Geniální nápady, odvážné experimenty a inspirativní příběhy s Ivetou Toušlovou a Jiřím Rejmanem

Obsah dílu

Přehrát vše

Pyramidy v Bosně

Kopec Visočica leží nedaleko bosenského středověkého městečka Visoko. V roce 2005 se ovšem v médiích objevily zprávy, že to není jen tak ledajaký vrch, nýbrž starověká pyramida porostlá vegetací. Na místo se ihned začali sjíždět experti z celého světa, aby lokalitu důkladně prozkoumali. Při vykopávkách pomáhala i řada dobrovolníků včetně Jiřího Voňka z Pardubic. Poklidný život důchodce vyměnil za náročnou práci v podzemí.


Jaroslav Dietl

Když se vás zeptáme, kdo stvořil Nemocnici na kraji města nebo Tři chlapy v chalupě, bezpochyby bez váhání odpovíte Jaroslav Dietl. Bývá označován za nejplodnějšího a někdy taky nejtalentovanějšího televizního scénáristu druhé poloviny minulého století. Jeho krédem bylo „Život je boj, tak ahoj“. Jenže ten svůj zápas prohrál příliš brzy. Zemřel náhle, krátce po svých 56. narozeninách. Přesto se jeho díla na obrazovku pořád vracejí a řada současných autorů ho považuje za nepřekonatelný vzor.


Chůze bosky

Pro dávné poutníky byla chůze naboso projevem hlubokého pokání, navíc chudí lidé na boty prostě neměli. Ovšem pozor. V posledních letech se s bosonohými turisty roztrhl pytel. Dokonce pro ně vznikají speciální stezky.


Šestinové tanky

Tušíte, čemu se říká šestka nebo taky šestina? Pokud patříte mezi modeláře, tak bezpochyby ano. Je to totiž měřítko, ve kterém si milovníci techniky staví zmenšeniny nejrůznějších přibližovadel. A nejde o pouhé dekorace, ale o funkční stroje vybavené motory a vším potřebným. Tyhle velké hračky pro velké kluky se narodily v Americe zhruba před 35 lety a po pádu železné opony se přes Německo dostaly i k nám. Nejoblíbenější jsou modely osobních aut, formulí a letadel, ale najdou se i nadšenci, kterým učarovaly třeba obrněné transportéry nebo tanky. Tihle stokiloví obři spolu svádějí nelítostné boje. Stejně jako jejich opravdové předlohy na frontě.


Neverbální komunikace

Slova a jejich obsah tvoří pouhých 7 % celkového vjemu. Dalších 38 % pak intonace, rytmus řeči a barva hlasu. A zbývajících 55 %, tedy víc než polovina, našeho sdělení, je ukryta v gestech a mimice. Tím, jak stojíme, mhouříme oči, usmíváme se, krčíme nos nebo pracujeme s rukama, o sobě prozrazujeme víc, než možná tušíme a chceme. Psycholog Sigmund Freud dokonce řekl, že skryté myšlenky z člověka prosakují každým pórem. Signálů našeho těla je tolik, že nejsme vůbec schopni dostat je všechny pod kontrolu a působit na druhé jen tak, jak chceme. Přesto je dobré naučit se je alespoň trochu číst.


Stopáž31 minut
Rok výroby 2015
 P ST HD