S neúprosnou pravidelností nás dojímají příběhy postižených zvířat na internetu, přispíváme na jejich léčbu. Ale kam ve skutečnosti jdou naše peníze? A je možné, aby registrovaná chovná stanice prodávala nemocná a vyhladovělá zvířata? Se skrytou kamerou odhalujeme téměř dokonalý kšeft se zvířaty. Režie Š. Maixnerová

Ve čtyřech a půl milionech českých domácností žijí zhruba dva miliony psů a milion koček. Kromě toho, že tato zvířata jsou chlupatá a mají hebkou srst, jsou dokonalým kšeftem. Podle právníků z Animal Eye je obchod se zvířaty třetím největším ilegálním byznysem v České republice. Hned po drogách a prostituci.

Čas od času se v médiích a na sociálních sítích objeví fotky a videa množíren. Jsou vrcholem ledovce. Od těch, kdo se černým obchodem v jeho zrůdných modifikacích zabývají, máme k dispozici materiály a informace s tím, že se k situaci vyjadřovat nemohou. Jde tu totiž o život jim i jejich zvířatům.

Velké, leč čisté peníze se točí i kolem zvířat samotných. Jen za veterináře utratí Češi ročně více než dvě miliardy korun a další dvě dají za krmivo a za další zboží. K tomu je tu nekonečně široký šedý trh. S neúprosnou pravidelností nás denně dojímají fotky „zachráněných“ zvířátek, kterým můžeme poslat peníze na transparentní účet a zlepšit jim život. Stojí nás to pár korun a máme dobrý pocit. Ale z čeho přesně? Kam jdou naše peníze? Jak tohle celé funguje?

Chat

Po skončení pořadu jste chatovali s autorkami pořadu a odbornicemi na téma šedá zóna obchodu se zvířaty.

Odpovídali:
Šárka Maixnerová, režisérka
Ivana Lokajová, infiltrátorka
Kamila Šrolerová, tajemnice a právní expertka ANIMAL EYE, z.s.
Dagmar Kubištová, předsedkyně Ligy na ochranu zvířat ČR a provozovatelka útulku pro opuštěná zvířata v Lučanech nad Nisou

V pondělí 2. března 2020


Stopáž51 minut
Rok výroby 2019
 P ST AD HD