Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

Slepice v nouzi

Nezisková iniciativa Slepice v nouzi si za svůj hlavní cíl stanovila pomoci slepičkám z vajíčkových velkochovů. Snahu je, aby slepice prožily co největší část svého života (slepice se mohou dožít více než 10 let!) tam, kde uvidí slunce, trávu, žížaly…, kde se budou moci popelit, běhat po zahradě.

V reportáži vás seznámíme s tím, jak lze slepičkám z velkochovů pomoci, například adopcí. Navštívíme majitelku hned několika adoptovaných slepic, která má s adopcí dlouholeté zkušenosti a slepičky se u ní mají jako v bavlnce. Celé to začalo s první slepičkou, která vypadla na pražském okruhu z jedoucího náklaďáku mířícího na jatka. Nenechte si ujít příběh slepičky Jíři a její zachránkyně.

Pomoci ale může každý, i vy. Způsobů je celá řada. Začíná to snadno při vašem každodenním nákupu a končí třeba rozhodnutím pořídit si vlastní slepičky na zahradu. Pomoci můžete ale také například jako dobrovolník, finančně nebo materiálně. Více informací najdete na www.slepicevnouzi.cz.

Očkování koček

Očkování koček není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jiné očkování doporučují veterinární lékaři pro kočky, které žijí výhradně v bytech, a jiné to je u koček, které se pohybují volně. Pokud máte kombinaci obou těchto „druhů“, komplikuje se to celé ještě poněkud více, protože venkovní kočka by mohla přenést na kočku domácí nějaký zdravotní problém.

Očkování proti vzteklině je u koček také námětem na zamyšlení. Někteří veterináři ho doporučují aplikovat bez výjimky, jiní zase varují před možností zhoubného bujení, které může toto očkování vyvolat, a proto nedoporučují očkovat kočky pobývající výhradně v bytech. U těch venkovních to musíte zkrátka risknout.

No, očkování koček je určitě téma, které si zaslouží větší pozornost. I proto jsme oslovili veterinárního lékaře a požádali ho o radu.

Trénink jako rozhovor

V dalším dílu seriálu Trénink jako rozhovor si povíme, zdali existují dobré a špatné způsoby, jak si zvíře říká o práci.

Nabídka psů

Útulek pro opuštěná a zatoulaná zvířata
Školní 9, Most-Rudolice
tel. č.: 602 432 302, 476 703 605
č. účtu: 252 248 – 491 / 0100
www.utulek-most.estranky.cz

Klikněte pro větší obrázek Kříženec zlatého retrívra BAX je asi jeden až dva roky starý. K cizím lidem je trošku nedůvěřivý, ale pod dobrou a vlídnou lidskou rukou si rychle zvykne na nového páníčka nebo paničku. Baxík nemá žádný výcvik. Nová majitelka nebo majitel musí být trpěliví a vyrovnaní.

Klikněte pro větší obrázek ARGA je vlkošedá německá ovčanda. Žila s paničkou u rodinného domku, ale paní zemřela a fenka zůstala sama. Arga je velice hodná a mazlivá. Je jí asi osm až deset let. Nejlépe by ji bylo opět na dvorku, nebo zahradě u rodinného domku.

Klikněte pro větší obrázek Tříletá kříženka německého ovčáka DÁJA už byla jednou osvojená. Po měsíci ale putovala zpátky do útulku. Důvodem bylo to, že si nerozumí si s dětmi. Dája proto půjde pouze do rodiny, kde už děti odrostly. K dospělým lidem i jiným pejskům je Dája bezproblémová. Velmi ráda chodí na dlouhé procházky. Pobyt v přírodě miluje.

Klikněte pro větší obrázek FERDA je asi sedmiletý kříženec. Je velmi milý, rád se pomazlí, miluje drbání, je nenáročný. Ferdík chodí vzorně na vodítku a procházky má ve velké oblibě. A když budou ve společnosti milovaného člověku, bude Ferda v sedmém nebi. Hodil by se ke starším lidem jako velmi příjemný společník.

Klikněte pro větší obrázek Tříletá bíglice KARA je k lidem přítulná, je velmi milá a hravá, ale má problémy s hygienou v bytě. Doporučujeme ji proto na zahradu do dobře zatepleného kotce k rodinnému domku. Její nová panička nebo páníček by měli být aktivní lidé, protože Kara vyžaduje hodně pohybu.

Klikněte pro větší obrázek ŽOLÍK je kříženec jezevčíka. Je mu asi šest let. Je to milý pejsek, ale ostatní pejsky příliš nevyhledává. Žolík umí chodit na vodítku a miluje dlouhé venčení. Nejlépe by mu bylo u sportovně založeného člověka, který by s ním rád trávil čas v přírodě.

Klikněte pro větší obrázek Tři až čtyři roky starý kříženec kavkazkého pasteveckého psa slyší na jméno KAZAN. Tenhle obřík je k lidem velice přátelský a problémy nemá ani s jinými pejsky. Je to pohodový a vyrovnaný pes. Někdo ho vyhodil u letiště, kde zmateně pobíhal. Kazan by se hodil nejlépe k rodinnému domku se zahradou.

Klikněte pro větší obrázek RUBY je desetiletá kříženka staforda. Má velice milou a přátelskou povahu. Je nekonfliktní, pouze u misky s krmením musí být sama. Ruby žila v panelákovém bytě. Na vodítku chodí vzorně, netahá, je poslušná. Vycházky do přírody přímo miluje. Hodila by se i k aktivnímu staršímu člověku, kterému by byla věrnu společnicí.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2015
 P ZJ ST AD