Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

Star Show – tak trochu jiná výstava koček

Základní organizace chovatelů koček Praha 8 pořádala ve dnech 23. a 24. ledna mezinárodní propagační výstavu koček nazvanou Star Show 2016. Cílem výstavy bylo nejen seznámení široké veřejnosti s různými plemeny koček s průkazem původu, ale i pomoc s hledáním domovů pro kočky opuštěné.

V čem byla výstava „tak trochu jiná“? Součástí výstavy byla již zmíněná nabídka koček z útulků a také soutěž o nejhezčí kočku, kterou si zvolili návštěvníci. Podívejte se prostřednictvím naší reportáže, co všechno se na výstavě dělo.

Více informací najdete na www.starshow.euwww.kockypraha.cz.

Proč je bílá barva u zvířat nositelem hluchoty

V reportáži se zeptáme veterinárního lékaře na to, proč se hluchota u zvířat váže s bílou barvou, jak lze u zvířete zjisti, že neslyší nebo slyší špatně, a co se s tím dá dělat. Zajímat nás budou také názory majitelů, kteří žijí v domácnosti s hluchým zvířetem.

Dědičná hluchota je onemocněním, které postihuje zvířata mnoha druhů. Kromě jiných byla popsána u psa, kočky, myši, velmi pečlivě je prostudována u člověka. Ve většině případů je dědičná hluchota spojena s bílým zbarvením srsti. Bílé zbarvení ovšem nemusí být pouze plášťové, onemocnět mohou i zvířata, která mají na těle jen bílé skvrny.

Příčinou hluchoty je poškození drobných řasinek, které jsou ve vnitřním uchu uvnitř tzv. hlemýždě rozkmitávány zvukem přicházejícím přes zevní zvukovod a středouší. Jsou tak vlastně nástrojem převádějícím vlnění vzduchu (kterým je ve skutečnosti každý zvuk) na elektrické impulsy. Ty jsou pak přenášeny pomocí sluchového nervu do mozku. Poškození řasinek vzniká následkem degenerace cév, které je vyživují. Proč k tomuto dochází, nebylo dosud zcela jednoznačně objasněno, je však stále zřejmější, že významnou roli v celém procesu hrají buňky cévnaté vrstvy hlemýždě, které vznikají ze stejného základu jako melanocyty (buňky produkující pigmenty způsobující zbarvení kůže a srsti). Logickým vývodem tedy je, že poškození těchto buněk vede jak ke ztrátě sluchu, tak i schopnosti produkovat pigment (bílá barva kůže a srsti je vlastně následkem úplné absence pigmentu v těchto tkáních). O správnosti tohoto vývodu svědčí i fakt, že například u dalmatinců se hluchota častěji vyskytuje u jedinců s modrýma očima (modrá barva očí je podobně jakou u bílé srsti následek úplné ztráty pigmentu v duhovce) než s očima hnědýma. Definitivně však tato myšlenka dosud potvrzena nebyla.

Přestože jde o onemocnění dědičné, k jeho rozvoji dochází až po porodu, zpravidla během prvních týdnů, a vrcholí okolo 5. – 7. týdne věku. Mláďata se tedy rodí slyšící a teprve v prvních týdnech života postupně ohluchnou. To je důležité z hlediska testování sluchu. Příliš brzy testovaná mláďata mohou být falešně negativní a v budoucnu mohou ještě dodatečně ohluchnout.

(z článku MVDr. Hanuše Velebného)

Žijí v našich vodách

Perlín ostrobřichý (scardinius erythrophthalmus)

Odkud pochází: Původní druh se vyskytuje na většině území Evropy.

Kde se u nás vyskytuje: Pomalu tekoucí či stojaté vody. Spíše teplejší lokality v nižších polohách, často s bohatým porostem vodních rostlin.

Čím se živí: Jedná se spíše o vegetariána zaměřeného na konzumaci fytoplanktonu a drobných vodních rostlin.

Jak druh poznáme: Vyšší, ze stran zploštělé tělo s malou hlavou a ústy s horním postavením (ústa směřují mírně vzhůru). Základna hřbetní ploutve je posunuta dozadu směrem k ocasu a není tak v rovině s břišními ploutvemi (na rozdíl např. od plotice). Za břišními ploutvemi je ostrý kýl pokrytý šupinami. Ocasní, řitní a břišní ploutve jsou často sytě červené. Duhovka oka je zbarvena do žluta až oranžova. Dorůstá do velikosti 35 cm při hmotnosti kolem 1 kg.

Rozmnožování: Vytírá se hromadně v období května až června. Patří mezi tzv. fytofilní druhy ryb, což znamená, že své lepkavé jikry s oblibou vytírá na porosty vodních rostlin.

Respondent: Ing. Miloslav Petrtýl, Ph.D., Česká zemědělská univerzita v Praze

Nabídka psů

Útulek pro opuštěná zvířata
Jimlín u Loun
tel. číslo: 604 451 258
č. účtu: 212 683 421 / 0600
www.utulek-jimlin.cz

Míša

Kříženec Míša je pětiletý pes, který si užil své. Celé tři roky byl uvázaný na krátkém řetězu u boudy, do které se nevešel. V útulku je dva a půl roku, přesto je stále trochu nedůvěřivý. Na „svého“ člověka si zvykne a bude ho milovat, ale získání důvěry chvíli potrvá. Míša je dobrý hlídač. Je kastrovaný.

Roman

Roman je osmiletý německý ovčák. Někdo ho opustil, uvázal ke sloupu na sídlišti a nechal tak. Míša je chytrý pes, ale je potřeba, aby si na nového člověka nejprve zvykl. Na vodítku chodí bez problémů, zná základní povely. Chtělo by to člověka, který je trpělivý, laskavý a s pejsky už nějaké zkušenosti má.

Hynek

Asi osmiletý Hynek je kříženec německého ovčáka. Je poslušný, na vodítku umí chodit, zná základní povely. Hodil by se k člověku, který má rád delší procházky. Hynek je fajn pes, ale moc nemusí ostatní pejsky a jiná domácí zvířata. Jeho nová panička či páníček by měli mít zkušenosti s výchovou a výcvikem psů.

Barbucha

Barbucha je asi tříletý kříženec. Po příchodu do útulku byl zanedbaný, plný dredů a měl poraněný ocásek. Ten mu musel být amputován, ale Barbuchovi to nijak nevadí. Barbucha je kastrovaný. Kdo si tohoto pejska osvojí, získá v něm fajn kamaráda a velkého mazla.

Cosinus

Asi rok a půl starý pes Cosinus byl odebrán původnímu majiteli pro týrání. K neznámým lidem je trochu nedůvěřivý. I když se Cosinus v útulku mnoho naučil, ještě toho má hodně před sebou. V novém domově by se mu líbilo víc ještě s jiným pejskem nebo fenkou.

Punťa

Punťa je asi osmiletý pes. Původnímu majiteli byl odebraný pro týrání. Punťa chodí nerad ven, a proto je trochu při těle. Ostatní pejsci mu nevadí. Punťa by se hodil jako společník ke starším lidem.

Lesan

Lesan je pravděpodobně kříženec českého fouska. Je mu něco mezi pěti a šesti lety, je temperamentní, přátelský, má základní hygienické návyky a zvládá i základní povely. Na vodítku chodí vzorně, ale nesnáší pobyt v kotci a nechce být sám. Proto pro něj hledáme domov, kde by na něj jeho noví majitelé měli hodně času.

Žeryk

Žeryk je asi dva a půl roku starý kříženec labradorského retrívra. Je temperamentní a dobře hlídá. Nehodí se pro začínající chovatele. K lidem hned nepřilne, chce to trochu času. Na vodítku chodí dobře. Ostatní psy moc v lásce nemá. Žerykovi by se líbilo nejvíce v domku se zahradou.

Pes

Nevychovaní Max a Viki

Jorkšír a maltézák, Max a Viki, roztomilí spojenci značkující milé majitelce Vladimíře a jejímu příteli celý byt. Vše co je kovové, postupně rezaví, podlaha se vzdouvá, prostě hrůza. Ruda už ve svém Brlohu malé agresory napjatě očekává. Má s těmito „prcky“ své zkušenosti? Malý nebo velký, problémy bývají stejné. Tady musí zabrat hlavně majitelka. Vezme to za správný konec?

Kočka

Šikanovaná Minie

Kristýna a Aleš, nadšení milovníci kočkovitých šelem, mají ve svém pardubickém bytě dva kocoury a dvě kočky. Z nějakého důvodu vybralo kočičí bratrstvo jednu ze svého středu a začalo ji ošklivě šikanovat. Útočištěm bojácné Minie se stala koupelna, kde tráví většinu svého života. Kočičí agresor, nádherný kocour Pegas, ovládl území. Kočky se musejí naučit znovu spolu kamarádit, radí Klára. To ovšem vůbec není jednoduché a může to trvat dost dlouhou dobu.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2016
 P ZJ ST AD HD