Šmejdi nezmizeli, jen se přesunuli do jiných sfér. Stále obchodují s lidskou naivitou a důvěrou. Jejich oběti jsou bezmocné. Se skrytou kamerou odhalujeme jejich praktiky v dalším pokračování cyklu Infiltrace. Režie Š. Maixnerová

Před 15 lety natočila Česká televize první díl z cyklu Infiltrace. Tehdy, v roce 2004, po odvysílání dílu Já, ošetřovatelka došlo k nápravě poměrů v mnoha ústavech sociální péče, čehož si všimli i v zahraničí. V loňském roce, po odvysílání dílu Obchod se zdravím, přišlo Ministerstvo zdravotnictví ČR s novým zákonem o léčitelích.

Tentokrát se autoři projektu podívali na to, co se stalo s klasickými „šmejdy“, jaké jsou jejich nové podoby a praktiky. Prodejci předraženého a nesmyslného zboží byli v roce 2013 na vrcholu kariéry a výdělků a vypadalo to, že mohutná vlna medializace, zákaz řetězení firem, novela zákona na ochranu spotřebitele a mnohá další opatření jejich praktiky zničily. Jenže jaká je skutečnost? Lidé – a zdaleka nejen senioři – jsou stále důvěřiví, šmejdi vynalézaví a hlavně stále více virtuální. A novely zákonů, nařízení a opatření nedotažené, nebo rovnou nefunkční. Autoři projektu shromáždili nespočet příběhů obětí šmejdů, které se dodnes nedočkaly svých peněz ani jiné satisfakce za to, že byli podvedeni.

„Šmejdy jsme považovali za dávno vyřešený problém. Jenže stále víc lidí kolem nás, a vůbec ne důchodců, najednou padá do pasti jejich virtuální podoby, která je skrytá za každým druhým e-mailem a telefonátem,“ říká režisérka Šárka Maixnerová a dodává: „Navíc tu zůstaly oběti po jejich původní takzvané kastrolové podobě. Nikdy se nedobraly satisfakce. Není totiž jak. A o tom není nikde ani slovo.“ Ani toto natáčení nebylo pro Ivanu Lokajovou lehké: „Ze své role jsem musela vystoupit. Po třech dnech práce telefonistky nabízející šmejdí produkty jsem šla za režisérkou Šárkou Maixnerovou a řekla jí, že končím a už nikdy telefonovat nepůjdu!“

Chat

Videochat

Jste si jistí sami sebou a domníváte se, že vás nikdo nedokáže zmanipulovat? „Šmejdi“ ale stále vymýšlí nové triky a způsoby, jak nejen ze starých lidí vytáhnout peníze. Je jim jedno, že se často pohybují na hraně, nebo dokonce za hranou zákona.

V živém videochatu na webu České televize a sociálních sítích jste se mohli ptát režisérky Šárky Maixnerové, infiltrátorky Ivany Lokajové, psycholožky PhDr. Renaty Novobílské, Ph.D. a advokáta a mediátora Mgr. Petra Němce na zážitky a zkušenosti s natáčením dokumentu, ale také na možnosti obrany proti podvodníkům využívajícím lidskou důvěru.

Debatu moderovala redaktorka a moderátorka České televize Petra Tuháčková.

V pondělí 10. června 2019


Šárka Maixnerová v pořadu Události, komentáře

Šárka Maixnerová v pořadu Události, komentáře

Stopáž52 minut
Rok výroby 2017
 P ST AD HD