Co vše se odehrává za zdmi našich nemocnic? Jak se k nám pacientům chovají lékaři? Jak se ze zdravého dítěte může stát ležící troska? To vše odhalila skrytá kamera v dalším díle cyklu Infiltrace. Režie Š. Maixnerová

Spolu se stížnostmi na léčitele přichází stejnou měrou i stížnosti na péči v nemocnicích a ústavech dlouhodobé péče. Lidé jsou naštvaní na lékaře, na nedostatek jejich času, empatie a na omezenou nabídku. To jsou nejčastější důvody, kdy se pacienti rozhodnou například pro alternativní léčbu. O tom už řeč v Infiltraci byla – v dílu Obchod se zdravím. Výsledkem je zákon o léčitelích a zrušení AKTIPu.

Většina nemocných zůstává v péči klasické medicíny a věří, že jejich lékař je plně kompetentní a zařízení, ve kterém léčí, slušně vybavené. Ti, kteří posílají své podněty, jsou vyděšeni z arogance bílých plášťů a nedostatku základních a srozumitelných informací. Dva roky jsme sledovali skrytými kamerami denní realitu v mnoha nemocnicích, ústavech a léčebnách. Už na přelomu roku 2016 a 2017 jsme zaměstnali infiltrátora v jednom z takových center. Po měsíci dobrovolnické práce přišel se zjištěním, že základ problému není v nedostatku etiky, ale v katastrofálním stavu personálního obsazení a nedostatku financí. Přesto jsme další dva infiltrátory poslali do dalších ústavů. Přišli s tímtéž.

Mezi tím vším se ovšem ukrývá ještě něco horšího, než prostá arogance a nesrozumitelná komunikace. Jde o fatální pochybení jednotlivců, která nemocnice a jejich zřizovatelé zametají pod koberec. Manažerské a právní krytí lékařů a situací, se kterými by obyčejný člověk se svědomím nedokázal žít. Bohužel, oběti těchto příběhů své zbytky životů žít musejí. Chybí tu kdokoliv, mimo specializovaných advokátů a několika pacientských organizací, kdo by se jich zastal.

„Nejhorším momentem bylo jednoznačně první setkání s rodinou poškozeného dítěte z Infiltrace: Obchod se svědomím. Tam jsme viděli čisté peklo,“ říká infiltrátorka Ivana Lokajová. „Chci věřit, že po zhlédnutí příběhu malého chlapce, kterému přímo v nemocnici zničili život, se nic podobného v žádné další nemocnici v Česku nebude moci opakovat. Odhalováním nepravostí chceme pomáhat obyčejným lidem, kteří jsou často bezmocní,“ dodává kreativní producentka pořadu Lenka Poláková.

Chat

lékař a právník

Mário Švehelka

Léta slýcháme stesky, jak naše nemocnice bojují s nízkým stavem lékařů i zdravotních sester, přesto jim svěřujeme do rukou naše zdraví i životní osudy. Děláme dobře? Co nám krom našich vlastních chorob a zranění může hrozit? Nedostatek empatie a nezájem, nebo dokonce odborná pochybení? Po odvysílání pořadu odpovídal na vaše otázky v živém chatu na webu České televize lékař a právník Mário Švehelka.

MUDr. et Mgr. Mário Švehelka

Lékař, specialista na vnitřní lékařství, a zároveň vystudovaný právník, který se, i díky svému ojedinělému vzdělání v obou náročných oborech, zaměřuje mimo jiné i na zdravotnické právo. Dlouhodobě spolupracuje se Svazem pacientů ČR a právní pomoc poskytuje také přímo jednotlivým pacientům při jejich sporech s lékaři a zdravotnickými zařízeními.

V pondělí 3. června 2019


Příběh Adámka v pořadu 168 hodin

Příběh Adámka v pořadu 168 hodin

Šárka Maixnerová v Dobrém ránu

Šárka Maixnerová v Dobrém ránu

Ivana Lokajová v pořadu Události, komentáře

Ivana Lokajová v pořadu Události, komentáře

Šárka Maixnerová a Ivana Lokajová ve Studiu 6

Šárka Maixnerová a Ivana Lokajová ve Studiu 6

Šárka Maixnerová a Ivana Lokajová v pořadu Sama doma

Šárka Maixnerová a Ivana Lokajová v pořadu Sama doma

Stopáž52 minut
Rok výroby 2017
 P ST AD HD
ŽánrPublicistika 15+