Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová

Obsah dílu

Přehrát vše

Záchranná stanice pro dravé ptáky Rajhrad

Hlavním posláním záchranné stanice je pomoc zraněným dravým ptákům, jejich léčba a, pokud je to možné, návrat do volné přírody. Dalším úkolem je péče o nalezená mláďata, jejich dokrmování a buď přiložení do hnízda adoptivním rodičům v přírodě, nebo jejich příprava na pozdější vypuštění.

Úspěšnost návratu do přírody se pohybuje v rozmezí 55–70 % z celkového počtu. Zbytek uhyne na následky zranění nebo zůstává jako trvalý handicap na dožití ve stanici.

Záchranná stanice v Rajhradě byla založena v roce 1999. Do stanice se dostávají především běžnější druhy ptáků, jako je například poštolka obecná, káně lesní, kalous ušatý nebo puštík obecný. Ze vzácnějších druhů to byl ostříž lesní, dřemlík tundrový nebo moták lužní.

Nejčastějšími zraněními, se kterými se pracovníci záchranné stanice setkávají, jsou fraktury křídel, popáleniny el. proudem, ale také otravy, postřelení nebo nelegální chov v zajetí.

V reportáži vám představíme záchrannou stanici, její obyvatele dočasné i ty trvalé a dozvíte se i o dalších aktivitách, do kterých se mohou případní zájemci zapojit (například adopce zvířat, veřejná sbírka či podpora dravých ptáků v přírodě).

Více informací najdete na www.draviptaci.cz.

Azyl pro morčata u Reny

Renata Hájková bydlí na sídlišti v pražské Krči a svůj domov sdílí s morčaty, která zachraňuje a poté jim hledá náhradní a hlavně dobré domovy. Úzce spolupracuje s veterinární klinikou v blízkosti svého bydliště, odkud se k ní morčátka také dostávají, pokud je původní majitel nechce a má alespoň tolik slušnosti, že se poptá u veterináře. Možná vás to překvapí, ale i morčata končí často na ulici. Lidé se ani nenamáhají morčeti najít náhradní domov, pokud je omrzí. A tak morčata končí v krabicích u popelnic, vyhozená do křoví, kde se strachy krčí a pokud je někdo nenajde a nepostará se…

V reportáži vám představíme svěřence R. Hájkové i jí samotnou a dozvíte se o morčatech a jejich potřebách více. Velmi důležité je už samo rozhodnutí, zda si morče vůbec pořídit, musíte vědět, jaké potřeby morčátka mají a být si jisti, že chov morčete zvládnete i finančně. Důležité je také to, odkud a hlavně od koho si morče pořídíte. No, a pokud byste chtěli udělat dobrý skutek a osvojit si morčátko – bezdomovce a budete k péči o zvířátko přistupovat zodpovědně, mohli byste si některé z Azylu u Reny osvojit.

Více informací najdete na www.morcataureny.stranky1.cz.

Trénink jako rozhovor

V dalším dílu seriálu Trénink jako rozhovor si povíme něco o zlozvycích v tréninku a jak se jich zbavit.

Nabídka koček

Depozitum Týn nad Vltavou
Kočka v srdci z.s.
Přední Podskalí 172
telefon: 605 788 750
číslo účtu: 2200731130/2010
www.kockavsrdci.cz

Klikněte pro větší obrázek KOPRETINKA je čtyřletá kočička. Do útulku se dostala z lokality, kde přežívalo větší množství koček a nekontrolovatelně se tam množily. Kopretinka je velmi milá a mazlivá kočička. V novém domově by uvítala i dalšího kočičího kamaráda. Nejlépe by jí bylo v domku se zahrádkou.

Klikněte pro větší obrázek EDDIE je pětiletý kocourek. Do útulku byl přijatý z nevyhovujících podmínek. Eddiemu nevadí společnost ostatních kočiček, ale při kontaktu s lidmi je stále ještě dost obezřetný a nedůvěřivý. Potřebuje hodně trpělivosti. Je vhodný do klidné domácnosti, nejlépe ke starším lidem.

Klikněte pro větší obrázek SOFINKA je krásná pětiletá kočičí dáma. Má ráda společnost lidí a nevadí jí ani jiná zvířátka. Jako správná kočka miluje výšky, ze kterých pozoruje veškeré dění okolo. Sofinka je nepřehlédnutelná kočičí osobnost a už se moc těší do nového domova.

Klikněte pro větší obrázek MERUŇKA je čtyřměsíční kocourek. Při příjmu bylo zjištěno, že má poškozený ocásek, zřejmě po střetu s autem. Dostal silná antibiotika a poté mu byl ocásek amputovaný. Meruňka je velmi mazlivý a milý kocourek. Má rád lidi a s oblibou se nechává drbat na bříšku a hladit po hlavičce. Miluje válení se po gauči, honění míčku, lovení plyšové myšky a dobrou baštu. Meruňka se hodí pouze do bytu. Uvítal by dalšího kočičího kamaráda.

Klikněte pro větší obrázek Sedmiměsíční FAUSTÝNKA je veselé a družné koťátko, zvyklé na společenství koček. Má špatné zkušenosti s pejsky, a tak si je drží od těla. Miluje mazlení a tulení na klíně, drbání na zádíčkách i pod bradičkou. Umí ale také pořádně zlobit, jako každé správné koťátko. Pro Faustýnku by se hodilo bydlení v domečku se zahrádkou, aby si mohla vyběhnout ven. V novém domově by jí nevadil ani další kočičí kamarád.

Klikněte pro větší obrázek Tříletá JOSEFKA je extrémně mazlivá kočička. Hledáme pro ni klidný domov nejlépe v domku se zahrádkou, aby se mohla za pěkného počasí vyhřívat na sluníčku. Josefka se hodí jak do rodiny s dětmi, které vědí, jak se chovat ke kočičkám, tak jako společnice ke staršímu člověku.

Klikněte pro větší obrázek DŘEVÍK je krásný dvouletý kříženec britské kočky. Je to dokonalý společník a velký pohodář. Miluje drbání, mazlení a chování na klíně. Ostatní kočky mu nevadí, na pejsky si postupně zvyká. Hledáme pro Dřevíka klidný domov, nejlépe v bytě.

Klikněte pro větší obrázek Pětiletý kříženec britské kočky s netradičním zbarvením slyší na jméno KŘÍŽEK. Než se dostal do útulku, měl namále – málem umrzl. Křížek je nekonfliktní a mazlivý kocourek. Náležitě si užívá tepla a lenošení. Nejlépe by mu bylo v bytě u hodných lidí, kteří ho budou mít rádi.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2015
 P ZJ ST AD