Geniální nápady, odvážné experimenty a inspirativní příběhy s Ivetou Toušlovou a Jiřím Rejmanem

Obsah dílu

Přehrát vše

Renata Chlumská

Bylo jí šestadvacet, když vylezla na Mount Everest. O patnáct let později stanula postupně během půl roku na nejvyšších vrcholech šesti světadílů. Pokořila tak pověstnou Korunu planety neboli 7 Summits. Takových dam po světě moc neběhá. Naše hrdinka má české kořeny, byť se narodila ve Švédsku. Seznamte se s Renatou Chlumskou.


Kola na míru

Michael Moureček se věnuje stavbě jízdních kol na míru. Začínal s kamarádem v garáži na kraji Prahy. Dnes mají zastoupení v řadě zemí Evropy a taky ve Spojených státech, v Kanadě nebo v Hong Kongu. Ročně dokážou vyrobit až pět set bicyklů. Co kus, to originál. Přitom se k téhle práci dostali v podstatě z nouze.


Eduard Ingriš

„Teskně hučí Niagara, teskně hučí do noci…“ Tenhle trampský hit zná asi každý. Ale kdybychom se u táboráku zeptali, kdo ho složil, moc lidí nejspíš vědět nebude. Přitom má jeho autor na kontě 60 operet a zhruba 1 000 melodií. Jeho jméno zní Eduard Ingriš a byl nejen slavným skladatelem, ale i cestovatelem, fotografem, filmařem a mořeplavcem.


Orientační potápění

Letošní olympiáda přinesla českým barvám hned 10 medailí. Jejich držitelé, třeba Lukáš Krpálek, Jaroslav Kulhavý či Josef Dostál, se rázem stali skoro národními hrdiny. Ve sportu, který vám představíme, ale taky patříme mezi světovou špičku. Jen loni jsme si z mistrovství světa přivezli 17 medailí, z toho 7 zlatých. Přesto jsou jména jako Zuzana Dvořáková a Jakub Němeček prakticky neznámá. A možná je to kvůli tomu, že tito sportovci při svých výkonech nejsou vidět. Skrývají se totiž pod hladinou jezer, rybníků a přehrad. Ponořte se s námi za žabími muži a ženami, kteří září na poli orientačního potápění.


Animátor Jaroslav Nykl

Jaroslav Nykl by se směle mohl zařadit po bok Jiřího Trnky, Zdeňka Millera nebo třeba Vladimíra Jiránka. Je totiž stejně jako oni skvělým výtvarníkem a animátorem sbírá ceny po celé planetě. Jeho filmy se promítají na mezinárodních festivalech. Naposledy v Japonsku, Koreji, ve Spojených státech nebo na třeba Maltě. Jen u nás jeho jméno skoro nikdo ho nezná. Vášnivý animátor amatér se totiž do světa profesionálů moc nehrne.


Stopáž30 minut
Rok výroby 2016
 P ST HD