Legendy i nováčci české podzemní kultury (2011)

Obsah dílu

Přehrát vše

„Underground je duchovní pozice intelektuálů a umělců, kteří se vědomě kriticky vymezují vůči světu, ve kterém žijí. Je to vyhlášení boje establishmentu, zavedenému řízení. Je to hnutí, které pracuje převážně s uměleckými prostředky, ale jehož představitelé si uvědomují, že umění není a nemá být konečným cílem snažení umělců. Underground vytvářejí lidé, kteří pochopili, že uvnitř legality se nedá nic změnit, a kteří ani neusilují do legality vstoupit,“ napsal před časem o undergroundu Ivan Martin Jirous.

Totalita skončila a nás bude v Kosmopolisu zajímat, jestli underground přežil do dnešní doby a jak ho žije současná mladá generace. Existuje nějaká nová definice současné undergroudové scény?

Ale abychom pochopili dnešek, musíme se podívat i do minulosti. Setkáme se proto také s protagonisty undergroundu jako je Pavel Zajíček (DG 307), František Stárek (Čuňas), Jiří Kabeš (Plastic People of the Universe), Martin Jirous (Magor) a navštívíme jednu oslavu narozenin, na které se setkají ti, kterým byl a je tento životní styl blízký.

Propojíme ale také českou a rakouskou undergroundovou scénu a na skok se podíváme do vídeňského klubu Nachtasyl, který je neodlučně spjatý s českou a slovenskou předlistopadovou emigrací a dodnes je proslulý svou pozdní zavírací dobou, českým pivem a intelektuálním klimatem, připomínajícím spíše konec 80. let minulého století.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 ST
ŽánrMagazín