31 minut

12. březen 2020

Část: Hudební skladatel Jaroslav Beck

Obsah dílu

Legendární CZ 75 — Hudební skladatel Jaroslav Beck — Tanečnice a choreografka Lenka Vagnerová — Zvonařská dílna — Šéfkuchař Radek Kašpárek

Části dílu

00:00
Úvod
  01:15
  Legendární CZ 75
   K oborům, ve kterých jsme v minulosti vynikali, patřil i zbrojní průmysl. Ano, Československo totiž za první republiky patřilo mezi největší vývozce zbraní na světě. Jenže po roce 1948 se továrny dostaly do izolace a ztratily kontakty. Když se v trochu uvolněnějších 60. letech mohli odborníci zase porozhlédnout v cizině, zjistili, že jsme v této oblasti tak nějak zaspali. A snažili se ztrátu dohnat. A právě v této době se začala rodit legendární pistole CZ 75. Stala se skutečným fenoménem. A je jím de facto dodnes. Zakladatel systému moderní obranné střelby, Američan Jeff Cooper, ji dokonce, krátce po zahájení sériové výroby, označil za nejlepší služební zbraň všech dob. Její příběh pro vás zmapoval Pavel Bělík.
   06:40
   Hudební skladatel Jaroslav Beck
    Časopis Forbes ho už v roce 2016 zařadil mezi nejtalentovanější Čechy mladší 30 let. Jmenuje se Jaroslav Beck a složil hudbu k trailerům několika hollywoodských trháků. A taky k celé řadě populárních počítačových her. Dokonce stál u zrodu jednoho z nejúspěšnějších produktů ve sféře virtuální reality Beat Saberu. Fenoménu, který dobývá svět a získává jedno ocenění za druhým. Dlouho to přitom vypadalo, že Jaroslav půjde v šlépějích svého otce a dědy a stane se strojařem. O tom, jak si kluk z jižních Čech dokázal splnit svůj velký sen a prosadil se i za velkou louží, vyprávěl Petru Bělíkovi.
    12:13
    Tanečnice a choreografka Lenka Vagnerová
     Mísí v sobě taneční, pohybové, loutkové i činoherní divadlo. To vše do komplexního, skoro až dokonalého tvaru. Je to tajemná, sugestivní a někdy ohromující směs pohybu a hlasu. Těmito slovy hodnotí tuzemští i zahraniční kritici představení tanečnice a choreografky Lenky Vagnerové. U nás jsou vždy vnímána jako událost roku a ve svém oboru už posbírala celou řadu vavřínů. A dobře si vedou i ve světovém měřítku. Lenka se pyšní několika cenami za nejlepší choreografie, které si odvezla ze Singapuru i ze slavného edinburského divadelního a tanečního festivalu Fringe. Přitom inspiraci prý často čerpá z obyčejných životních situací, které ji nutí k zamyšlení. V čem je její tvorba tak výjimečná, zjišťoval Tomáš Polák.
     17:59
     Zvonařská dílna
      V následujících minutách vás zavedeme do vyhlášené zvonařské dílny v Brodku u Přerova, jejíž příběh se začal psát přesně před sedmdesáti lety. Založil ji Josef Dytrych. A stalo se to takhle. Zvonu v tamním kostele prasklo srdce a původní profesí slévač se rozhodl, že mu vyrobí nové. To taky udělal a u řemesla už zůstal. Když o patnáct let později zemřel, štafetový kolík po něm převzala jeho manželka a následně dcera. Nyní v rodinné tradici pokračuje zakladatelova vnučka Leticie, která je jedinou ženou v této profesi na světě. V malé moravské dílně už odlili dva a půl tisíce poslů dobrých i smutných zpráv, které znějí ve všech koutech planety. Jak se rodí, vám ukáže Zuzana Glacová.
      23:32
      Šéfkuchař Radek Kašpárek
       A tentokrát skončíme v kuchyni. Ovšem ozdobené michelinskou hvězdou. Podnik, jehož je srdcem, existuje sice jen pět let, ale tohoto gastronomického Oscara získal už čtyřikrát. A může se pochlubit i tím, že hostil skutečné hvězdy světového formátu. Třeba herce Orlanda Blooma, který v Praze natáčel, a jeho přítelkyni, zpěvačku Katy Perry. Restaurace je splněným snem osmatřicetiletého Ostraváka Radka Kašpárka. Rád prý vařil odmala. Co ho na kuchařské profesi nejvíc baví, vyprávěl Tomáši Polákovi.
       Přehrát celé video
       Stopáž31 minut
       Další díl
       26. březen 2020

       Gejzír na sociálních sítích

       Napište nám