Geniální nápady, odvážné experimenty a inspirativní příběhy s Ivetou Toušlovou a Jiřím Rejmanem

Obsah dílu

Přehrát vše

Molekulární gastronomie

Už jste někdy ochutnali rum, který má podobu špaget, banán ve tvaru kaviárových kuliček nebo rizoto upravené jako koktejl? Pokud ne, tak jste asi ještě neobjevili molekulární gastronomii, která dokáže neskutečná kouzla. Používají se v ní sice běžné suroviny, jenže mistři kuchaři rádi mění jejich skupenství. Takže většina jídel vypadá úplně jinak, než jsme zvyklí. Ve světě už je tenhle způsob přípravy pokrmů celkem běžný, ale v našich končinách si na nich pochutnáte leda tak v luxusních restauracích. Ovšem kdo ví? Třeba se za pár let zabydlí i v českých domácnostech.


Běžec Miroslav Kalina

„Pane, proč běháte? A za co? Za světový mír? Za ženská práva, za zvířata nebo podporujete bezdomovce?“ Vzpomínáte? Přesně na tohle se ptali lidé Toma Hankse ve slavném oskarovém filmu. Svého Forresta Gumpa máme ale i my Češi. A pozor, skutečného. Jmenuje se Miroslav Kalina, žije v Lounech a za sedm let má v nohách neskutečných tři a půl tisíce kilometrů. Navíc vyběhal přes půl milionu korun. Pro koho a co ho k tomu přivedlo?


Graffiti

Pro jedny vítané oživení anonymních ploch, pro druhé jejich trestuhodné ničení. Takhle rozporuplně je vnímáno graffiti. Pokud máte pocit, že jde o módní výkřik posledních let, mýlíte se. Už staří Římani a Egypťani čmárali po zdech a ryli do nich nadávky nebo vyznání lásky. Začátek novodobé éry tohoto fenoménu bývá spojován se šedesátými léty a s New Yorkem. Jistý pošťák se tam totiž na kdeco sprejem podepisoval a záhy tím nakazil kluky z černošských ghett a mladé umělce. Tenhle svérázný folklor je vlastně pilířem hip hopu, kulturou protestu. Dal taky základ takzvanému street artu. Z ulice se dostal až do galerií.


Kaskadérka Hanka Dvorská

Česká kaskadérská škola. To je pojem i pro nejlepší hollywoodské tvůrce. Dalo by se říct, že její vzestup odstartovaly rvačky ve filmu Limonádový Joe, které nadchly celý svět stříbrného plátna. A vedly taky ke vzniku dnes už legendární party odvážných chlapů, kteří se místo herců vrhali pod kola auta nebo padali z oken. Jejich kousky jsou k vidění i v oskarových snímcích. Třeba v Titanicu. Dlouho byl tento obor jen doménou příslušníků silnějšího pohlaví, kteří zaskakovali i v ženských rolích. Pak ale Jaroslav Tomsa objevil studentku Hanku Dvorskou a ta začala psát jeho novou kapitolu. Tak se s ní pojďme seznámit.


Mobilní destilační přístroj

Každý občas potřebuje lék proti blbé náladě. Kromě smíchu a našeho Gejzíru může pomoct kupříkladu med považovaný za přírodní antidepresivum. Nebo sklenka dobrého vína či panák slivovice nebo, chcete-li, tekutého penicilinu, jak říkají na Moravě. A právě v tomto kraji vymysleli velmi užitečnou věcičku. Nejmenší mobilní destilační přístroj na světě. Štamprličku životabudiče si tak můžete vypálit prakticky kdekoliv a z čehokoliv. Na tento jedinečný nápad přišli v malé strojírenské firmě v Nedakonicích a jejich minipáleničky už putují po celé planetě.


Stopáž29 minut
Rok výroby 2015
 P ST HD