Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

Zbylo jich jen pět

V zoologické zahradě v americkém San Diegu uhynul v prosinci 2014 vzácný severní bílý nosorožec, který byl do Afriky převezen v roce 2009 ze zoo ve Dvoře Králové. Podle vedení zoo byl Angalifu jedním ze šesti posledních žijících svého druhu na světě. Pravděpodobně pošel věkem, bylo mu 44 let. Jeho smrt přibližuje tento úžasný živočišný druh k vyhynutí. Jeden severní bílý nosorožec zbývá také v České republice, je to samice Nabiré, další v americkém San Diegu a tři v Keni. Nyní však z Keni hlásí, že tři jejich severní bílí nosorožci z rezervace Ol Pejeta, původně ze zoo ve Dvoře Králové, odkud byli převezeni v roce 2009, nejspíše nebudou schopni přirozeného rozmnožení. Suni byl zřejmě posledním samcem svého druhu, který se mohl zapojit do přirozené reprodukce. Samec Sudán je už příliš starý. Zkusí zoo ve Dvoře Králové ještě umělou reprodukci? V Africe stále žije jižní poddruh nosorožce bílého a černý neboli dvourohý nosorožec.

Saarloosův vlčák – pes introvert

Saarloosův vlčák je pes, který se velice podobá vlku. Aby ne, když vznikl křížením vlka a psa domácího. Je štíhlý, zbarvení má obvykle vlkošedé ve všech odstínech a ve výrazu je „vlčí“. Patří k plemenům, jich je v Čechách pomálu a jehož majitelé se zhusta navzájem znají. Povaha tohoto psa je proměnlivá, temperamentní, ale je to pes-introvert a bývá hodně tvrdohlavý, ale podle chovatelů má povahu nepopsatelnou. Co však téměř všichni potvrzují, je fakt, že je to pes neobyčejně oddaný a věrný svému pánovi. K cizím lidem bývá naopak rezervovaný a jejich pozornosti se raději vyhýbá. Není mu vlastní otrocká poslušnost, člověk mu musí být spíše partnerem. Tresty a násilím saarloose nic nenaučíte. Žádá si trpělivost a důslednost, potřebuje vědět o lidské dominanci i nezávislosti a totéž poskytne svému pánovi i on. Je šťastný a spontánní ve smečce svého plemena a získat štěně znamená vyčekat si ho. U nás se saarloos objevil poprvé roku 2005. Je to Iriska, první oficiálně dovezená fena tohoto plemene, zapsaná v plemenné knize Českomoravské kynologické unie. Přivezla ji k nám paní Monika Soukupová, která spolu s Janou Rosenbergovou, další chovatelkou, nám o Saarloosových vlčácích a péči o ně poví víc.

Trénink jako rozhovor

V prvním dílu miniseriálu Trénink jako rozhovor si řekneme, co je to klikrtrénink.

Nabídka psů

Láska ke zvířatům o.s.
Tel.: 604 343 013
Č. ú.: 2200427286/2010
www.laskakezviratum.cz

Klikněte pro větší obrázek HUBERT je obří šestiletý kříženec plemene Cane Corso. Je to zdravý a socializovaný pes, umí chodit na vodítku i jezdit autem, má základní poslušnost a je zvyklý v bytě. Je čistotný a hledá klidné místo v rodině bez dětí a dalších zvířat v bytě nebo domku se zahradou a vnitřním bydlením. Je to společenský a postelový mazel, na svém pánovi závislý. Bude dobrý hlídač a aktivní kamarád páníčkovi s autoritou a zkušeností s podobným plemenem. Nová rodina však musí počítat s vyššími náklady na jeho „provoz“.

Klikněte pro větší obrázek KAZAN je sedmiletý, leč velice vitální kříženec ovčáka. Žil dlouho sám u opuštěného domu, proto si lidi obezřetně vybírá. Dokáže se zdvořile chovat v autě a poslouchat na základní povely, zvládá vodítko i chování v bytě. Hledá parťáka, kterému slíbí 100% čistotnost, když získá teplý pelech. Nehodí se k dětem, psy si vybírá, zato fenky má moc rád. Je společenský, aktivní, kamarádský a poslušný, navíc vlídného, leč pevného páníčka dobře ohlídá.

Klikněte pro větší obrázek Kříženka rhodéského ridgebacka MAYA je sedmiletá socializovaná fena, která umí chodit na vodítku i cestovat autem, má základní poslušnost, je zvyklá v bytě a je 100% čistotná. Není pohodlná, je naopak učenlivá a aktivní. Hodila by se na psí sporty, třeba caniscross. Je zvyklá na kočky, děti i psy – ale k dominantním jedincům se nehodí, je spíš submisivní. Potřebuje vlídné, ale důsledné vedení a uvítala by spíše paničku.

Klikněte pro větší obrázek Pětiletá fenka yorkšírkého teriéra bez průkazu původu LILI je moc milá, hodná a čistotná, zvyklá na městský provoz, jízdu autem i samotu doma. Je kastrovaná a málokdy štěká. Hledáme pro ni spolehlivou rodinu, která ses ní pomazlí, nabídne jí teplý pelíšek a zamiluje si její vrtochy. Problém nebudou ani děti a ostatní zvířata, nebudou-li dominantní.

Klikněte pro větší obrázek Kříženec špice, čtyřletý WOLFIE, je přizpůsobivý pejsek, který poslouchá na vodítku, na postroji, v autě i v bytě. Je čistotný, učenlivý a aktivní; hodil by se na psí sporty – třeba na agility nebo dogdancing. Snese se s mírnými psy a s fenami, které se mu zalíbí, si dokáže hrát celé hodiny. Ke kočkám a malým dětem se nehodí. Čeká na aktivního páníčka, který hledá usměvavého psího parťáka, s nímž bude sdílet jakýkoli sport a zábavu.

Klikněte pro větší obrázek LADY je 8letá kříženka severského plemene, socializovaná, zvyklá na vodítko, auto a režim v bytě. Navzdory svému věku je velmi aktivní a radostná. Je zvyklá na kočky, větší děti a dobře vychází se submisivními psy. Povahově je to moc hodná fenka, která potřebuje klidné domácí zázemí a teplý pelíšek. Má vřelejší vztah k ženám, jen se vzhledem ke své paličatosti nedá venku pouštět na volno.

Klikněte pro větší obrázek Kříženec labradora se zlatým retrívrem ČERT má 16 měsíců. Má za sebou úmrtí svého pána, jenže jeho energie byla nad síly pozůstalých. Potřebuje páníčka, který mu poskytne dostatečně dlouhé procházky a pevné vedení. Vzhledem ke svému temperamentu není vhodný k malým psům ani malým dětem, které by mohl při hrátkách povalit a nechtě zranit. Nehodí se ani na hlídání, chyběla by mu společnost. Na kočky je zvyklý. Nyní si zvyká v bytě, kde se učí čistotnosti, ale nepohrdne ani zahradou se spaním uvnitř.

Klikněte pro větší obrázek FOXY je čtyřletá a dobře socializovaná kříženka německého ovčáka. Jako typický ovčák vcelku poslouchá, vodítko ani auto ji nepřekvapí, je čistotná a zvyklá žít v bytě. Chová se jako odrostlé štěně, dobře se učí a nezahálí, jen je třeba s ní systematicky pracovat. Je zvyklá na kočky, děti i psy – ale spíše submisivní, zatím si s nimi neumí hrát, neměla s nimi zkušenosti. Bude spokojená jako jedináček nebo vedle vyrovnaného psa, který jí vše ukáže. Svému pánovi splní, co mu na očích uvidí, byť by měla raději paničku.

Stopáž27 minut
Rok výroby 2015
 P ZJ ST AD