Geniální nápady, odvážné experimenty a inspirativní příběhy s Ivetou Toušlovou a Jiřím Rejmanem

Obsah dílu

Přehrát vše

František Hadrava a vznášedlo

Víte, kolik letů se denně uskuteční na celém světě? Je to cca 90 000 a ve vzduchu je neustále přes půl milionu lidí. Někteří lidé dokonce každý den létají do práce a jedním z nich je i zámečník ze Zdíkova u Vimperka František Hadrava. Své vznášedlo si dokonce sám postavil.


Lyžování na trávě

Patříte-li k milovníkům sjezdovek, asi už netrpělivě vyhlížíte první prašan. Ale věděli jste, že lyžovat se dá prakticky kdekoli? Třeba i v létě, pokud ovšem vyměníte sníh za trávu. Sportovní disciplína zvaná grasski, tedy lyžování na trávě, vznikla v 60. letech minulého věku a jejích zastánců stále přibývá. Hodně populární je třeba v Japonsku. A pořádají se v ní i světové poháry, na kterých často zní česká hymna. A jedním z nejúspěšnějších reprezentantů je Jan Němec.


Osobní rozvoj s koněm

Jak pracuješ s koňmi, takovým jsi člověkem. Toto pozměněné přísloví se skvěle hodí na novou metodu osobnostního rozvoje, která se pomalu dostává i do Čech. Celé je to založené na jednoduché myšlence: zvíře, které je zvyklé žít ve stádu, si vůdce vybírá podle jeho přirozené autority. Člověk se tak dozví, jakou má vážnost.


Zdena Wasserbauerová

Zhruba každé dvě hodiny se u nás někdo dozví, že trpí rakovinou krve. Pro mnohé pacienty je pak jedinou záchranou transplantace kostní dřeně. Vhodné dárce hledají doktoři ve speciálních registrech. V České republice existují dva a poskytnout jejich prostřednictvím pomoc je připraveno téměř 70 tisíc lidí. Mezi nimi je i bezmála 10 tisíc dobrovolníků, které pro dobrou věc přemluvila Zdena Wasserbauerová z Otrokovic. Ač to zní neuvěřitelně, patří v této oblasti k nejvýkonnějším agitátorům na světě.


František Křižík

Mohl by mít přezdívku Prométheus, protože přinesl lidem světlo. Konkrétně rozsvítil jejich domovy a ulice. Za svůj největší vynález – obloukovou lampu se samočinnou regulací – získal dokonce v roce 1881 na mezinárodní výstavě v Paříži zlatou medaili. Jde samozřejmě o Františka Křižíka. Krom lamp ale stavěl také automobily, mlátičky obilí, tramvaje a lokomotivy. A všechna jeho díla poháněla elektřina. František Křižík zemřel před 75 lety.


Stopáž29 minut
Rok výroby 2016
 P ST HD