Geniální nápady, odvážné experimenty a inspirativní příběhy s Ivetou Toušlovou a Jiřím Rejmanem

Obsah dílu

Přehrát vše

Rychlé šípy - Marko Čermák

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček, Rychlonožka. 5 kluků, na jejichž dobrodružstvích vyrostlo několik generací dětí. Před 80 lety začaly Rychlé šípy vycházet v týdeníku Mladý hlasatel. Jedním z jejich kreslířů byl i výtvarník Marko Čermák. Na kontě má bezmála stovku příběhů této legendy pro časopisy i knížky. V dobách její největší slávy vytvořil až 24 komiksových stran za měsíc. Pracoval nepřetržitě ve dne i v noci. O tom, jak se dostal ke spolupráci s Jaroslavem Foglarem i o svých dalších láskách vyprávěl Josefu Kubešovi.


Paštikář

Muže, kterého vám představíme v druhé reportáži, bychom mohli klidně nazvat nekorunovaným králem českých paštikářů. Jiří Fridrich z Němčiček totiž se svými delikatesami boduje nejen doma,
ale i na mezinárodních soutěžích. Pod jeho rukama vznikají velmi neobvyklé kombinace. Třeba hrušková s brandy, medová s vlašskými ořechy, pečená kachní na pomerančích nebo s chilli, višněmi a čokoládou. A pozor! Od A až po Z je kompletně celé dělá sám a ručně. Možná i proto, že řadu let pracoval v masokombinátu. Tedy v prostředí na hony vzdáleném jeho malé manufaktuře. Jak náročná byla jeho cesta z průmyslového molochu zpátky ke kořenům výroby této lahůdky, zjišťoval Petr Bělík.


Jiu-jitsu

Víte, co je to brazilské jiu-jitsu? Milovníci bojových umění nejspíš ano. A vám ostatním prozradíme, že se jedná o sport podobný judu. Zápasníci v něm ovšem bojují takřka výhradně na zemi. Soupeře musí přemoct jen pomocí úchopů a povolených chvatů. Rány a kopy jsou zakázané. Při pohledu na ně mnohé z vás jistě napadne, že jde o disciplínu vhodnou výhradně pro hodně tvrdé chlapy. Jenže omyl. Rychle se v ní zabydlely i ženy. Prim mezi nimi hraje jedna Češka. Teprve šestnáctiletá Aneta Pokorná má na svém kontě už 9 mistrovských titulů z evropských šampionátů. A dokonce i jeden ze světového. O tom, proč záliby svých vrstevnic vyměnila za bitvy v kimonu, vyprávěla Petru Švihovcovi.


Královna tramvají

V další reportáži vám pro změnu představíme královnu tramvají. Vyrobilo se jí totiž neuvěřitelných 14 tisíc kusů, což je nejvíc ze všech typů na světě. Řeč je o legendární T3, která cestující vozila nejen v pražských ulicích. Jezdila taky v zemích někdejšího Sovětského svazu, v Rumunsku, východním Německu a dokonce i v Káhiře. U jejího zrodu stál František Kardaus. Jeden z našich nejuznávanějších průmyslových designérů druhé poloviny minulého století. Narodil se před 110 lety a rozhodně si zaslouží, abychom si jeho práci i příběh legendárního vozu připomněli.


Michael Hanke

Mezi fotografy je ve svých 45 letech v podstatě nováčkem. Focení se totiž věnuje jen 5 roků. Přesto si už vydobyl místo na slunci a jeho jméno skloňují odborníci po celém světě v superlativech. Taky za tak krátkou dobu posbíral víc cen než většina jeho kolegů za celý život. Loni Michael Hanke zabodoval i na World Press Photo jako teprve dvanáctý Čech ve více než šedesátileté historii soutěže. A na Czech Press Photo uspěl hned pětkrát. Přitom nezachycuje žádné válečné konflikty ani přírodní katastrofy, ale to, co vidí kolem sebe. Zkrátka obyčejné okamžiky života normálních lidí. Veselé i smutné. Jeho neobyčejný příběh natočila Kateřina Stibalová.


Stopáž31 minut
Rok výroby 2018
 P ST HD