Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

Místo pro přírodu

Klikněte pro větší obrázek Cílem celostátní kampaně Místo pro přírodu je záchrana zajímavých přírodních míst prostřednictvím výkupů pozemků. Těžištěm je stejnojmenná veřejná sbírka, kterou vyhlásil Český svaz ochránců přírody. Za deset let se podařilo vykoupit téměř 100 hektarů na 23 lokalitách. Představíme vám dvě lokality, leží jen pár kilometrů od sebe. V lokalitě Nad Svitákem žijí vzácní ptáci a mravenci rašelinní. Tvoří ji soustava vlhkých až rašelinných luk, které takřka zázrakem nebyly v minulosti odvodněny, ale v důsledku toho už před několika desetiletími přestaly být obhodpodařovány a začaly zarůstat. Pozemkový spolek se v současné době snaží postupně kosení těchto luk opět obnovit. Je totiž pro přežití většiny vzácných druhů rostlin i živočichů, kteří zde žijí, nezbytné. Chvojnov je poměrně dobře zachované rašeliniště, v minulosti však vážně poškozené právě odvodněním okolních pozemků. Tady se výkupy zaměřují právě na pozemky v okolí vlastního rašeliniště. Zde se chystají úpravy, které by zlepšily vodní režim celé lokality, pomohly by rašeliništi a navíc vytvořily další zajímavé biotopy pro brodivé ptáky či obojživelníky.

Miniseriál: Naši plazi a obojživelníci

V tomto dílu miniseriálu, ve kterém se zabýváme plazy a obojživelníky České republiky, se dozvíme něco o ropuše obecné.

Pumi – hravý pes

Pumi, původně z Maďarska, je honácký pes, který se osvědčil v boji s dravou zvěří. Dnes je však především skvělým domácím psem, kterého můžete chovat v bytě a hodí se zejména pro sportovní kynologii i sportovně založené majitele.

Plemeno vzniklo v 17. – 18. století v Maďarsku křížením puli s importovanými německými a francouzskými psy podobnými teriérům. Za samostatné plemeno se považuje od počátku 20. století. Je to středně veliký pes se šedou, plavou nebo černou kudrnatou srstí, vždycky jednobarevný a vždycky v dobré náladě. Váží až patnáct kilogramů. Srst se mu musí trimovat a místy mírně stříhat. Má neúnavný temperament a inteligentní výraz. Je odvážný a vůči cizím trochu nedůvěřivý. Díky svému rozumnému chování, celkovému neklidu a živosti i bohatosti výrazů všude přitahuje pozornost. Je poměrně hlasitý. Je vždy aktivní a v pohotovosti, naopak neví, co je to plachost a flegmatičnost.

Nabídka psů

Útulek Troja
V Zámcích 56
Praha-Troja
telefon: 222 025 916, 222 025 917
www.upozpraha.cz

Klikněte pro větší obrázek DIVOCH je pes – sympaťák. Je to menší kříženec, a už podle jména poznáte, že to není žádný gaučák, ale velice aktivní pes, tudíž vhodný společník pro sportovně založeného páníčka. Lépe by mu bylo u dobře oploceného rodinného domku.

Klikněte pro větší obrázek Sedmiletý německý ovčák ROCKY je klidný pes, ale také bystrý a dobrý hlídač. Čeká na to, až bude moci bránit své teritorium, nejlépe u domku se zahradou. Ale i v bytě na vás rád počká, pokud mu věnujete dost času a procházek.

Klikněte pro větší obrázek SISI je kříženka německého ovčáka. Je jí pět let, ale je to temperamentní, hravá a aktivní fena. Vyžaduje hodně pohybu a potřebuje důsledného pána, aby se z ní stala dokonalá a poslušná psí dáma.

Klikněte pro větší obrázek Osmiletá fena amerického stafordšírského teriéra DŽOUKY trpělivě čeká na svého nového páníčka. Ale pozor – nepatří do rukou žádného chovatele začátečníka, nýbrž potřebuje vedení zkušeného chovatele, Je čistotná a hodí se do bytu.

Klikněte pro větší obrázek Kříženec labradora MYŠÁK je čtyřapůlletý veselý a temperamentní pes. Získáte v něm oddaného a věrného společníka, který vás bude láskyplně očekávat a hlídat společný prostor. Nejlépe by mu bylo v domku se zahradou.

Klikněte pro větší obrázek Šestiletý kříženec německého ovčáka BRIT se potuloval v metru na Florenci. Je temperamentní, dobrý hlídač, který se hodí spíš k domku se zahradou. Je třeba prověřit, zda se dobře snese s dětmi a ostatními zvířaty, páníčka však bude respektovat.

Klikněte pro větší obrázek DINA, kříženka plemene akita inu, byla nalezena v Praze-Zahradním Městě. Je to veselá, temperamentní fenka, která se hodí pro stejně založeného aktivního člověka. S pejsky se snáší dobře, při seznamování s fenkami postupujte opatrně.

Klikněte pro větší obrázek Sedmiletý SCARY, kříženec knírače, je hodný a mazlivý pes. Bude vám oddaným kamarádem. Dokáže být temperamentní a veselý, když se bude moci předvést před svým páníčkem a zaskotačit si s ním. Hodí se do bytu i na zahradu.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 P ZJ ST AD