Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

Naši ochranáři v Indonésii

Klikněte pro větší obrázek Znáte indonésko-českou neziskovou organizaci se zkratkou ISCP (Indonesian Species Conservation Program)? Kromě Hany Svobodové, o níž jsme nedávno vysílali reportáž v našem pořadu a která v Indonésii pracuje pro mezinárodní společnost na záchranu želv Turtle Foundation (Yayasan penyu Berau), a Stanislava Lhoty a jeho organizace Pesasir Balikpapan, který se angažuje v záchraně bornejských pralesů a v informování veřejnosti o necitlivém vysazování olejných palem na Borneu, je třetí ochranářskou organizací v Indonésii, která se zabývá ochranou biodiversity.

Michal Gálik, student zoologie a filmař, který nedávno našemu pořadu svěřil k odvysílání ukázky svůj film „Zelená poušť“, natočený na Borneu, se nedávno vrátil z Indonésie s dalším dokumentem, tentokrát o ochraně ohrožených pěvců, kteří postupně mizí z lesů Sumatry a přilehlých ostrovů. Právě na tyto ptáky a další ohrožené živočichy se zeptáme českých dobrovolníků pod vedením Tomáše Ouhela, kteří pracují v terénu a různě se aktivně účastní projektu na ochranu sojkovce dvoubarvého a zvláště loskutáka niaského, jenž už je kvůli ztrátě přirozeného životního prostředí a masivnímu odchytu z lesa v přírodě vyhuben. Podařilo se získat několik jedinců, které ještě chovají někteří domorodci v klecích. Teď se snaží je rozmnožit a navrátit do přírody.

I sojkovců v přírodě rychle ubývá, protože pytlácký lov je snadný. Stačí polapit jednoho člena rodiny, který později zoufalým voláním o pomoc přiláká do pasti i ostatní. Kromě ptáků se ještě snaží navrátit do přírody roztomilého primáta outloně váhavého a další drobné savce. Vedou vědecké výzkumy a usilují o informovanost osob z místních komunit, aby jejich snaha nepřišla nazmar.

Zachráněná Cindy

Klikněte pro větší obrázek Jedenáctiletá fena Cindy v únoru letošního roku ze dne na den zkolabovala, trpěla vysokou teplotou a byla skoro nepohyblivá. Majitelka ji odvezla na vyšetření na veterinární kliniku, kde jí provedli spoustu testů a za pomoci laboratorních testů z plzeňské laboratoře a z testů na infikaci klíštětem jí zjistili nemoc anaplazmózu.

Klikněte pro větší obrázek Je to onemocnění, které na psa může přenést klíště a při kterém dochází k poškození a zničení bílých krvinek. Projevuje se náhlou vysokou horečkou, zvířata jsou apatická a nežerou. Často se vyskytuje zvracení a průjem spolu s neurologickými příznaky. Zvíře nemá chuť se pohybovat, objevuje se ochrnutí jako důsledek zánětů v kloubech a s tím spojená bolestivost. Onemocnění může postihnout i vnitřní orgány, jako jsou játra, slezina a ledviny nebo oči. Zvířata mohou oslepnout. Proti této infekci není k dispozici žádná očkovací látka, proto je potřeba dbát na účinnou ochranu proti přenosu onemocnění. Také je samozřejmě potřeba denně prohlížet srst na případná klíšťata a okamžitě je odstraňovat.

Tato nemoc postihuje stejným způsobem i lidi, proto pozor, při letošní mírné zimě bude více nemocí od klíšťat. Jak to se Cindy dopadlo? Dozvíte se z naší reportáže.

Miniseriál z českých zoo: Pomáháme jim přežít

V dalším díle našeho miniseriálu zjistíme něco o ochraně orlosupa bradatého.

Nabídka psů a koček

Útule LOZ ČR Dášenka
Lučany 627, Jablonec nad Nisou
telefon: 606 472 619
číslo účtu: 78–5801360287/0100
utulek-dasenka-loz-jbc.webnode.cz

Klikněte pro větší obrázek CHARLIE je roční kříženec labradora střední velikosti. Má rád velkou společnost a miluje pomazlení. Hodí se k domku se zahrádkou, ale i do bytu. Rád chodí na procházky, a to i s dětmi, které ho obvykle dobře zvládají. Je to však rošťák a psí puberťák, s tím musí nový páníček počítat. Vždyť se ze zkušené rodiny už dvakrát do útulku vrátil…

Klikněte pro větší obrázek DONA je kříženec českého ovčáka a malamuta. Jsou jí 2 roky. Ze začátku bývá k lidem nedůvěřivá, ale jakmile si na svého páníčka zvykne, bude mu věrnou parťačkou. Dona je výborná hlídačka a je zvyklá být celoročně venku. Miluje procházky na vodítku a dobře se snáší s ostatními psy. Ovšem slepice nebo králíky by pořádně prohnala.

Klikněte pro větší obrázek LUMPÍK je menší, šestiletý křížený sirotek po zemřelé paničce. Je to klidný pes, pohodář a velmi rychle si zvykl na nové prostředí i na útulkovou smečku. Žil s paničkou v panelovém bytě a na procházky chodil na vodítku. Hledáme pro něj staršího páníčka, který mu nabídne pelíšek v bytě, plnou misku jídla, procházky do přírody a laskavé pohlazení.

Klikněte pro větší obrázek MAJDIČKA je moc hodná a přítulná tříletá fenka. Ale není to samotářka. Když ji panička jen na chviličku opustí, hlasitě pláče a štěká. Její láska k majitelce ovšem nenašla pochopení u sousedů v panelovém domě. Proto pro ni hledáme nový domov v domku se zahradou, kde by její projevy stesku nikomu nevadily.

Klikněte pro větší obrázek MATOUŠ je tříletý kříženec střední velikosti, kterého na Smržovce srazilo auto. Naštěstí měl jen povrchová zranění, která se už zahojila. Je to hodný a přítulný pejsek. Trochu plašan a temperamentní divoch, ale dá se zvládnout a bude vám věrným společníkem.

Klikněte pro větší obrázek JAROUŠEK je sympatický drobný kříženec ovčáka s bíglem. Jsou mu 3 roky. Někdo ho přivázal u ordinace útulkového veterináře a po něm také dostal jméno. Je to rošťák, potřebuje dostatek pohybu a procházek. Vydováděl by se v mladé aktivní rodině s většími dětmi. K malým dětem ho nedoporučujeme, je trochu žárlivý a tvrdohlavý a těžko by nesl, kdyby se o páníčkovu pozornost musel dělit s malými dětmi nebo jinými pejsky.

Klikněte pro větší obrázek Za všechny kočičky v útulku se vám představí sedmiměsíční kocourek ATHOS. Je to fešák, který se toulal a vlídné zacházení našel u staré paní, která si ho u svých kočiček však nemohla nechat. I když by se s nimi klidně kamarádil… Protože má krásný knír, dostal mušketýrské jméno. Je stejně jako ostatní očkovaný, odčervený a kastrovaný.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2014
 P ZJ ST AD