30 minut

19. květen 2022

Obsah dílu

Michal Tučný — Vývojář Michal Illich — Loutkovodič Martin Klásek — Zalej mě — Hanspaulská liga

Části dílu

01:09
Michal Tučný
  Jeho písničky se hrají u táboráků a známe je snad všichni. Třeba Snídani v trávě nebo Tam u nebeských bran. Michal Tučný v typických lacláčích a s kovbojským kloboukem patřil k hvězdám naší hudební scény. Letos by oslavil pětasemdesáté narozeniny. Natočil přes třicet alb. Přesto, že mu osud dopřál necelých 50 roků života. Do muzikantského nebe odešel před víc než čtvrtstoletím. Vzpomínku na legendárního posledního kovboje, který byl přesně před 20 lety uveden do Síně slávy české Akademie populární hudby, natočil Ivan Bareš.
  06:30
  Konstruktér Michal Illich
   Třiačtyřicetiletý Michal Illich z Prahy vymyslel převratnou novinku v letecké dopravě. První český stroj s kolmým startem i přistáním. Od roku 2017 vy­tvo­ři­l jeho tým konstruktérů už několik modelů různých velikostí. A loni se s jedním z prototypů poprvé vznesli. Teď pracují na finální podobě aeroplánu. Kdo ví, možná se u nás brzy začne vyrábět Aerotaxi budoucnosti. Každopádně jeho autora už letos renomovaný specializovaný zpravodaj eVTOL Insights zařadil mezi nejvýznamnější světové osobnosti oboru. Seznámí vás s ním kolega Josef Kubeš.
   11:42
   Loutkovodič Martin Klásek
    Spejbl s Hurvínkem baví děti už bezmála sto let. Znají je malí i velcí diváci po celém světě, ale méně vědí o těch, kteří je vodí a propůjčují jim hlas. Tím vůbec prvním byl legendární Josef Skupa, kterého vystřídal Miloš Kirschner. Třetím v pořadí je Martin Klásek, který za oba dřevěné herce mluví neuvěřitelných padesát let. Premiéru si odbyl už v 70. letech, ale až o zhruba 20 roků později se jeho jméno začalo s loutkami naplno spojovat. Nedávno oslavil pětašedesáté narozeniny, a tak je podle něj na čase předat je někomu dalšímu. O tom, co všechno s touhle slavnou dvojicí zažil, vyprávěl Petru Bělíkovi.
    17:06
    Zalej mě
     Stromy jsou plícemi planety, jenže její oteplování jim nesvědčí. Usychají. Dokonce i u nás. Pomoct se jim rozhodl i Michal Polanský z Brna. Proto založil iniciativu Zalej mě. Má za cíl zapojit do péče o dřeviny ve městech co nejvíc lidí. Hlavně v období, kdy je trápí nedostatek vláhy. Hned v prvním roce se dobrovolníci postarali o pětistovku listnáčů i jehličnanů. A postupně se k projektu přidávají další nadšenci. Jednotlivci, celé rodiny nebo dokonce i školy. S autorem bohulibého nápadu si povídala Soňa Pokorná.
     22:10
     Hanspaulská liga
      Nejpopulárnějším sportem na světě je bezpochyby fotbal. Mistrovství světa či starého kontinentu nebo evropské ligy v kopané sledují miliony fanoušků. My vám ale představíme soutěž, se kterou se na televizních obrazovkách nesetkáte. Přestože se stala bez nadsázky legendou. Jmenuje se Hanspaulská liga, koná se výhradně v Praze a letos slaví padesáté narozeniny. Její zápasy se odehrávají na menších hřištích o velikosti házenkářských. A v poli místo klasické jedenáctky nastupuje pouze pět hráčů a brankář. Původně šlo jen o kamarádská klání týmů z okolí pražské čtvrti Hanspaulka, postupně se z něj ovšem stal fenomén. Jeho příběh pro vás zmapoval Petr Bělík.
      Přehrát celé video
      Stopáž30 minut
      Další díl
      26. květen 2022

      Gejzír na sociálních sítích

      Napište nám