Proud dobrých zpráv, originálních nápadů či lidí, splněných přání a inspirativních příběhů s Ivetou Toušlovou a Jiřím Rejmanem. Zkrátka barevné osvěžení pro celou rodinu

Obsah dílu

Přehrát vše

Simulace života na Marsu

Pětatřicet let po prvním přistání člověka na Měsíci se zdá, jako by lidstvo v dobývání vesmíru nepostupovalo. Není to ale pravda. Holandská společnost Mars One slibuje, že už za deset let pošle první dobrovolníky s jednosměrnou letenkou k Rudé Planetě. Americká NASA je opatrnější a uvažuje o roce 2030. Připravit astronauty na náročnou výpravu ale není snadné. Odhalit možná úskalí se proto vědci pokoušejí simulacemi na Zemi. Jedné takové se zúčastnila i skupinka Čechů.


Městské včelaření

„Pokud by včely zmizely z povrchu země, člověku by zůstaly pouhé čtyři roky života,“ prohlásil kdysi Albert Eistein. Dnes včel rapidně ubývá a svět se potýká s potravinovou krizí. Takřka třetina světové zemědělské produkce totiž závisí na opylení živými organismy, z největší části právě včelami. Jejich úbytku jde ale zamezit. A jedním z pokusů, který by k tomu mohl alespoň částečně přispět, je i ve světě moderní městské včelaření.


Parkour

K oblíbeným aktivitám posledních let patří parkour. Nemáme ale na mysli koňské závody přes překážky. I když o zdolávání překážek jde taky. Tuhle specifickou disciplínu bychom spíš než extrémním sportem mohli nazvat uměním pohybu nebo přemístění. Neřídí se žádnými předepsanými pravidly, svým příznivcům nabízí naprostou svobodu. Přesto je pro ni typických několik základních technik. A všichni, kdo jí podlehli, tvrdí, že pomáhá trénovat tělo, ale i mysl.


Hodinový manžel

Není třeba po něm uklízet pohozené ponožky, vařit mu večeři, a přitom v domácnosti udělá vše, co je potřeba – opraví, vyvrtá, pověsí, nařeže, vymaluje. A bez řečí. Řeč je o hodinovém manželovi. Tahle zvláštní živnost, která v sobě zahrnuje hned několik profesí, se u nás začala šířit před několika lety, boom zažívá od roku 2010. Jen na internetu byste našli víc než tisícovku firem nebo jednotlivců, kteří službu nabízejí. Mnoho žen tvrdí, že hodinový manžel je manželem nejlepším. Jen mu musíte zaplatit.


Dogdancing

Znáte dogdancing? Je to jeden z oblíbených kynologických sportů, při kterém pes pod vedením svého pána předvádí nejrůznější cviky a triky v rytmu hudby. Vznikl začátkem devadesátých let v Anglii a záhy uchvátil i české pejskaře. Už v roce 1999 se u nás konalo první Mistrovství republiky. V posledních letech naše týmy získávají vavříny i na evropských a světových závodech.


Stopáž27 minut
Rok výroby 2014
 P ST HD