Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

Pozor kočka!

Spolek Pozor kočka! vznikl v létě 2013. Je založen na domácích depozitech a pomoci kočkám v nouzi. Každá ze členek spolku se kočičí problematice věnuje už delší dobu, některé i desítky let. Cílem spolku je ochrana koček a péče především o opuštěná, poraněná, nemocná a týraná zvířata. Kromě toho pořádá spolek umisťovací výstavy a další akce, mezi něž patří i osvěta.

V reportáži navštívíme jedno z domácích depozit a seznámíme se s příběhy některých svěřenců v péči spolku Pozor kočka! Nabídneme vám také užitečné informace, jak můžete venkovním kočkám v zimním období pomoci i vy.

Více informací najdete na www.pozorkocka.cz. Chcete-li spolek Pozor kočka! podpořit finančně, zde je číslo účtu: 2800491775 / 2010

Liberečtí hasiči mají záchranou síť pro koně

Koně se často dostávají do život ohrožujících situací. Jde o případy, které znáte ze zpráv – kůň zapadlý v jímce, v bahně řeky. A také o ty, o nichž se moc neví – nemocný kůň ležící ve stáji, který se z různých zdravotních důvodů nemůže postavit. Na místo bývají přizváni veterináři a záchranáři, hasiči. Jejich práce je ale komplikována nedostatečným technickým vybavením.

Dne 20. 10. 2015 proběhlo na centrální stanici v Liberci předání záchranné sítě pro koně, kterou hasičům darovala veterinářka MVDr. Lýdia Čačková prostřednictvím občanského sdružení EDUvet.cz. Účastnila se několika záchran velkých hospodářských zvířat, proto považuje vybavení hasičů, kteří je zachraňovali, za potřebné. Záchrannou síť lze použít nejen pro koně, ale třeba osla, krávu nebo tele. Do konce roku 2015 budou mít toto speciální vybavení dva hasičské sbory a HZS Libereckého kraje je tím prvním.

Nový přírůstek do vybavení je velmi cenný, protože zásahy hasičů u zvířat nejsou ojedinělé. Hasiči HZS Libereckého kraje měli od začátku roku přes padesát zásahů záchrany zvířat. Sdružení EDUvet.cz by rádo do budoucna vybavilo záchrannými sítěmi HZS všech krajů. Tato byla koupena z prostředků veřejné sbírky, vyhlášené sdružením.

Díky novému vybavení budou lépe chránění i hasiči samotní. Síť totiž na rozdíl od popruhů dostatečně fixuje zvířata s různou anatomickou stavbou. Popruhy mohou ze zvířete sklouzávat, čímž dochází k jeho vystresování. V těchto situacích mohou zvířata záchranáře zranit. Přinášíme vám reportáž ze školení pro zacházení s novou záchrannou sítí, a to při použití figuríny koně v životní velikosti.

EDUvet.cz vyhlásil veřejnou sbírku na nákup speciálního vybavení za účelem zlepšení možnosti záchrany koní a velkých hospodářských zvířat při nouzových situacích. Není-li vám lhostejný osud koní v těžkých situacích, přispějte na dobrou věc, nikdy nevíte, kdy bude pomoc potřebovat váš kůň.

Číslo účtu: 2100669632/2010 u Fio banky.

Aktuální informace najdete na facebookových stránkách Záchranné sítě pro koně – Veřejná sbírka.

Žijí v našich vodách

Hořavka hořká (Rhodeus amarus)

Hořavka hořká (Rhodeus amarus)

Odkud pochází: Teprve v nedávné době (století až tisíciletí) se rozšířila po střední a západní Evropě z oblasti Černého moře.

Kde se u nás vyskytuje: Roztroušený výskyt ve stojatých i tekoucích vodách, převážně v nižších polohách s výskytem mlžů. Hořavky kladou jikry do žaber živých mlžů, bez kterých nemohou dokončit v přírodě vývoj.

Čím se živí: Drobná rostlinná (nárosty, detrit) i živočišná (zooplankton, larvy hmyzu) potrava.

Jak druh poznáme: Drobné vysoké tělo a relativně dlouhá hřbetní ploutev. Samice v době rozmnožování s charakteristickým dlouhým kladélkem, u samců výrazný namodralý pruh na bocích.

Rozmnožování: Hořavky kladou jikry do žaber živých mlžů, bez kterých nemohou dokončit v přírodě vývoj.

Zajímavosti: Zatímco hořavka hořká je parazitem evropských mlžů, protože je využívá pro vývoj jiker a dokáže se bránit parazitickým larvičkám mlžů, nepůvodní škeblice asijská, která se šíří v Evropě je naopak parazitem hořavky hořké. Larvy škeblice asijské mohou využívat hořavku jako hostitele a dospělá škeblice se ubrání nakladení jiker hořavkou.

Ing. Miloslav Petrtýl, Ph.D., Česká zemědělská univerzita v Praze.

Nabídka psů

Naděje pro čtyři pracky o.s.

Opřetice 64E (v mapě značeno jako „Vyzradilka“)
(u Bystřice u Benešova)
tel. číslo: 608 277 306
č. účtu: 240 080 69 85 / 2010
www.nadeje-pro-ctyri-packy.estranky.cz

Matýsek

Pětiletý kříženec maltézáčka. Je kastrovaný a čipovaný. Matýsek je velmi kontaktní a přátelský pejsek, i k cizím lidem je vstřícný a nebojí se jich. Moc rád se mazlí. I přesto, že je hodný a kamarádský, potřebuje důsledné vedení a jasně daná pravidla. Matýsek miluje dlouhé procházky a hodně pohybu.

Drago

Asi dvouletý německý ovčák. Je velice temperamentní a potřebuje proto velkou dávku pohybového i duševního vyžití. Drago je ideální pejsek pro výcvik poslušnosti, pro psí sporty a k lidem, kteří jsou aktivní a rádi chodí na výlety a dlouhé procházky. Své nové paničce nebo páníčkovi bude Drago oddaným přítelem a výtečným hlídačem. Nejlépe by mu bylo v domku s dobře zabezpečenou zahradou.

Andulka

Psí babička – slepá a hluchá. Těžko soudit, jaký život má za sebou, to už nehraje roli, důležité je změnit její budoucnost. Hledáme proto opravdu hodného a citlivého člověka, který by se nebál ujmout se staré fenečky a dopřál jí důstojné dožití v láskyplném prostředí. Andulka potřebuje zvýšenou péči v oblasti hygieny, jinak je absolutně nenáročná, většinu dne prospí a na proběhnutí jí stačí zahrádka nebo krátká procházka.

Sam

Peruánský naháč Sam je pes s průkazem původu. Narodil se 12. února 2012, je čipovaný a kastrovaný. Sam skončil v útulku, protože původní majitelé nezvládli jeho výchovu. Sam je temperamentní, veselý a hodně živý pes. Potřebuje dostatek pohybu a zaměstnání a hlavně zkušeného a důsledného páníčka či paničku, kteří mu vymezí hranice a budou k němu přistupovat přísně, ale spravedlivě.

Blesk

Asi devítiletý kříženec Blesk přišel do útulku po smrti svého páníčka, po kterém velmi tesknil. Blesk je přátelský a vstřícný pes, je kamarádský a má moc rád lidi. Miluje dlouhé procházky, je proto vhodný spíše k aktivně žijícím lidem. Hodí se jak do bytu, tak do domku se zahrádkou.

Ruda

Ruda je asi šestiletý kříženec. Je čipovaný a kastrovaný. Je to velice temperamentní a veselý pejsek, miluje pohyb a dlouhé procházky. Je učenlivý a vnímavý, proto by se klidně hodil i na nějaký psí sport. Základní povely zvládá, na vodítku chodí dobře. Ruda je vhodný spíše k člověku, který už určité zkušenosti s pejsky má. Při správném vedení z něj bude super parťák a společník.

Argo a Reno

Kříženci bloodhounda Argo a Reno jsou tři a čtyři roky staří. Do útulku se dostali z nevyhovujících podmínek, oba byli bojácní, nesocializovaní a vystresovaní. Pomalu se to ale mění. Argo je takové přerostlé psí miminko, ke svému ošetřovateli se lísá, tulí, moc rád se mazlí. Reno je velmi milý a mazlivý, ale zpočátku trochu nedůvěřivý. Jakmile však zjistí, že to s ním myslíte dobře, promění se v úžasného psího kamaráda. Oba pejsci potřebují dostatek pohybu a trpělivé páníčky. Do nových domovů mohou jít i odděleně. Argo i Reno jsou kastrovaní a čipovaní.

Koťátko

Koťátko je želvovinová, asi tříměsíční kočička. Je mazlivá, velmi hodná, čistotná a k lidem přátelská. Nebojí se ani jiných koček ani pejsků, spíš by si s nimi ráda hrála. Koťátko může jít do domácnosti, kde už nějaké zvířátko mají.

Pes

Hyperaktivní Matty

Matty, hyperaktivní kříženec boxera, je nádherný pes, pro mladou maminku s kočárkem však každou procházku změní v hororový zážitek. A co teprve vítání návštěv. Je tohle vůbec pes do bytu? Zaberou Rudovy zdánlivě jednoduché triky i na takového „janka“? Je vůbec reálné, aby mladá maminka zvládla svého miláčka Mattyho?

Kočka

Temperamentní Sisi

Vozíčkářka Renata s přítelem Petrem mají dvě kočky Sisi a Kačenku, chovají se k nim jako k dětem. Sisi jim ale postupně demoluje byt. Doufají, že jim někdo pomůže. Stane se soužití s jejich kočičími přáteli konečně příjemné, nebo budou pořizovat stále dokola nové vybavení obýváku?

Stopáž26 minut
Rok výroby 2016
 P ZJ ST AD HD