Proud dobrých zpráv, originálních nápadů či lidí, splněných přání a inspirativních příběhů s Ivetou Toušlovou a Jiřím Rejmanem. Zkrátka barevné osvěžení pro celou rodinu

Obsah dílu

Přehrát vše

Elektroletadlo na českém nebi

Když se bratři Wrightové v prosinci 1903 poprvé vznesli k obloze, považoval svět desítky metrů dlouhý a dvanáct vteřin trvající let za technický zázrak. Sotva tehdy někoho napadlo, že během několika desetiletí bude prostor mezi nebem a zemí jedním z nejvytíženějších dopravních koridorů. A to, že se v něm budou vznášet letadla poháněná elektřinou z baterie, by bylo možná moc i na milovníky sci-fi. Takové stroje se rodí už i u nás. My vám představíme první český aeroplán s elektromotorem, který dokázal obletět naši republiku. Jeho konstruktérem a zároveň pilotem je Martin Štěpánek.


Čtyřlístek

Byli čtyři a stali se legendou. Davy fanoušků na ně stáli fronty. Každý je miloval, každý chtěl být jako oni. Artefakty z časů jejich začátků se dnes prodávají na burzách za obrovské částky a jejich popularita neklesá ani po 45 letech. Nemluvíme o Beatles, ale o obyčejných kreslených postavičkách: Fifince, Bobíkovi, Pinďovi a Myšpulínovi, tedy o českém zázraku jménem Čtyřlístek.


Šestnáct let ve tmě

V Česku je kolem 250 tisíc slabozrakých a nevidomých lidí. Mezi ty druhé patřila i Hana Charvátová. O zrak přišla po těžkém zánětu spojivek, jehož následky ještě zhoršila infekce. Po dlouhých šestnácti letech života ve tmě ji svitla naděje. Stala se prvním pacientem, kterému u nás lékaři transplantovali umělou rohovku takzvaného bostonského typu. Díky ní nejen znovu vidí, ale zvládne dokonce číst bez brýlí.


Drezína

Ivan Křivánek dostal nejspíš do vínku lásku k netradičním sportům. Věnoval se například triatlonu, sedmkrát získal titul Ironman a třikrát v téhle extrémní soutěži dokonce pokořil český rekord. Pak se zhlédl v historických bicyklech. Nejvíc mu učarovalo dřevěné odpichovadlo, na němž láme rovnou rekordy světové. Jak vypadá jeho příprava? V kanceláři má rotoped a při práci šlape a šlape, ale jinak tvrdí, že trénují jen zbabělci.


Tvář na stěně kostela

Malebná obec Velhartice v podhůří Šumavy je známá zejména díky hradu, jeho majiteli Buškovi a taky zásluhou návštěv Jana Wericha. Málokdo ale ví, že zdejší hřbitovní kostel sv. Máří Magdalény se stal inspirací pro slavnou baladu Svatební košile. Tajemnou atmosféru si místo dochovalo dodnes a láká všechny milovníky záhad.


Stopáž28 minut
Rok výroby 2014
 P ST HD