32 minut

8. listopad 2018

Obsah dílu

Miroslav Horníček — Letec Roman Kramařík — Boxerka Fabiana Bytyqi — Betonové motýlky — Biketrialista Tadeáš Kříž

Části dílu

01:24
Miroslav Horníček
  Miroslav Horníček se narodil v rodině plzeňského obchodníka s textilem a rodiče to s ním vůbec neměli lehké. I on sám o sobě říkal, že byl lehkomyslný a líný. Profesory ve škole přiváděl svými vtípky k šílenství. Dokonce si vysloužil několik ředitelských důtek. Po maturitě pracoval ve Škodovce i jako úředník v nemocnici, ale táhlo ho to na prkna znamenající svět. Hereckou kariéru odstartoval za protektorátu v plzeňském Městském divadle a pak už jeho hvězda rychle stoupala. V těchto dnech by oslavil kulaté sté narozeniny. Tak mu tam nahoru posíláme gratulaci.
  06:58
  Letec Roman Kramařík
   Vzduch je naše moře, říkával prý první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Později se tato slova se stala mottem letecké ligy nesoucí jeho jméno. Byla to organizace, která po vzniku republiky podporovala rozvoj naší aviatiky. A právě těmto průkopníkům dobývání nebe chtěl vzdát hold Roman Kramařík. A tak se rozhodl, že v roce stého výročí vzniku našeho samostatného státu jako první Čech obletí zeměkouli. Během 46 dnů absolvoval zhruba 37 tisíc kilometrů s dvaatřiceti mezipřistáními. Nejdelší úsek v kuse měřil 3313 km a vedl z kanadského Halifaxu na portugalské Azory. O své dobrodružné výpravě si povídal s Jindrou Horskou.
   12:47
   Boxerka Fabiana Bytyqi
    Je jí dvaadvacet let, má dlouhé blond vlasy, neváží ani 50 kilo a vypadá jako modelka. Ale tou rozhodně není. Jmenuje se Fabiana Bytyqi a má přezdívku Andělská pěst, protože rozdává rány v profesionálním boxerském ringu. A velmi úspěšně. Ve své váhové kategorii je dokonce mistryní světa. Přitom pro mnohé paradoxně studuje ergoterapii, takže jejím posláním bude vracet lidi po úrazech a nemocech zpátky do života. Tvrdí, že konflikty rozhodně nevyvolává. Je prý spíš flegmatik. Jenže když bojuje, chce prostě vyhrát a se soupeřkami nemá slitování. Příběh zdánlivě křehké víly, která má páru větší než leckterý chlap, pro vás natočila Eva Kroupová.
    18:17
    Betonové motýlky
     Hlavně kvůli panelákům má beton renomé chladného, nehezkého a těžkého materiálu. Jenže to už dávno neplatí. V současné době zažívá svou renesanci. Dělá se z něj kdeco. Svítidly počínaje a třeba šperky konče. Nejnovějším hitem jsou pánské motýlky, do jejichž výroby se před dvěma roky pustil Jan Machovec z Mostu. Všechno přitom začalo náhodou. Honza chtěl na vánoční večírek ČVUT přinést spolužákům originální dárky, a napadly ho právě ony. O betonu totiž zrovna psal bakalářskou práci. Jak složitá byla jeho cesta od studentské recese k úspěšnému byznysu, zjišťovala Taťána Rubášová.
     23:45
     Biketrialista Tadeáš Kříž
      Dovedete si přestavit, že byste všechno kolem sebe viděli jen v mlhavých obrysech? A že byste s tímto handicapem usedli na kolo? Navíc na něm přeskakovali obrovské balvany nebo třeba pařezy? 23letý Tadeáš Kříž z Hodonína takové věci dokáže. Dokonce tak dobře, že se stal v biketrialu mistrem Evropy. Se stejnou kuráží taky lyžuje. V téhle disciplíně nás reprezentoval i na paralympiádě. Jak to dělá, že dokáže porazit i zdravé soupeře? Prozradil to Petru Bělíkovi.
      Přehrát celé video
      Stopáž32 minut
      Další díl
      15. listopad 2018

      Gejzír na sociálních sítích

      Napište nám