Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová

Obsah dílu

Přehrát vše

Chráníme koroptvičky

Představíme vám nevládní neziskovou organizaci s názvem Naše společná krajina z.s. Shodou okolností slaví desetileté výročí své existence, ale především její členové udělali spoustu ochranářské práce a stále motivují další odborníky i laiky, aby se zapojili do jejich zajímavých projektů. Hodně činnosti se točí kolem koroptví polních, které u nás dlouhodobě mizí z krajiny a jež ještě nedávno chovala řada soukromých chovatelů. Ale v současnosti je jejich chov omezen dalšími pravidly, protože koroptve se řadí mezi takzvanou eurofaunu, proto nesmí být chovány v zajetí bez patřičného povolení a potřebné evidence jedinců. To vyžaduje zdlouhavá jednání s úřady. Tato byrokracie je zbytečně složitá a kontraproduktivní a mnoho potenciálních chovatelů odradila. Co pro ochranu a chov koroptví dělá přerovská Naše společná krajina? Jak tomu spolku můžete pomoci, jak spolupracovat? Co se skrývá za jejich projekty, zvláště za vlajkovou lodí činnosti jejich spolku, za projektem Čiřikání, a za jejich novým projektem, v rámci něhož můžete adoptovat koroptev? Kromě naší reportáže se můžete podívat i na webovou stránku koroptvicky.cz a uvidíte sami, zda k těmto milým hrabavým ptákům, kteří jsou zvláště chráněni, zahoříte stejnou láskou. Více se dozvíte na stránkách www.koroptvicky.cz.

Sdružení SRAZ – Toulcův dvůr

Sdružení SRAZ – Společně za radostí a zdravím, z.s., bylo založeno v roce 1996. Ve Středisku ekologické výchovy hl. m. Prahy působí od roku 1999 a od roku 2000 je členem Toulcova dvora, z.s. Vytváří prostor pro vzájemné setkávání a porozumění. Připravuje různé výchovné, ekologické, vzdělávací a terapeutické programy s využitím zvířat, které se v Toulcově dvoře nacházejí, pro děti, mládež, dospělé a osoby s postižením. Vede k zodpovědnému jednání k lidem a k přírodě, ke zdravému životnímu stylu a učí, co to znamená životní pohoda zvířat – welfare. Děti s rodiči sem přitahuje zookoutek i celoroční provoz farmy s původními českými plemeny, sdružení propaguje chov huculských koní. Činnost Klubu také zahrnuje zájmové kroužky pro děti a mládež, lekce hiporehabilitace, kontaktní ježdění pro nejmenší i jezdecké lekce pro dospělé. Sdružení je členem České hiporehabilitační společnosti a České jezdecké federace. V rámci prožitkového programu s využitím kontaktu a aktivit se zvířaty proto jejich dvacetileté výročí vzniku oslavíme jejich koňáckou akcí s klisnou poníka – Magdičkou, která probíhá v rámci vzdělávacího cyklu Přirozená komunikace (nejen) s koňmi. Více informací naleznete na stránkách Toulcova dvora. A to, že se tady děti ani dospělí nenudí, naopak se dozvědí spoustu užitečných informací do života a lásce ke zvířatům i péči o ně, je tu cítit na každém kroku.

Když přijde do ordinace…

Rhodéský ridgeback

Elegantní sportovci s citlivou duší a moje srdeční záležitost. Sám jsem měl dvě fenky ridgebacka, tak budu možná malinko neobjektivní. Venku jsou to rychlí a nadšení sportovci, tedy pokud není mokro, to není nic pro ně. Doma milují pohodlí a jídlo. U nás na klinice vidíme hlavně jejich citlivou povahu. Tihle velcí a silní psi se typicky tváří; tedy kdo viděl ridgebacka se tvářit, ví, co tím myslím: uši dozadu, přivřené oči a roztomilá grimasa znamená – tam se mi vůbec nechce.

Ridgeback patří mezi celkem zdravá plemena, například obávané ortopedické vady velkých plemen jsou u ridgebacka výjimkou. Řada z nich k nám chodí hlavně na prevenci a mnoho jich máme také mezi dárci krve. Pro darování krve je ridgeback fyzicky ideální plemeno, má dostatečnou hmotnost, výrazné žíly a hladkou srst. Pokud to zvládne psychicky, je vše snadné.

Ale některé obávané problémy velkých plemen se jim nevyhýbají. Často se náhle objeví ridgeback s typicky nadmutým břichem a vyděšenými majiteli. Nejčastěji večer a v noci, nějakou dobu po nakrmení začnou být nervózní, chodí sem tam a vzápětí se jim začne zvětšovat břicho. Jsou to pacienti s dilatací nebo dilatací a torzí žaludku. Obávané onemocnění, jehož výsledek léčení a operace záleží hlavně na délce trvání stavu. Naprostá většina pacientů, kteří přijedou do hodiny či dvou po vzniku se uzdraví, někteří mají jen dilataci a čeká je pouze sondáž žaludku v anestezii a infuzní léčba. Jiní mají dilataci s torzí, jež vyžaduje operaci a následnou několikadenní infuzní léčbu v hospitalizaci, a uzdraví se. Horší perspektivu mají pacienti, kde stav trvá mnoho hodin. Říkáme jim ranní torze, neboť stav vznikne během noci a pánečci to zjistí až ráno. Bohužel tehdy často dochází k závažným oběhovým problémům, následnému šokovému stavu a některé případy už se nepodaří zachránit. A co proti tomu dělat? Podle studií je při dilataci v žaludku spolykaný vzduch, ne plyn z potravy, jak se mnozí domnívají. Takže hlavní je nepolykat vzduch, především nehltat, což je u ridgebacků trochu potíž. Zejména u krmení granulemi je běžný zlozvyk psů „nasávat granule“, a to doslova. Dobrou prevencí bývá granule namočit a nechat zvlhnout, řadě psů pak ale nechutnají. Velice chytré a pro psy zábavné řešení jsou „pomalé misky“ – je to něco mezi hrou a miskou, v jejímž plastu jsou vylisované různé tvary, do kterých granule zapadnou, a pes při jídle musí jednotlivé granule z mezer v misce jazykem dostat. Vynikající jsou i pro nenasytné typy jiných plemen.

Další obávanou potíží u ridgebacků je tzv. dermoid sinus, tedy vrozená vada vývoje kůže. Tady musím říct, že obavy jsou často přemrštěné a některé články zkreslují a přehánějí. Předně dermoidů se vyskytuje celkem málo; sám jsem odchoval čtyřicet štěňat a žádný dermoid mezi nimi nebyl. U jedinců s průkazem původu je riziko výrazně menší, cca jedno promile, rodiče jsou totiž testovaní. U ridgebacků bez PP je to trochu horší. V každém případě je psy s dermoidem dobré vyšetřit a velkou většinu úspěšně operovat. Rovněž jsem zažil několik případů, kdy ridgebak žil s dermoidem bez potíží celý život. Závažné případy, kdy dermoid zasahuje do páteřního kanálu a operace je riziková, jsou výjimečné. Asi jeden z deseti dermoidů zasahuje do páteřního kanálu a asi jeden ze sta má skutečně vysoké riziko komplikací. Za svou dvacetiletou zkušenost s dermoidy jsem operoval asi dvě stě případů a kromě dvou skončili všichni úplným uzdravením. A jen úplně na okraj, s dermoidy je situace velice podobná i u thajských ridgebacků.

A co mě napadne, když vidím ridgebacka v čekárně… mám trochu vlhké oko, obě moje holky jsou v psím nebi, tedy v jejich případě spíše ve věčných lovištích, dožily se 12 a 14 let, o moc déle bohužel velká plemena nežijí.

Autor textu: MVDr. Lukáš Duchek

Nabídka koček

Další šance z.s.
Slovany 175
Dvůr Králové nad Labem
Tel. 739 477 900
č.ú.: 2400810343/2010, v.s. 1909
www.dalsisance.cz

Mína

Mína byla ve svém životě už několikrát ohrožená na životě, i se svými koťaty. Pak konečně našla štěstí u paní, která jí dala lásku, ale po třech letech paní zemřela a Mína skončila zavřená a opuštěná v jednom pokoji s trochou nekvalitního krmiva a zase trpěla. Teď je v dočasné péči. Je vděčná za vše, hlavně za pozornost a pohlazení. Hledáme pro ni akutně nový domov nejlépe v klidném prostředí bez přítomnosti jiných koček a psů. Bude oddanou a nenáročnou společnicí.

Agnes

Agnes je kastrovaná roční kočička britka. Do depozita se dostala v pokročilém stadiu březosti a porodila dvě krásná koťata, které ostražitě brání, a to natolik, že k sobě nepustí ani jiná koťata, ani dospělé kočičáky, proto hledá nový domov nejlépe sama. Je to milá a k lidem velmi vstřícná kočička, která oplácí pozornost neustálým vrněním.

Tramínka

Tramínka je čtyřletá kastrovaná kočička, která byla odchycena i se svými koťátky v místě výskytu plachých, volně žijících koček. Na domácí prostředí, dobré jídlo a laskavou náruč si zvykla velmi rychle. Je to klidná, přítulná a čistotná kočička, vděčná za každé pohlazení. Dobře se snáší s ostatními kočičkami i pejsky.

Beauty

Beauty je tříletá kastrovaná kočička, jejíž majitelku vystěhovali z bytu a zůstala tu jen opuštěná a smutná micinka. Beauty je inteligentní, čistotná, kamarádská a mazlivá. Hledame pro ni milující rodinu v bytě nebo v domku s výběhem na zahradu.

Žofinka

Žofinka je ani ne roční kastrovaná kočička, která bývala ustrašená a smutná, protože žila ve skupině koček, které ji nepustily k jídlu. Ale už se dokrmila a i když je drobná, je v dobré kondici. Už dlouho čeká na umístění nejlépe jako jedináček u hodných trpělivých lidí, kteří ocení její mírnou povahu.

Vilík

Vilík je čtyř měsíční kocourek, který čeká na umístění společně se sestrou Hilduškou. Oba pocházejí z chatařské oblasti, kde je o kočky postaráno pouze v létě. Přes zimu by se staly potravou lesní zvěře. Vilík byl zpočátku obezřetný, ale nejdříve ze všech sourozenců si zvykl na lidské pohlazení. Je to mírný, nenáročný, čistotný a zdravý kocourek, kterému by vyhovoval domov v klidném prostředí domku se zahradou.

Margitka

Margitka je desetiměsični bílá mourinka, kterou někdo vyhodil v areálu nemocnice. Nyní je zcela v pořádku, je vykastrovaná, čistotná a mazlivá. Je také velmi kontaktní k lidem. Hledáme pro ni domov, kde by mohla žít bez přítomnosti jiných koček, na které žárlí. Pejsek jako kamarád není překážkou.

Fidorka

Fidorka je dvouapůlměsíční černé kotě, které se do Královédvorského depozita dostalo se dvěma sourozenci. Je to čilé, hravé a kontaktní kotě, které je první u jídla, na klíně nebo tam, kde se něco děje. Fidorka je čistotná, nenáročná a zdravá kočička, kterou hned tak něco nepřekvapí. Hledá umístění u milovníků černých kožíšků.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2016
 P ZJ ST AD HD