Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

Průhledné a reflexní plochy a volně žijící ptáci

Klikněte pro větší obrázek Civilizace změnila krajinu zcela zásadním způsobem a z přírodního prostředí, které je domovem mnoha druhů volně žijících zvířat, neustále ukusuje ve svůj prospěch a příliš se neohlíží. Tématem tohoto dílu budou průhledné a reflexní plochy, na kterých stále – a zcela zbytečně – hyne velké množství volně žijících ptáků. Proč? Tyto plochy jsou špatně označené a někdy nejsou označené dokonce vůbec.

Průhledné stěny u silnic nebo železnic sice chrání proti hluku, ale pro letící ptáky představují smrtelné nebezpečí. Stejně jako ohromné prosklené budovy ve městech. Letící ptáci totiž nevidí sklo a po nárazu hynou. Nepomáhají ani černé siluety dravců nalepené na sklo, protože jsou často umístěny příliš daleko od sebe.

V reportáži se podíváme na stavby, které jsou označené nevhodně nebo vůbec a dozvíme se, co je špatně a proč. Seznámíme se ale také s dobrými příklady, kdy jednoduché dodržení několika zásad zcela eliminovalo úhyn ptáků v konkrétní lokalitě. A protože se tato problematika netýká pouze liniových staveb, tzn. silnic a železnic a kancelářských budov, ale i domů obytných, ukážeme vám pro inspiraci vhodné řešení i pro tyto typy staveb.

Více informací najdete na stránkách České společnosti ornitologické: www.birdlife.cz

Miniseriál: „Krmíme je správně?“

V dalším vydání našeho miniseriálu zjistíme, jak správně v zimě přikrmovat ptáčky. Dočtete se, jaké druhy volně žijících ptáčků můžete na vašich krmítkách pohostit a co jim můžete nabídnout. Ale také to, co můžete volně žijícím ptáčkům způsobit, když nedodržíte následující rady.

Nabídka psů

Útulek Jaroslavy Kladivové
Ulice U Soutoku 10, Praha 4 - Komořany
telefon: 603 932 930, 603 367 014
číslo účtu: 281203399/0800
www.utulekmodrany.cz

Klikněte pro větší obrázek Asi tříletý FERDA je mazlivý a veselý pejsek, který potřebuje dostatek pohybu a alespoň základy psí výchovy. Na Ferdovi je totiž vidět, že se mu nikdo nevěnoval, ale je to bystrý a učenlivý pejsek. Kdo si ho vezme, musí počítat s tím, že Ferdík zůstává nerad sám. To pak štěká, kníká a škrábe na dveře. Nejvíc by se mu líbilo v domku se zahradou, ale s dobře oplocenou, aby se Ferda nevydal na výlet po okolí.

Klikněte pro větší obrázek Osmiletý HONZÍK měl docela pohnutý osud. Jeho původní majitel přišel o bydlení a tak milého pejska odvedl k myslivci, aby ho zastřelil. Ten to ale neudělal a Honzíka zavezl místo toho do útulku. Honzík prodělal operaci třísla a kastraci a od té doby nemá rád, když se mu sahá na zadeček. Teď už je v pořádku, ale zadeček je stále tabu. Honzík už byl v rodině, ale vrátil se, protože kousnul novou paničku, když ho chtěla zvednout. Jinak je to velký mazel.

Klikněte pro větší obrázek Sedmiměsíční jorkšír BONO přišel do útulku z velmi nevyhovujících podmínek. Ven s ním zřejmě nikdo nechodil, takže nemá návyky čistotnosti, ale vypadá to, že se rychle učí a tak to zas takový problem nebude. Bono je moc hodný pes, jiná zvířata mu nevadí, děti má rád.

Klikněte pro větší obrázek MÍŠA běhal několi měsíců po Vinohradech a nejvíc se motal kolem nemocnice. Byl bohužel velmi plachý, a tak se nedal odchytit. Nakonec se to však podařilo a v útulku si rychle zvykl. Jen když přijde někdo cizí, tak se trochu bojí, ale brzy se osmělí. Míšovi je pět let a byl by vhodný ke staršímu člověku. Je kastrovaný.

Klikněte pro větší obrázek Bíglice NIKOLA své předky nezapře. Spapá co vidí a poslouchá, jen když chce ona sama. Ale co, je jí už devět let a žádný divoch už to není, takže se dá zvládnout. Hledá trpělivou paničku nebo páníčka, kterým by dělala společnost. Nikolka miluje teplo a vždy si lehá přímo ke kamnům. Klid a pohodlí je její doména. Je kastrovaná.

Klikněte pro větší obrázek BESI je už dvanáctiletá pudlička, která se dostala do útulku jako nechtěné dědictví po zemřelém majiteli. Měla velký nádor, který v útulku nechali odoperovat a pan veterinář také rovnou provedl kastraci. Teď už je Besinka v pořádku a těší se na nový domov. Ráda se mazlí, dospělí pejsci jí nevadí, ale nesnáší štěňata. Asi jsou na ni moc akční.

Klikněte pro větší obrázek Čtyřletá fenečka PEGGY je moc milý pejsek. Její původní majitelé prodali dům a Peggy jim nestála ani za to, aby jí našli nový domov nebo ji alespoň odvedli do útulku. Nechali ji prostě v opuštěném domě a víc se nestarali. Peggy má vlídnou a vstřícnou povahu, je nekonfliktní a má moc ráda děti.

Klikněte pro větší obrázek Tak tenhle pejsek by si zasloužil, aby se ho ujal hodný člověk a dopřál mu dožít v teple domova. BERTÍKOVI je už šestnáct let! Je to americký kokr. Do útulku přišel po smrti majitelů ve svých dvanácti letech. Má chronický zánět očí, takže je třeba mu do nich denně kapat. Ale jinak je to moc hodný a trpělivý pejsek. Hodil by se pro laskavého staršího člověka. Je kastrovaný.

Stopáž14 minut
Rok výroby 2012
 P ZJ ST