtu: 270 029 43 95 / 2010
www.tlapkymochov.cz

Poldík

Poldík je roční kocourek, kterému se jeho zvědavost a pudy nekastrovaného kocoura staly osudným. Je po ošklivé nehodě s autem a má bohužel nevratně poškozený malý mozeček. V důsledku toho špatně koordinuje svůj pohyb. Je to ale velký bojovník a mazel k pohledání, který si ze svého hendikepu nic nedělá. Poldík je kastrovaný.

Dola

Nejmladší útulkové kotě Dola je zároveň koťátkem nejzlobivějším a nejzvědavějším. Teprve dvouměsíční kočička se do útulku dostala ve věku pouhých čtrnácti dnů z okapu jedné výrobní haly. Kotě nejdříve dostávalo umělé mléko a pak se ho ujala kočka Duha, která měla v té době svoje koťata. Naučila Dolinku vše potřebné a do života ji vybavila co nejlépe. Vzhledem k tomu, že Dola je velmi temperamentní zvířátko, hodila by se nejlépe do akční rodiny s dětmi.

Mráček a Obláček

Kocourci Mráček a Obláček se narodili v útulku. Jsou to náramní mazlové, dobře vychovaní a dosti temperamentní. No, ale co byste od koťat čekali jiného? Samá hra a lumpárny. Do adopce by rádi šli spolu, ale není to nezbytné. Z vlastní zkušenosti však radím: nebojte se toho. Dvě kočičky se lépe zabaví, když nebudete doma a užijete si s nimi dvojnásobnou nálož legrace.

Ká je roční kočička. Má krásnou šedou barvu a je to takové nespoutané klubko energie. Kočička Ká je kastrovaná i očkovaná a bohužel také FeLV pozitivní. Hledáme proto rodinu s kočičkou stejně postiženou, nebo domov v rodině, kde bude zvířecím jedináčkem.

Jeroným

Jeroným je úžasný asi roční kočičí kluk, který se učí mazlit. A nutno podotknout, že se mu to velmi zamlouvá. Pochází z Prahy, kde byl v rámci kastračního programu odchycen a umístěn do útulku. Čeká ho očkování a pak už může jít do nového domova. Neváhejte, v Jeronýmovi získáte bezvadného kočičího kamaráda.

Lokotka

Lokotka, celým jménem Lokomotiva von Brandýs, je dvouletá kočka. Je velmi milá a mazlivá. Jako maličké kotě přežila panleukopenii a v důsledku toho má poškozenou motoriku. Na první pohled to na ní ani nepoznáte, jen když pospíchá, předbíhají se jí zadní nožičky. Pro Lokotku hledáme domov v klidném prostředí a u hodných lidí, kteří by jí dopřáli náruč plnou lásky.

Pošta

Velmi klidná a nenáročná kočička Pošta je asi deset let stará. Zajímá vás, proč dostala tak zvláštní jméno? Do útulku ji přivezl doručovatel balíků z místní pošty, ke kterému se přitoulala při jedné vykládce. Pán do útulku vozí často zásilky a ví, že tu bude o Poštu dobře postaráno. Ale bezpečný domov žádný útulek nahradit nedokáže. Dopřeje někdo kočičce Poště dožití v láskyplném domácím prostředí?

Noah

Noah je roční kluk, kterému lidi moc ublížili. Přišel o celou zadní nožku. Při revizi rány bylo zjištěno záměrné poškození a částečná amputace ostrým předmětem. Kolik si kocourek musel zažít bolesti a strachu si nikdo nechceme ani domýšlet. Vyrostl z něj opatrný kocourek, který se moc rád mazlí a nechává se hladit. Jen mu musíte dát šanci, aby se přesvědčil o tom, že vám může věřit.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2018
 P ZJ ST AD HD