Proud dobrých zpráv, originálních nápadů či lidí, splněných přání a inspirativních příběhů s Ivetou Toušlovou a Jiřím Rejmanem. Zkrátka barevné osvěžení pro celou rodinu

Obsah dílu

Přehrát vše

Štuclík pro děti

Někdo chce doprava, jiný doleva, znáte to. Aby ale nedošlo k mýlce, řeč není o politické orientaci, nýbrž o naprosto běžné situaci na procházce s malým dítětem. Ostatně sami jistě dobře víte, jak je těžké udržet jeho ruku, když se rozhodne změnit směr. A v zimě, v rukavicích je to ještě náročnější. Hrdinka našeho prvního příběhu Eliška Počarovská tenhle problém vyřešila. Když hlídala svého synovce, napadlo ji, co by krocení divokého caparta usnadnilo. Vymyslela proto jakýsi štuclík pro dvě ruce. Geniální věcičku, se kterou zabodovala i v cizině.


Koňský zubař

V neděli se opět jela Velká Pardubická, a tak se jí podíváme na zoubek i my. A to doslova a do písmene. Představíme vám velmi důležitého muže, který se ztepilým ořům stará o chrup. A věřte, že je to pěkná fuška a pravidelnost je v tomto případě na místě. Zuby totiž koňům dorůstají po celý život a jakékoliv zanedbání může vést k poruše příjmu potravy, trávicím problémům a bohužel i ke smrti. Dobrou zprávou ale je, že existují lidé jako Josef Dušek, kteří nic takového nedopustí.


Bazální stimulace

Ve svých 22 letech měla Veronika Michlová spoustu plánů. Snila o tom, že se stane fotografkou. Jenže osud zamíchal její karty jinak a ona zažila stav mezi životem a smrtí. Kdo ví, jak by její příběh skončil, nebýt odvážných doktorů z náchodské nemocnice. Bezvládnou dívku, v jejíž uzdravení už téměř nikdo nevěřil, začali totiž léčit pomocí nepříliš známé bazální terapie. Jejím autorem je německý speciální pedagog Andreas Fröhlich. Ten prokázal, že mozek si uchovává naše návyky v paměťových dráhách. Cílenou stimulací uložených vzpomínek je pak možné ho i po těžkém úrazu znovu probudit.


Barber shopy

Pro Egypt byly typické faraonské bradky, pro středověk zase plnovous. V 70. letech minulého století frčely pro změnu kníry a pak hladké tváře. No a teď doba přeje vousům na všechny způsoby. Ovšem jen těm dokonale upraveným. Proto se do módy vrací holení klasickou břitvou. Její současná podoba se zrodila někdy v 18. století v Anglii a populární byla až do nástupu elektrických strojků. Kvůli nim se taky o lazebnictví začalo mluvit v minulém čase. Teď ale zažívá renesanci a spolu s ním i takzvané barber shopy. Dobrou zprávou pro zarostlé Čechy je, že první vlaštovky se objevily už i u nás.


Jakub Hron Metánovský

Víte, co to je zpyták, bažák či konba žijby? A tušíte, jak vypadaly boty blátoměrné nebo k čemu sloužil hlavchráň? Pokud si myslíte, že všechna tato slova či nápady s nimi spojené pocházejí z dílny legendárního Járy Cimrmana, nejste až tak daleko od pravdy. Když se totiž kdysi zeptali Ladislava Smoljaka, jak se vlastně onen všeuměl zrodil, jmenoval hned několik lidí, jejichž krev koluje v žilách slavného génia. Jedním z nich je i svérázný vědec a profesor Jakub Hron Metánovský, autor oněch výrazů.


Stopáž28 minut
Rok výroby 2014
 P ST HD