Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová

Obsah dílu

Přehrát vše

Záchranná stanice Cibela

Toto sdružení původně začínalo svoji činnost podporou českých útulků, časem se však jeho členové od této formy pomoci odklonili a začali provozovat vlastní domácí depozita. Azyl u nich nacházejí nejen pejsci, ale i kočičky, kterým následně hledají nové trvalé domovy. Nacházejí je nejrůznějšími způsoby a jedním z nich je i spolupráce s jednou jindřichohradeckou kavárnou, kam vozí jeden den v týdnu kočičky a návštěvníci si je mohou pohladit, pomazlit a případně rovnou adoptovat. Nenechte si ujít reportáž z Jindřichova Hradce, kam se za Cibelou vypravíme.

Více informací o tomto sdružení najdete na www.cibela.cz.

Pták roku: potápka černokrká

2. února vyhlásila Česká společnost ornitologická ptákem roku 2015 potápku černokrkou. Tento krásný a elegantní pták je ztělesněním problémů, ve kterých se nacházejí české a moravské rybníky.

Nádherně a nápadně zbarvená potápka černokrká je veřejnosti téměř neznámá. Ještě nedávno hojný ptačí druh z Česka již téměř vymizel. Na jeho záchranu ale rozhodně není pozdě. Počty potápek černokrkých se u nás dramaticky měnily. V padesátých a šedesátých letech hnízdily potápky černokrké v koloniích i o několika stovkách párů. V roce 2014 se podařilo najít celkem jen 50 hnízd. „Takto drastický pokles dříve silné populace nemá v evropském kontextu obdoby. Podobná situace není ani v okolních zemích, například v Polsku či Německu se potápkám stále daří dobře. Příčiny úbytku tedy musíme hledat u nás doma,“ říká Zdeněk Vermouzek, ředitel ČSO.

Česká společnost ornitologická v letošním roce zaměřuje svou pozornost na mokřady. Potápka černokrká je typickým ptákem rybníků a dobře odráží všechny jejich problémy. Její potravu tvoří především různí vodní korýši a larvy hmyzu. Protože se při lovu řídí zrakem, k životu potřebuje rybníky s čistou vodou plné nejrůznějších forem života (učeně „biodiverzity“). Podle přítomnosti potápek tedy na první pohled poznáme „zdraví“ toho kterého rybníka. Lokality s jejich výskytem patří u nás nejen z ornitologického hlediska k těm nejcennějším.

Hlavním důvodem úbytku potápek je příliš intenzivní chov kaprů. Pokud jich je v rybníce moc, jednak přímo kalí vodu, jednak zcela změní složení živočichů i rostlin ve vodě. Druhým problémem je nadměrné množství fosforu, který se do vody dostává z okolních polí. Velké množství fosforu vede k nedostatku kyslíku ve vodě, která se pak mění v páchnoucí hnědou břečku.

Potápka černokrká je tak příkladem nutnosti komplexního přístupu k ochraně přírody a krajiny – ač se jedná o druh striktně vázaný na vodní prostředí, některé příčiny jejího úbytku leží i daleko od rybničních břehů. Pokud dokážeme vytvořit prostředí vhodné a atraktivní pro potápky, pomůžeme tím i celé řadě dalších, na mokřady vázaných druhů. Celkově pak bude naše krajina bohatší a krásnější – nemluvě o možnosti vykoupat se v čistém rybníce. Že nejde o utopii, ukazují zkušenosti z několika rybníků, kam se snížením rybích obsádek a vhodnou úpravou okolí podařilo rychle vrátit dřívější kypící život. Jsou to ostatně ta místa, kde se dodnes můžeme setkat i s letošním ptákem roku (například Vrbenské rybníky u Českých Budějovic, Lednické rybníky, rybník Řežabinec na Písecku, rybník Rod na Třeboňsku, Bohdanečský rybník, extenzivněji využívané rybníky v Poodří).

V reportáži se dozvíte informace nejen o tomto zajímavém ptákovi, ale také to, jak se sami můžete zapojit do jejich ochrany. Více informací najdete na www.birdlife.cz.

Nová biologická metoda léčby artrózy u psů

Trápí vašeho pejska bolestivá artróza? Pomoc je na dosah ruky. V reportáži vám představíme převratnou metodu, která dokáže toto onemocnění zastavit a vašeho čtyřnohého kamaráda zbaví bolesti.

Artróza je degenerativní onemocnění kloubů a vzniká z různých příčin. U psů se nejčastěji jedná o vrozené vývojové vady, zejména dysplazii kyčelních či loketních kloubů a dalších. Artróza však trápí také pejsky po úrazech kloubů či s přetrženými kolenními vazy a podobně. Donedávna znamenala tato diagnóza doživotní užívání analgetik tlumících bolest, nebo aplikaci kyseliny hyaluronové, která sice do kloubu přivede živiny, ale už nedokáže ovlivnit regeneraci.

Výzkum v této oblasti se proto soustředil na techniky, které by dokázaly přímo ovlivnit regenerační funkce kloubní chrupavky. Výsledkem je unikátní metoda, při které se do postiženého kloubu aplikuje obohacená vlastní krevní plazma. V humánní medicíně se tato metoda již několik let úspěšně používá. Ve veterinární medicíně je však novinkou. Díky aplikaci obohacené vlastní plazmy do kloubu dochází k intenzivní regeneraci kloubu a to po celých šest týdnů. Metoda je zcela biologická a nemá žádné vedlejší účinky. Obvykle se aplikují dvě dávky, což postačí ve většině případů k tomu, aby měl pejsek minimálně rok klid od bolesti. Tato metoda navíc zabraňuje dalšímu rozvoji artrózy.

Trénink jako rozhovor

V dalším dílu seriálu Trénink jako rozhovor si povíme, zda je možné dělat klikrtrénink bez klikru.

Nabídka koček

Azyl pro opuštěné kočky Lucky
Černiv 30, Lovosice
tel. č.: 416 591 322 a 777 444 373
č. účtu: 1005659319/0800
www.azyllucky.estranky.cz, www.facebook.com/AzylProOpusteneKockyLucky

Klikněte pro větší obrázek EXINKA je asi 5–6 roků stará kočička, je kastrovaná, očkovaná, odčervená. Do útulku se dostala březí. Zpočátku byla velmi ostražitá, a když porodila, nebyla s ní žádná řeč. Postupně se z ní ale stala mazlivá a přítulná kočička. Exinka je milá a čistotná, lidí se nebojí, ostatní kočky jí nevadí, zvykla si i malé pejsky, kteří jsou v azýlku. Je to kočka na mazlení, bude s ní radost sdílet gauč u televize.

Klikněte pro větší obrázek Asi pětiletá ELIŠKA je kastrovaná, očkovaná a odčervená. Všimněte si, že nemá ocásek. Ten jí ukousl pes, ale rána je již zahojená. Eliška to naštěstí snáší poměrně dobře. Eliška je neobyčejně milá a hodná kočička. Je přítulná, mazlivá a velmi klidná. Je typem hodné české kočky, která je výbornou společnicí, nedělá potíže, a když je Vám mizerně na duši, tak to neomylně pozná. Přilehne si a hřeje Vás svojí láskou a přenáší pozitivní vibrace.

Klikněte pro větší obrázek ARANKA je asi 2,5letá kočička, je očkovaná, odčervená, kastrovaná. Je velmi mazlivá, milá a přijde na zavolání. Aranka nemá ráda větší množství koček, dává přednost menší smečce. Ráda se projde po zahradě. Aranku nabízíme pouze do domku s výběhem, kam si může volně odběhnout z domu (například dvířky). Pokud si může vybrat, dává přednost vykonávání toalety na čerstvém vzduchu. Jinak je to velmi vděčná, mazlivá a hodná kočka.

Klikněte pro větší obrázek DAMIÁN je 1,5 starý kocourek, je kastrovaný a očkovaný. Po úrazu přišel o oko, ale nijak mu to nevadí. Damiánek je úžasně pozitivní kocourek. Je velmi společenský a hravý. Ke zvířatům je velmi vstřícný a přátelský. V nové domácnosti by byl šťastný s nějakým zvířecím kamarádem, sám by byl asi smutný. Rád by někomu dělal společnost. K lidem je přítulný a hodný.

Klikněte pro větší obrázek Asi 3-4 letá kočička CÁCORKA je očkovaná, kastrovaná, odčervená. Cácorka je hodná a klidná kočička, drží se domu, nevzdaluje se příliš ode dveří, pořád má strach, aby je někdo nezavřel a ona nezůstala zase venku. Cácorka se i venku ráda přilepí na nějakou kočku a dělá jí společnost. Proto si myslíme, že by byla vhodná jako společnice pro nějakou osamělou kočičí duši. Cácorka dává přednost ženám, nejspíš proto, že ji krmila paní, tak jim víc důvěřuje.

Klikněte pro větší obrázek MEDUŇKA je 3-4letá kočička, je kastrovaná, očkovaná, odčervená. Je velmi milá a mazlivá. Meduňka si rozumí s kočkami, s pejsky i s dalšími tvory v azýlku. O všechny by nejraději pečovala, je to taková ochranitelka. V azýlku adoptovala několik koťat a opatruje je jako vlastní. Kdyby mohla jít do domácnosti, kde už žije nějaké mladé zvířátko, bylo by to fajn. Meduňka je společenská, hravá, přítulná. Jméno dostala podle medového zbarvení na prsíčkách a také podle bylinky meduňky, která navozuje pocit klidu a pohody.

Klikněte pro větší obrázek TRAMÍNKA je asi půlroční kotě, je odčervená a očkovaná. Tramínka se nechá hladit a šimrat, ale metál za mazlivost bych jí nedala. Jinak je to velmi klidná a hodná kočička. V azylu se velmi uklidnila a nechala se adoptovat postarší kočičkou Exinkou, která se stará o všechna koťata i dospělé kočičky, které se cítí osaměle. Tramínka je čistotná a může být i v domě s výběhem.

Klikněte pro větší obrázek BENŽEMÍNKA je asi roční kočička. Je očkovaná, kastrovaná, odčervená. Je to milá a hodná kočička. Nechá se chovat a hladit, ale není extrémně přítulná. Spíš by se jí líbilo v domku s výběhem na zahrádku. Je to velmi chytrá a přizpůsobivá kočička, rychle odhadne situaci a přizpůsobí se. Prostě kočka jak má být.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2015
 P ZJ ST AD