Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

Tento díl se bude věnovat sportovnímu vyžití psů. Nabízí se celá řada pohybových aktivit, kterým se můžeme se svým čtyřnohým kamarádem věnovat společně. Pes, který obvykle čeká dlouhé hodiny na člověka, až se vrátí z práce, stoprocentně ocení hru, sport, zkrátka jakoukoliv venkovní pohybovou činnost.

Flyball je sportovní zábava pro všechny temperamentní psy bez rozdílu věku či plemene. Oproti agility má tu výhodu, že není tak náročný pro psovoda, takže se tomuto sportu může se svým pejskem věnovat skutečně téměř každý. Ve flyballu se utkávají dvě čtyřčlenná družstva na dvou stejných dráhách. Každá dráha se skládá ze čtyř stejných skokových překážek a flyballového boxu, který vystřeluje míček. Na povel psovoda, který však zůstává na stanovišti, vyběhne pes na dráhu, překoná čtyři překážky, skočí na desku boxu, čímž se spustí mechanika, která vystřelí míček. Pes musí míček chytit a přes překážky ho přinést zpět k psovodovi. V okamžiku, kdy první pes z družstva protne cílovou čáru, vybíhá další pes. Vítězí družstvo, které má jako první v cíli všechny čtyři pejsky a samozřejmě i míčky.

Coursing je psí sport, založený na kořistnickém pudu a touze psa lovit. Běhá se ve volné přírodě, s přírodními nerovnostmi terénu, překážkami, kličkováním. Cílem je ulovit kořist, kterou představuje kůže se střapcem tažená navijákem. Běhá se na dvě kola a dráha je navržena tak, aby psi prokázali svou dovednost, chytrost a um při lovu. Kdo by měl o tento sport zájem, potřebuje pouze chuť dopřát svému pejskovi radost z pohybu a lovu. Pro první zkušební běhání toho není potřeba mnoho. Pouze přihlásit se na trénink. Další pak záleží již jen na majiteli a jeho psovi – pokud se coursing bude líbit, není problém přihlásit se do klubu.

Frisbee je výbornou hrou, ale i užitečným doplňkovým sportem, třeba k agility. Psovod různými způsoby nahazuje psovi létající talíř a pes jej chytá. Pes se při frisbee procvičuje v obratnosti, pohotovosti, rychlosti a také v aportování. Je to skvělá hra, především pro majitele temperamentních a hravých psů. Pro zdravého psa není frisbee nebezpečné. Protože však při chytání disku provádí pes různé krkolomné výskoky a obraty ve vzduchu, je nutné dát pozor na případné poranění nebo přetěžování psa.

O agility není asi třeba více se rozepisovat. Jen pro pořádek – jde o běh přes překážky, na kterém svého psa doprovází i psovod.

Poslední aktivitou, jejíž obliba se rozrůstá, je tanec se psem. Pes se na povely různě proplétá mezi nohami psovoda, předvádí různé skoky a otočky.

Všechny zmíněné aktivity jsou samozřejmě založeny na dobrovolnosti a radosti z pohybu psa.

Druhý příspěvek bude na téma: nemoci přenosné z člověka na zvíře a naopak.

V tomto dílu také najdeme tzv. miniseriálek, ve kterém se budeme věnovat představování různých plemen psů, což má pomoci případným zájemcům o pejska při rozhodování o tom, jaké plemeno zvolit.

Nabídka bude z útulku pro psy v Teplicích.
Domov Naděje Teplice – Krupka
Bohosudovská 167
telefon: 602 472 572 nebo 417 851 197
č. účtu: 392 957 054 / 0400 Živnobanka
www.ochrana-zvirat.wz.cz

Stopáž14 minut
Rok výroby 2006
 P ST 4:3
ŽánrMagazín