Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

Pes nejvěrnější přítel

Spolek Pes nejvěrnější přítel, z.s., byl založen letos v březnu. Od té doby za sebou má kus práce. Spolek se zaměřuje především na odebírání pejsků z nevhodných podmínek, jejich socializaci a hledání nových domovů. V dočasné péči se v tuto chvíli starají jeho členové o 27 pejsků včetně štěňat a zhruba 60 pejskům se již podařilo najít dobré nové náhradní a hlavně trvalé domovy.

Pod hlavičkou spolku probíhají různé akce za účelem získání peněz na provoz, veterinární péči a další potřeby zvířat v péči spolku. Proto rozjeli takzvanou „šátečkovou akci“. Vše začalo se šátečky pro pejsky s nápisem Hledám domov. Šátky byly původně určeny pouze pejskům ze spolku, ale myšlenka se rychle ujala a o šátečky začali žádat i jiné ochranářské spolky. K tomu se připojili i jednotlivci, kteří chodí pravidelně venčit útulkové psy. Koupili pro venčené psy šátek, aby každý hned viděl, že venčený pejsek svůj šťastný domov teprve hledá. Šátků se prodalo už větší množství a nabídku rozšířily i nápisy jiného znění, například „Jsem adoptovaný“ či šátky se jmény. Veškerý zisk z prodeje jde pejsky v dočasné péči spolku (na péči o ně, očkování, veterinární ošetření, krmivo apod.).

Dalšími akcemi je prodej potištěných triček či spolkový kalendář. Všechny tyto aktivity mají společný cíl: získat finanční prostředky pro pejsky v péči spolku pes nejvěrnější přítel.

Chcete-li se dozvědět o spolku víc, podívejte se na web.

Místo pro přírodu – veřejná sbírka na ochranu ohrožených přírodních lokalit

Již dvanáct let se díky veřejné sbírce Místo pro přírodu daří zachraňovat zhruba 10 hektarů cenných přírodních pozemků ročně. V těchto dnech se rozjíždí další kolo této kampaně. Ke 120 zachráněným hektarům tak, budou-li dárci i nadále sbírce nakloněni, brzy přibydou další.

Cílem kampaně Místo pro přírodu je výkup přírodně hodnotných pozemků či pozemků, na které je možné přírodu „navrátit“. Během předchozích let se takto podařilo vykoupit již téměř 120 hektarů pozemků na 27 lokalitách po celé České republice.

Vlastníkem vykoupených pozemků je Český svaz ochránců přírody, spolek s více jak pětatřicetiletou tradicí a téměř 7 tisíci členy. Lokality poté přebírají do péče místní pozemkové spolky, neboť o většinu z nich je potřeba nějak pečovat – kosit, spásat, obnovovat tůně…

Všechny vykoupené lokality jsou přístupné veřejnosti. Na řadě z nich najdete informační tabule či jednoduchá odpočívadla, byl vydán stručný turistický průvodce (ke stažení v pdf), pravidelně se konají komentované prohlídky pro veřejnost. Vlastnické právo k pozemkům je důležité pro trvalé zajištění jejich ochrany a péče.

Pomoci může kdokoliv. Číslo sbírkového účtu je 9999922/0800. Podrobnosti o kampani i všech vykoupených lokalitách naleznete na www.mistoproprirodu.cz.

Žijí v našich vodách

Candát obecný (Sander lucioperca)

Odkud pochází: Větší část střední a východní Evropy (povodí Baltského a Černého moře), introdukován do vod západní a jižní Evropy (Francie, Španělsko, Itálie).

Kde se u nás vyskytuje: Vyskytuje se na většině území ČR. Typická ryba dolních úseků řek a stojatých vod. Vyskytuje se v pomalu tekoucích vodách, menších tůních, až po velké údolní nádrže.

Jak druh poznáme: Tělo je pokryté hřebenitými (drsnými) šupinami. Protažená hlava s velkými koncovými ústy. Pro candáta jsou typické tzv. psí zuby, které mu v přední části vyčnívají z tlamy. Má dvě hřbetní ploutve, první hřbetní ploutev je vyztužená tvrdými ostnitými paprsky. Tělo je protažené, v bocích zploštělé, má na bocích výrazné svislé tmavé pruhy (podobně jako okoun). Dorůstá do velikosti přes 100 cm při hmotnosti kolem 10 kg.

Čím se živí: Nejmladší jedinci se živí zooplanktonem (perloočky, buchanky), starší jedinci přecházejí na drobné bezobratlé živočichy. Od velikosti cca 12 cm přechází k dravému způsobu života a požírá menší rybky. Jedná se o druh s typicky večerní až noční aktivitou.

Rozmnožování: V dubnu až květnu při teplotě 10–14 °C budují samci ve štěrkovém substrátu dna mělké třecí hnízdo. K výtěru dochází v párech, po oplodnění samec hnízdo hlídá.

Zajímavosti: Candát často konzumuje poraněné i uhynulé ryby, funguje tak jako jakási „zdravotní policie“. Má velmi kvalitní a ceněné maso, proto je často nasazován do chovných rybníků jako doplňková dravá ryba.

Respondent: Ing. Miloslav Petrtýl, Ph.D., Česká zemědělská univerzita v Praze

Nabídka psů

Záchytná stanice pro opuštěné a nalezené psy
Na Brunclíku, Kutná Hora-Karlov
tel. číslo: 606 908 540
č. účtu: 43 – 738 336 02 07 / 0100
facebook.com/psi.kutnahora

Goro

Pětiletý kříženec Goro je pejsek menší velikosti. Ostatní psy toleruje. Zajímavé je, že Goro má každé oko jinak vybarvené. Podle stavby těla se u něho dají vypozorovat předci huskyho a špice. Po těchto plemenech podědil temperament a sportovního ducha. Po příchodu do útulku byl velice plachý. Dokonce utekl, ale druhý den se vrátil a čekal před svým kotcem. Goro je charakterově velice dobře vybavený pes. Prostě poklad!

Rasty

Rasty je asi desetiletý kříženec drsnosrstého jezevčíka. Neměl jednoduchý život. S páníčkem se potloukal po různých ubytovnách, až nakonec skončil v útulku. Z tuláckého života si odnesl nějaký ten šrám na duši i na těle. Co se týká duše, tak je snad už vše v pořádku. Fyzicky se také zotavuje. Poslední neduh, který ho trápí, je ušní zánět, ale i ten je na ústupu. Má rád procházky. Rasty by se hodil ke starší lidem. Při prvním kontaktu je Rasty nedůvěřivý, ale jak si získáte jeho důvěru, tak máte kamaráda na celý život.

Spoty

Asi tříletý kříženec foxteriéra Spoty je dosti temperamentní. Temperament a nulové sociální návyky ho vylučují z adopce do rodiny s dětmi. Po pár týdnech v útulku se Spoty začal uklidňovat, začal si zvykat na vodítko i na kontakt s člověkem. Dnes už je ze Spotyho mnohem pohodovější pes, ale potřebuje důslednou výchovu. Tvrdohlavost, která je foxteriérům vlastní, Spotyho neopustila a je s ní tedy nutné počítat. Jinak je to ale príma pejsek.

Pedy

Pedy je mladý pes, kříženec typu bull. Potřebuje pohyb, unavit hlavu i tělo, zkušeného pejskaře a vůdčí vedení, nejlépe muže. Pedy se nehodí do rodiny s malými dětmi. Pedy je velmi úzkostný pejsek, má hodně energie a doposud neměl páníčka, který by ho správně vedl. Pokud si s Pedym padnete do oka, máte laskavou a trpělivou povahu, zkušenosti s výcvikem pejsků tohoto druhu, jste vítáni.

Forrest

Forrest je černý kříženec s hladkou srstí. V útulku je teprve chvíli, kamera se mu moc nelíbí, proto působí trochu nervozním dojmem. Jakmile však vezmete do ruky vodítko, stane se z něj ukázkový vycházkový pes. Forrest ovládá několik základních povelů. Záleží ovšem na jeho momentální náladě, jestli na povely bude reagovat či ne. Je zvyklý bydlet v bytě.

Ajax

Ajax je deset měsíců staré štěně – kříženec německého ovčáka. Ajax pochází z množírny a to se na něm také podepsalo. Od narození měl zdravotní problémy s udržením rovnováhy a s orientací. Naštěstí je díky dobré péči, které se mu dostalo v útulku, tento handicap už téměř neznatelný.

Hugo

Hugo je asi dvouletý americký pitbulteriér. Do útulku se dostal ve velice zanedbaném stavu a s vážnou kožní chorobou. Po náročné léčbě se dostal do fyzické i psychické pohody a Hugo mohl jí do nového domova. Adopce však, bohužel, nevyšla a Hugo se vrátil do útulku. Jako u většina pitbulů je i Hugo hodný a inteligentní pejsek. Díky jeho fyzickým parametrům však doporučujeme fyzicky silnějšího páníčka.

Jefrey

Jefrey je kříženec německého ovčáka asi dva roky starý. Je to mlaďoch a pohodář, ale také velice dobrý šplhoun, což mu trošku znesnadňuje šanci na umístění. V útulku je skoro už rok a stále čeká na svou šanci. Najde se pro něj hodná panička nebo páníček, kteří si s ním poradí? Jefrey je hodný, aktivní a mazlivý pes.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2015
 P ZJ ST AD HD