Existuje i horší úděl než smrt. Legendární americký zombie horor, který otevřel novou kapitolu v dějinách žánru (1968). Hrají: D. Jones, J. O’Deaová, K. Hardman, M. Eastmanová, K. Wayne, J. Ridleyová, K. Schonová, B. Cardille, G. Kosana a další. Režie George A. Romero (V anglickém znění s titulky)

Proslulý celovečerní debut George A. Romera zůstává nezpochybnitelným milníkem v dějinách hororového žánru. Tento nezávislý nízkorozpočtový film stál na počátku tzv. nového amerického hororu, reprezentovaného jmény jako John Carpenter, Wes Craven, Tobe Hooper nebo David Cronenberg. Černobílý snímek, natočený s neznámými herci, sleduje skupinu lidí, kteří naleznou útočiště před oživlými mrtvými na opuštěné farmě. S příchodem noci počet dotírajících útočníků roste a situace je čím dál tím zoufalejší. Nakonec začnou hrdinové bojovat sami mezi sebou.

Film, který byl pro svůj kulturní a historický význam v roce 1999 zařazen do Národního filmového registru Kongresové knihovny, otevřel zcela novou etapu ve vývoji filmového hororu. Skomírající žánr revitalizoval jak po obsahové, tak i po formální stránce. Snímek, který vznikal v poloamatérských podmínkách (Romero se kromě režie podílel na scénáři a zhostil se i kamery a střihu), přinesl do té doby nevídanou míru autenticity a naléhavé bezprostřednosti. Jeho syrový účinek pramení především ze způsobu, jakým Romero popírá konvence žánru a porušuje četná tabu, především v na svou dobu otevřeném zobrazení krvavého násilí. Téma společnosti, která podlehne iracionálním silám, zase odráží obrovský společenský kvas v Americe na konci 60. let. Již samotný fakt, že roli ústředního hrdiny ztvárnil černošský herec, působil na tehdejší publikum jako zjevení. Zajímavostí je, že přestože Noc oživlých mrtvol obohatila rejstřík filmových monster o zcela novou krvežíznivou entitu, slovo zombie ve filmu ani jednou nepadne.

Film uvádíme s novými českými titulky u příležitosti nadcházejícího svátku Halloween.

George Andrew Romero (nar. 1940) vystudoval Carnegie-Mellonův institut v Pittsburghu. Začínal jako režisér reklamních a krátkých filmů. K předním tvůrcům moderního filmového hororu se zařadil svým prvním celovečerním filmem Noc oživlých mrtvol (1968) a jeho volnými pokračováními Úsvit mrtvých (1978), Den mrtvých (1985), Země mrtvých (2005) a Deník mrtvých (2007). Zatím posledním dílem série je snímek Survival of the Dead (2009). K upírskému filmu Romero přispěl pozoruhodným titulem Martin (1977). Jeho krajně zneklidňující vize Ameriky zbavené všech jistot a ideálů The Crazies (1973) se v loňském roce dočkala remaku, který byl v českých kinech uveden pod názvem Podivní.

Napište nám