Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová

Obsah dílu

Přehrát vše

Běžec indický je v zahradě vítaný

Ze vzpřímených, tučňákům podobných kachen, skvělých společníků a okrasy zahrady musí mít člověk radost. Nedají se chovat jen jako pojídači slimáků, i když je tahle schopnost proslavila a přilákala na české dvorky. Je fakt, že nám pomáhají likvidovat agresivní nezvané hosty našich zahrad, kterými jsou plzáci španělští. Žravostí a množením překonali tito plži všechny domácí slimáky a dnes jsou pro mnohé rostliny největším škůdcem. V celé Evropě se jedná o historicky nejvýznamnějšího a nejproblematičtějšího škůdce mezi plži vůbec. Proto fandíme běžcům indickým, kteří s nimi bojují za nás a velmi efektivně. Tohle plemeno kachen, pěstované několik tisíc let pro likvidaci škůdců na rýžových polích a pro produkci vajec, hlavu z trávy nevytáhne, dokud je dost žížal a slimáků. Občas si běžci zobnou drobné "anglické" travičky, ale na jahody a ostatní bobuloviny chuť nemají. Optimální chov je jeden kačer na tři kachny. Potřebují však kromě slimáků i láskyplnou péči, jezírko ke koupání, vhodný příbytek, máčenou stravu, přidávání vápníku do stravy, když nesou vejce, a ochranu před predátory, kterými jsou především kuny. U káčat je lepší hlídat, aby se nepustila do příliš velkých exemplářů a neudusila se zvlášť vyvinutým slimákem. Zkrátka i běžci potřebují všeho s mírou, i jim hrozí nemoci. Jejich vejce, veliká jako slepičí, jsou bohatší na téměř všechny složky, včetně cholesterolu, ale je nutno je vařit minimálně 8 minut, neboť se do nich dostávají patogenní organismy a hrozí zvláště salmonela. Jak si tedy své kachní běžce hýčkat, aby se jim s námi dobře žilo?

I zvíře bolí tělo

Prevence potíží pohybového aparátu: agility

Agility je krásný sport, ale při nesprávném provozování můžeme svého psa poškodit.

Vždy je nutné brát ohled především na plemenné a tělesné dispozice svého psa. S tréninkem je nutné začínat velmi pozvolně a teprve až po vybudování základní fyzické kondice. Při specializovaném tréninku agility je nutno také dbát na správné rozcvičení a protažení psa, případně na kompenzační cvičení.

Při agility psi zdolávají ve velké rychlosti spoustu náročných překážek, což je s ohledem na zdraví psa třeba důkladně natrénovat, zejména po technické stránce. Špatná technika doskoku má za následek přílišné namáhání předních končetin, přetěžování ramenních kloubů a blokády kohoutku. Při nácviku slalomu bychom měli brát v úvahu, že páteř mladých psů není fyziologicky připravená na tak náročný pohyb. Začneme-li s tréninkem slalomu dříve než po druhém roce života psa, často dochází k poškození obratlových výběžků, spondylitidám a blokádám páteře, které mohou vést nejen ke zbytečným bolestem, omezení pohybu a zpomalení, ale ti k podstatně dřívějšímu odchodu do sportovního důchodu. Naráží-li pes při slalomu do tyček, může si způsobit velmi bolestivé blokády žeber.

Velkou pečlivost bychom měli také (stejně jako při služebním výcviku) věnovat nácviku sbíhání zónových překážek, aby pes neseskakoval z příliš velké výšky (poškozování ramenních kloubů, blokády na přechodu krční a hrudní páteře). Rychlý pohyb s brzděním a mnoha doskoky klade velké nároky na malé klouby prstů a meziprstí. Blokády malých kloubů se mohou projevit bolestivostí a změnou našlapování, ale často si všimneme jen pomalejších časů psa v závodech bez zjevné příčiny.

Pokud u psa pozorujeme jakoukoliv ztuhlost, bolestivost, změnu chuti k tréninku, nevrlost, náznaky kulhání nebo jiných pohybových obtíží, doporučuji navštívit specialistu chiropraktika nebo fyzioterapeuta a nechat zvíře prohlédnout. Každému psímu sportovci doporučuji preventivní návštěvu chiropraktika alespoň jednou, lépe dvakrát ročně. Odstraněním malých blokád předejdeme přetěžování a bolesti a vážnějším postižením pohybového aparátu psa v budoucnosti.

Autorka: MVDr. Jitka Thurnvaldová

Zachráněná místa pro tůně

V okolí rybníka V seči nedaleko Jersína na Jihlavsku, který byl loni z prostředků veřejné sbírky vykoupen Českým svazem ochránců přírody v rámci kampaně Místo pro přírodu, vzniklo několik nových tůní. Aby měli obojživelníci, vodní hmyz i z rybářského hlediska nezajímavé druhy ryb kde přežít. V současnosti totiž na většině rybníků probíhá intenzivní rybníkářské hospodaření, nevyhovující jiným vodním organismům než produkčním rybám. V tůních je postupně obnovováno tradiční extenzivní rybníkářské hospodaření, které bylo pro celkový ekosystém rybníků optimální. Jeho součástí je právě i letnění, což je starý, v dnešním intenzivním rybníkářském hospodaření už málo používaný způsob péče o rybník. Jednou za několik let je rybník zcela vypuštěn a je rok bez vody. To má význam k ozdravení rybníka (vyhynutí různých chorob ryb a dalších vodních organismů), zlepšuje přirozeným způsobem fyzikální i chemické vlastnosti rybníka (prokysličení dna napomáhá rozkladu nežádoucích zde usazených látek), umožňuje rozvoj specifické vegetaci, vázané na obnažená rybniční dna, a dnes i zajišťuje eliminaci nepůvodních invazivních druhů ryb, jako je střevlička východní. Tůně poslouží jako náhradní stanoviště pro obojživelníky, vodní bezobratlé a další vzácné organismy vázané na vodní prostředí zejména v době letnění rybníku. Zároveň byly vybudovány dvě prohlubně přímo v ploše rybníka, které v době napuštění rybníka zvyšují členitost jeho dna a při nižším stavu vody i v době letnění mohou fungovat jako další tůně.

Pomozte

Spolek Naše společná krajina vás vyzývá k podepsání petice na záchranu našeho ohroženého druhu - koroptviček polních. Naše koroptví populace se kriticky zmenšila o závratných 99 %. Vyhynula i v některých zemích západní Evropy.

Koroptve můžete i adoptovat a pomůžete je tak navrátit do naší přírody. Staňte se koroptvím tátou nebo koroptví mámou a pomozte tak vzniknout novému rodinnému hejnku. Darujte příspěvek za sebe, za školu, firmu, zájmový oddíl či sportovní klub. Tím podpoříte přímé vypouštění koroptví z přírodě blízkých chovů i realizaci ekologických úprav krajiny. Více se o projektech ČIŘIKÁNÍ a Adoptuj koroptev dozvíte na webové stránce

www.koroptvicky.estranky.cz

Vzkážete ostatním, že Vám na ochraně naší přírody záleží.

Nabídka psů z Frýdlantu

Azyl Pes
Krásný Les 3, Frýdlant
Tel. 606 345 536
č.ú. 214 870 933/0600
www.azylpes.cz

Míša

Míša je šestiletý chlupatý mazel. Pán se po vyhoření svého domu odstěhoval a nechal Míšu na řetězu na místě. Míša, ale nezanevřel na lidi, je hodný, přátelský, na procházku sice trochu tahá, ale i to se naučí. Může být i venku, nejraději na zahradě, ale v zateplené boudě.

Digi

Digi je osmiletá kříženka labradora, která byla odňata majitelům kvůli týrání. Dlouhé měsíce se vzpamatovávala, dostala nadstandardní péči a povedlo se – už na ní není poznat, že zažívala utrpení. Je zvyklá být venku – v zateplené boudě. Je to nekonfliktní fenka, kamarádská ke všemu živému.

Haryk

Haryk je čtyřletý kříženec labradora a do útulku se před půl rokem dostal vyhublý a smutný. Asi nic moc dobrého ve svém životě nezažil, ale už se mu nálada lepší. Hodí se na zahradu k domku, kde bude věrným společníkem i dobrým hlídačem.

Oskar

Šestiletý Oskar zatím moc lásky a dobrého zacházení neprožil. Do útulku přišel chudáček s jizvou kolem celého krku, kterou má pravděpodobně od provazu, na kterém byl uvázaný. Sháníme pro Oskara nového páníčka, který mu dá lásku a pohlazení a ukáže že jsou na světě také hezké věci. Je klidné povahy, hodný.

Mates

Jedenapůlletý kříženec Mates je akční pejsek. Mám rád drbání a pohlazení a miluje procházky. Rád by byl u domku se zahradou, ale pelíškem v bytě také nepohrdne. K dětem není moc vhodný; když se mu něco nelíbí, umí to dát najevo.

Timon

Máte domek se zahradou, na ní opuštěnou boudu a sháníte do ní psího kamaráda? Je tu! Timon je pětiletý kříženec huskyho. Je to mazlivý a veselý pes, vděčný za každé pohlazení a podrbání. Je poslušný, rád chodí na procházky a je vhodný i k dětem.

Pusinka

Pusinka je roční fenka a jejímu čenichu neuniknete. Vždycky projeví radost, když se objevíte. Skáče a dovádí, protože je šťastná, že si jí někdo všímá. V bytě by jí to nesvědčilo, ale zahrada, tu bude milovat.

Sid

Sid je tříapůlletý kříženec německého ovčáka. Je to hodný a veselý pes, ale je nerad sám a v útulku v kotci brečí. Sid není vhodný do domácnosti ani k dětem. Rád se zakusuje do dřeva a bude milovat aportování.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2017
 P ZJ ST AD HD