Geniální nápady, odvážné experimenty a inspirativní příběhy s Ivetou Toušlovou a Jiřím Rejmanem

Obsah dílu

Přehrát vše

Lekce freedivingu

Člověk vydrží pod vodou v průměru okolo 45 sekund. Vyznavači volného potápění ale vydrží i 12 minut. V roce 1949 s tím přišel Ital Raimondo Bucher. Dostal se třicet metrů pod hladinu a vytvořil světový rekord. Ten byl ale už dávno pokořen. Dnes je onou magickou hranicí 214 metrů, kterých v roce 2007 dosáhl Rakušan Herbert Nitsch. My ovšem začneme pěkně po pořádku. Zveme vás na první lekci freedivingu.


Beton

Když se řekne beton, většině z nás se asi vybaví šedivé nudné paneláky. Jeden jako druhý. Ale věděli jste, že podobnou hmotu, byť ne tak pevnou, znali už ve starém Řecku a Římě? Vytvořena je z ní třeba kopule slavného Pantheonu. A podle nejnovějších výzkumů byla směs, složením připomínající moderní lehké konstrukční betony, použita i při stavbě Karlova mostu. Minulý režim ale způsobil, že se řada lidí na tento materiál pořád dívá s despektem. Považuje ho za chladný, těžký a vlastně i nehezký. Jak moc se mýlí, se rozhodli dokázat hrdinové naší další reportáže. Z betonu totiž umějí vyrobit kdeco. Dokonce i originální šperky.


Lukostřelkyně Lenka Kuncová

Frenštát pod Radhoštěm je vyhlášenou líhní úspěšných sportovců. Narodil se v něm třeba slavný skokan na lyžích Jiří Raška. A žije tam taky několikanásobný vítěz Rallye Dakar Karel Loprais. Nebo lukostřelkyně Lenka Kuncová. Její sportovní kariéra se začala psát před dvaceti lety a vedla k ní pěkně klikatá cesta. Na jejím počátku byla fatální dopravní nehoda a na konci, zatím, bronzová medaile z paralympiády v Pekingu.


Velorex

Hadraplán, prchající stan, husí stehno, splašené trubky nebo taky montgomerák. Velorex naše silnice brázdil od poloviny minulého století. K jeho řízení stačil dlouho pouze řidičák na motorku. Byl taky jediným oficiálně povoleným vozidlem s plátěnou střechou na světě. I když se ho vyrobilo jen zhruba 15 tisíc kusů, stal se doslova legendou. A dodnes má spoustu fanoušků. Dokonce i za velkou louží nebo v Asii.


Chovatelé holubů

Holubi nám často znepříjemňují život. Ničí památky a pletou se pod kola aut. To ovšem mluvíme o těch divokých. Jejich domácí bráškové nám naopak vynesli pověst holubářské velmoci. Vozí dokonce medaile z výstav a světových klání. Jsou nejen nesmírně rychlí, ale podle řady expertů se pyšní i nejkrásnějším peřím. Zásluhu na tom mají naši chovatelé, kteří si tajemství jejich šlechtění předávali z generace na generaci. V minulosti totiž bývalo holubářství v českých zemích váženou profesí a mělo dokonce vlastní cech. Dnes je výhradně koníčkem, ovšem překvapivě poměrně oblíbeným. Věnuje se mu asi 15 tisíc lidí.


Stopáž30 minut
Rok výroby 2015
 P ST HD