Geniální nápady, odvážné experimenty a inspirativní příběhy s Ivetou Toušlovou a Jiřím Rejmanem

Obsah dílu

Přehrát vše

Plavba kolem světa

Když v roce 1968 obeplul Angličan Robin–Knox Johnston sám a bez jediné zastávky celý svět, byl prvním člověkem, jemuž se to povedlo. Na plachetnici, kterou si vlastnoručně postavil a pojmenoval ji Suhaili, strávil 313 dnů. Zvolil cestu z Evropy na východ. Kolem Afriky, Austrálie a mysu Horn zpátky na starý kontinent. Vyrazil z anglického Flamouthu a tam taky svou výpravu ukončil. O stejném úspěchu snil celý život i Petr Ondráček. Na první českou nonstop a sólo plavbu kolem Země se z téhož místa vydal ve svých 62 letech. Chtěl to stihnout za míň než 312 dní. Tedy překonat bezmála půlstoletí starý rekord. Sledujte, jak uspěl.


Akrobacie na chůdách

Chůdy bývaly původně velmi užitečnou pomůckou. S oblibou je používali třeba Benátčani, když ve městě hodně stoupla voda. V Gaskoňsku si je zase nasazovali pastevci, aby si nemuseli prosekávat cestu vysokými porosty. Byli díky nim o dost rychlejší. Soutěžit se na nich začalo ve Francii někdy v 19. století. Hodnotila se rychlost chůze i originalita pohybů. Dnes jsou především ozdobou nejrůznějších slavností a průvodů. Najdou se ovšem i lidi, kteří na chůdách dokáží neuvěřitelné akrobatické kousky nebo na nich hrají divadlo. Jednu takovou skupinu vám teď představíme.


Kreslení pravou hemisférou

Taky tu a tam závistivě hledíte na díla vyhlášených kreslířů a litujete, že na vás výtvarným nadáním sudičky šetřily? Nežárlete. Máme pro vás návod, jak je přelstít. Je jím metoda kreslení za pomoci pravé mozkové hemisféry. V sedmdesátých letech minulého století ji vyvinula americká výtvarnice Betty Edwards. Nejde o žádná kouzla ani podvod, ale o systém několika jednoduchých cvičení. Ta vás naučí dívat se na svět jinak a taky pomůžou vypnout vašeho vnitřního kritického soudce, který vás v tvorbě brzdí. Objevit v sobě skrytý talent se rozhodla i naše kolegyně Silvie Dymáková.


Těstoviny počesku

Víte, kdo naučil Čechy a Moravany jíst těstoviny? Jihočeští podnikatelé Zátkovi. V tomto roce si připomínají hned několik výročí. Před 120 lety byl August Zátka jedním ze zakladatelů Českého akciového pivovaru, dnes Budvaru. A před 170 lety se narodil Ferdinand Zátka, duchovní otec jedné z prvních sodovkáren ve střední Evropě. No a další dva bratři Vlastimil a Dobroslav se jako první u nás pustili do výroby už zmíněných těstovin. V Rakousko – Uhersku neměli tenkrát žádného velkého konkurenta. Před druhou světovou válkou vyváželi své zboží nejen do evropských zemí, ale dokonce až do Singapuru. Tak si pojďme příběh českých nudlí připomenout.


Chrti

Chrti po staletí doprovázeli především lovce. Byli taky nesmírně cenní. Ve starověkém Egyptě dokonce považovali narození štěněte za druhou nejdůležitější událost v rodině po narození syna. Psi se vozili se svým pánem na velbloudovi, spali v jeho stanu a nosili i stejné amulety, jako on. Taky jejich dostihy hodně pamatují. Pořádat je začali už Římani. Hodnotila se nejen rychlost, ale i bystrost a obratnost čtyřnohých závodníků. No a ve středověku byly tyhle takzvané coursingy oblíbenou zábavou šlechty. Časem se na chrty začalo sázet stejně jako na koně. U nás se tomuto sportu věnuje několik desítek lidí a o peníze v něm vůbec nejde. Spíš o prestiž a hlavně chovatelskou vášeň.


Stopáž31 minut
Rok výroby 2015
 P ST HD