Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

Černí čápi

Tak blízko jako k bílým čápům přes online kamery na různých místech naší země se k černým čápům, kteří u nás patří k těm vzácnějším, nepodíváte, ale můžete se o nich dozvědět hodně zajímavostí od odborníka na slovo vzatého. Velmi oddaně se jim věnoval a nadále věnuje RNDr. František Pojer, který působí v oblasti ochrany přírody a soustředil se především na ochranu dravců, sov a čápa černého. Od roku 1994 stál u zrodu projektu Českého rozhlasu Africká odysea, který pomocí satelitní telemetrie sledoval migraci čápů černých. Účastnil se několika expedic do Afriky. Nyní aktivně sleduje čápy černé zejména v Brdech a na Křivoklátsku. Spolupracuje s fotografem Karlem Brožem, kterému se podařilo nafotit i natočit čápy černé v hnízdě. Co vše čápům svědčí a vadí i to, co je možné pro ně do budoucna udělat, nám jmenovaní odborníci přiblíží ze svých zkušeností přímo v biotopu, kde se černí čápi vyskytují.

Teriéři

Úvod k teriérům

Teriéry jako celek spojuje temperamentní povaha, radost ze života a dlouhověkost.

Kde se plemena psů, která známe pod souhrnným názvem teriéři, vzala? Historické podklady uvádějí, že v době, kdy římské legie cca 400 let před naším letopočtem pokořily území, které dnes známe jako Británii, obdivovali legionáři malé statečné lovecké psy ochotné následovat zvěř až pod zem. Latinsky se země řekne „terra“. Malí lovečtí psi tedy byli podle způsobu práce nazváni terrarii a stali se základem pro 36 plemen, jejichž seznam najdeme v nomenklatuře mezinárodní kynologické organizace FCI ve skupině č. III. K tomu existuje i řada dalších, z pohledu FCI ještě neuznaných teriérů.

Jednotlivá plemena teriérů se liší velikostí, zbarvením a leckdy typem srsti, a to i plemena pocházející z Velké Británie, u nichž by si laik řekl, že budou stejná. Platí, že každé plemeno vypadá tak, aby jeho vzhled i povaha odpovídaly práci, pro kterou bylo vyšlechtěno. Většina teriérů se využívala jako lovečtí psi a hodně pak záleželo na tom, pro lov jakého druhu zvěře byl ten, který pes využíván. Platilo také, že v době vzniku teriérských plemen se v jednotlivých oblastech chovali psi za stejným účelem, ale ty oblasti nebyly vzájemně propojené a kontakty mezi jejich obyvateli nebyly příliš úzké, a tak každá z těch oblastí měla své plemeno. Dnes za to můžeme být vděční. Vzhledová různorodost teriérů dává zájemcům možnost si vybrat toho, který se jim nejvíce líbí.

Většina teriérů se chová i u nás a velmi se pyšníme tím, že máme v FCI skupině III. i své národní plemeno, českého teriéra. Hodně se také pyšníme tím, že jeden teriér z Čech, přesněji řečeno teriéra, dělá radost malým i velkým čtenářům po celém světě. Jmenovala se Dášeňka a krásnou knížku o ní napsal pan Čapek.

U většiny teriérů je třeba upravovat srst. U některých plemen se stříhá, u hrubosrstých je třeba srst trimovat neboli škubat. Zdánlivě krutý způsob úpravy má své praktické opodstatnění. Původní teriéři žili v oblastech s poměrně náročným počasím. Pokud by srst, tak jako u jiných plemen, na jaře a na podzim vylínala, přišli by o potřebnou ochranu. A tak srst hrubosrstých teriérů teriérů líná postupně a k tomu, aby chlup vypadl celý i s kořínkem, potřebuje mechanickou pomoc. Tu mu dříve poskytovaly houštiny a hlína a kořeny v norách, dnes místo přírodních impulsů nastupují trimovací nože a lidské prsty.

Text miniseriálu: Vladimíra Tichá

Zapněte psa!

Víte, že když máte handicap nebo je handicapovaný váš pes, přesto vás to ani jednoho nelimituje ve sportu? Už i u nás se totiž dá trénovat „hoopers“ - nově se rozvíjející sport původně ze Spojených států. Po malé úpravě v Holandsku se z něho stal plnohodnotný sport. Na rozdíl od agility využívá mnohem méně překážek, a to pouze branky, oblouky, tunely a barely. Psovod stojí uprostřed ve čtverci o rozměrech 3×3 metry, odkud psa vede po parkuru. Tato aktivita je ideální pro psy i psovody s pohybovým omezením, alternativou pro psy, pro které je agility invazivním sportem. Hodí se třeba pro malá plemena psů, a naopak velké psy, kteří se při agility zadrhnou v tunelu tak, že hlavu mají na konci, ale ocas zůstává trčet před vchodem. Zatímco u hoopers je průměr tunelu o 20 cm větší než u tunelu na agility. Další skupinou, pro kterou jsou hoopers vhodné, jsou psi, u nichž je třeba šetřit jejich pohybový aparát, starší psi, nebo naopak štěňata. V neposlední řadě je hoopers vhodné i pro psovody s pohybovým omezením, jelikož majitel psa se pohybuje jen na omezené ploše. Jedna ze zakladatelek spolku Zapni psa, z. s., který je na aktivitě se psem založen, zapojila do hoopers i svého hluchého psa, když s ním nejprve podstoupila svůj první testovací trénink. Co obnáší tréninky a jak se dá sportovat s pohybovým omezením uvidíte v reportáži. Třeba vás naladíme a půjdete to do přírody zkusit taky.

Zdroj: Bára Opltová

Nabídka psů z Tachova

Psí domov Nora
Záchranná stanice volně žijících živočichů
Studánka 1, Tachov
tel. č.: 608 154 180
č. účtu: 161 226 342 / 0600
Facebook: Tachovský ornitologický spolek

Megí

Megí je naprosto nekonfliktní sedmiletá kříženka střední velikosti, která byla zvyklá bydlet v bytě. Miluje lidi a nevadí jí ostatní zvířátka. Ráda chodí na procházky. Je očkovaná, odčervená a očipovaná.

Kuba

Kuba je veselé jedenáctiměsíční štěně, které někdo zřejmě vyhodil na hranicích s Německem. Je to hravý miláček útulku a hodil by se jak do domečku, tak do bytu. Miluje běhání a aporty.

Stafík

Stafík je osmiletý kříženec a v útulku je už dlouho. Proto se za něj moc přimlouváme, aby konečně našel domov. Miluje děti i dospělé, nevadí mu jiná zvířata, ale na jiné pejsky v přítomnosti jeho páníka žárlí. Je očkovaný, odčervený a má čip.

Aida

Aida je sedmiletá fena německého ovčáka, která byla zvyklá žít na dvoře se zahradou. Majitelka se o ní už nemůže starat ze zdravotních důvodů. Aida nemůže sdílet domov s jinými zvířaty, jinak je dobrá hlídačka a jen tak jí nic neunikne.

Míša

Míša je mladý, asi roční, moc hodný kříženec střední velikosti, Prostředí útulku mu však neprospívá. Miluje lidi, i když ho zradili. Je naočkovaný, odčervený a načipovaný.

Kazan

Kazan je tříletý německý ovčák a dobrý hlídač. Doporučujeme ho zkušenějšímu psovodovi, který ho vezme na cvičák a dopiluje jeho poslušnost. Hodí se i na hlídání nějakých objektů nebo ke strážní službě. Je očkovaný, odčervený a má čip

Leonek

Leonek je sedmiletý kříženec leonbergera. Je trošku nedůvěřivý k cizím lidem, ale jakmile se seznámí, lidi zbožňuje. Jiná zvířata mu nevadí. Hodí se do domku se zahrádkou. Je naočkovaný, odčervený a načipovaný.

Aja

Aja je mladá větší kříženka, kterou někdo vyhodil poblíž Lipové u Chebu. Fenka byla vyhublá a zbídačená, veterinář jí musel amputovat oháňku. Je milá, ale hodně temperamentní. Potřebuje páníka, který ji bude cvičit a dopřeje jí hodně pohybu.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2018
 P ZJ ST AD HD